این مواد غذایی نباید قبل از پخت شسته شوند
این مواد غذایی نباید قبل از پخت شسته شوند

شستن بعضی از مواد غذایی قبل از پخته شدن ضروری است و از مسمومیت غذایی جلوگیری می کند اما شاید تا به حال نمی دانستید که بعضی از مواد غذایی هستند که قبل از پخت هرگز نباید شسته شوند.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من اغلب افراد معمولا قبل از پختن غذا اقدام به شستن تمام مواد غذایی می کنند، در حالی که شستن برخی مواد غذایی قبل از پخت اشتباه است و عوارضی را به همراه دارد. 
ضدعفونی کردن مواد غذایی
برخی تصور می کنند در آشپزخانه همه چیز باید شسته شده باشد؛ از ظروف و وسایل آشپزخانه گرفته تا مواد غذایی. اما همه مواد غذایی لزوماً نباید پیش از پخت شسته شوند.در ادامه می خواهیم ببنیم کدام مواد غذایی را باید پیش از پخت بشوییم و کدام را نه.
– تخم‌مرغ را نشویید. تخم مرغ باید درست پیش از پخت شسته شود، اما اگر قصد داشتید بعداً از تخم مرغ هایتان استفاده کنید، از شستشوی آن ها خودداری کنید. تخم مرغ اینگونه بهتر می ماند. تخم مرغ شسته نشده را می توان هفته ها در دمای اتاق نگه داشت و تخم مرغ شسته شده باید فوراً داخل یخچال گذاشته شود.
گوشت خام را نشویید. مادرها و مادربزرگ هایمان به ما یاد دادند که گوشت خام باید شسته شود. در گذشته، گوشت را اغلب از افراد خریداری می کردند، به همین دلیل ممکن بود خاک، علف یا شن و ماسه به آن چسبیده باشد. امروزه اما گوشت را از فروشگاه ها و دامپروری های مجاز خریداری می کنیم که قوانین سختگیرانه ای رعایت می کنند و گوشت مرغ، ماکیان و گاو طی فرآیند تولید شستشو داده می شود.
یک دلیل دیگر برای نشستن گوشت این است که باکتری های موجود بر روی سطح گوشت می توانند هنگام شستشو به پوست ما و سطوح آشپزخانه انتقال یابند و در نهایت وارد غذای ما شوند. با پخت گوشت شسته نشده، تمامی باکتری های آن از میان می رود. بعد از پخت گوشت، کارد و تخته برش را به خوبی بشویید.
ضدعفونی کردن مواد غذایی ماندگاری بیشتر مواد غذایی
سالاد و سبزیجات بسته بندی شده
– پیاز را نشویید پیاز با یک پوست پوشیده شده و به همین دلیل پیش از پخت نیازی به شستشو ندارد. اما اگر خاک یا کثیفی ای روی آن وجود داشت، می توانید به طور مختصر آن را شستشو دهید. آب کفایت می کند و نیازی به شوینده نیست. از شستشوی سیر هم خودداری کنید.
– قارچ را نشوییدکمتر کسی می داند که نیازی به شستشوی قارچ پیش از پخت نیست. آب زیاد باعث می شود قارچ از هم وا برود و مزه اش را از دست بدهد. اگر خاک و کثیفی ای روی قارچ ها نبود بهتر است یکراست آن ها را بپزید. قسمت های کثیف قارچ را می توانید با کارد جدا کنید.
– برنج را نشویید، آن را در آب جوش بخیسانید. بسیاری تصور می کنند پیش از پخت برنج باید آن را آنقدر با آب شستشو دهند تا آب شفاف شود. اما نکته اینجا است که با این کار همه ی نشاسته ی طبیعی برنج که برایتان مفید است از بین می رود. به همین دلیل دانشمندان به روشی رسیده اند که هم کثیفی های برنج تمیز شود و هم خواص آن حفظ گردد: برای این منظور برنج شسته نشده را درون آب جوش بریزید و ۵ دقیقه بعد آب را خالی کنید و به جایش آب تازه بریزید و برنج را بپزید. به خاطر داشته باشید که گاهی بر اساس دستور تهیه ی یک غذا، شستشوی برنج ضروری است.
باید و نباید‌های شستشوی مواد غذایی
– سبزیجات را بشویید. سبزیجات باید در چند مرحله شسته شوند. ابتدا آن ها را با آب سرد بشویید تا همه ی کثیفی های قابل مشاهده شسته شود. سپس آن ها را در آب بخیسانید و صبر کنید تا خاک و شن و ماسه ها ته نشین شوند. سبزیجات را درست پیش از پخت بشویید. برای تمیز شدن هر چه بهتر سبزیجات، هنگامی که آن ها را در آب خیسانده اید، به آب سرکه یا جوش شیرین اضافه کنید.
– آجیل را بشویید. آجیل و میوه های خشک شده باید شسته و حتی در بعضی موارد در آب خیسانده شوند. چون گاهی برای جلوگیری از کپک زدن آن ها مواد شیمیایی خاصی به آن ها می زنند. آجیل را می توانید شب تا صبح در آب بخیسانید.
– سبزیجات کنسروی را بشویید. کمتر کسی این نکته را می داند اما سبزیجات کنسروی مثل ذرت یا نخود فرنگی باید پیش از پخت شسته شوند. نکته اینجا است که سبزیجات کنسروی نمک و نشاسته ی بسیار زیادی دارند و با شستشوی آن ها می توانید از آن طعم فلزی خلاص شوید.
فرارو ـ سلامت نیوز