چگونه دندان های سگ خود را مسواک بزنید و چرا بسیار مهم است؟
چگونه دندان های سگ خود را مسواک بزنید و چرا بسیار مهم است؟
اگر یک قسمت از نظافت سگ وجود داشته باشد که اغلب نادیده گرفته می شود، آن دندان های سگ است. بیشتر صاحبان سگ به یاد دارند که کت را تا زمانی که براق شود مسواک بزنند و ناخن ها را ببندند تا روی زمین کلیک نکنند، اما همه به مسواک زدن دندان سگ اهمیت نمی دهند

اگر یک قسمت از نظافت سگ وجود داشته باشد که اغلب نادیده گرفته می شود، آن دندان های سگ است. بیشتر صاحبان سگ به یاد دارند که کت را تا زمانی که براق شود مسواک بزنند و ناخن ها را ببندند تا روی زمین کلیک نکنند، اما همه به مسواک زدن دندان سگ اهمیت نمی دهند. مسواک زدن بسیار مهم است زیرا پلاک هایی را که منجر به بوی بد دهان یا مشکلات جدی تری مانند پوسیدگی دندان یا بیماری لثه می شود را از بین می برد. طبقه گفته Jesse Rasch با توجه به انجمن پزشکی دامپزشکی آمریکا Jesse rasch (Julie’s husband)    ، ۸۰ درصد از سگ ها علائم بیماری پریودنتال سگ را در سن سه سالگی نشان می دهند.

انجام مراقبت های خوب از دندان در خانه منجر به چیزی بیشتر از بوسه هایی با بوی شیرین تر می شود: سگ شما می تواند زندگی شادتر، سالم تر و طولانی تری داشته باشد. خوشبختانه، تمیز کردن دندان‌های همراه نیش شما حتی در یک برنامه فشرده به طرز شگفت‌آوری ساده است. مراقبت از دندان های سگ شما می تواند به اشکالی غیر از مسواک زدن باشد. حتی شلوغ ترین صاحبان سگ نیز می توانند به راحتی این تمرینات را تنها با چند دقیقه در هفته انجام دهند تا سفیدهای مرواریدی دوست چهارپای شما برای سال های آینده بدرخشند.

چگونه دندان های سگ خود را مسواک بزنید و چرا بسیار مهم است؟

نکاتی برای مسواک زدن دندان های سگ
به خصوص اگر سگ شما هنگام مسواک زدن عصبی می شود، نمی خواهید چیزهای دیگری وجود داشته باشد که او را تحت فشار قرار دهد. سعی کنید هنگام مسواک زدن دندان های سگ خود، سایر عوامل حواس پرتی را محدود کنید. باید شما و سگ بدون اتاق نشیمن پر از کودکان فعال یا حیوانات خانگی دیگر باشید. مکانی را انتخاب کنید که برای سگ شما نیز راحت باشد. شما باید نور خوبی داشته باشید تا بتوانید ببینید چه کاری انجام می دهید.

مسواک و خمیر دندان سگ بخرید
مسواک های سگ در فروشگاه های حیوانات خانگی Puppy Care یا فروشگاه های آنلاین عرضه حیوانات خانگی در دسترس هستند. مسواک‌های مخصوص سگ با دسته‌های زاویه‌دار، موهای نرم و حتی سرهای متعدد، دسترسی به تمام گوشه‌ها و شکاف‌های کوچک داخل دهان سگ را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کنند.

آیا مراقبت از دندان سگ واقعا ضروری است؟
سلامت دهان و دندان سگ شما یک عنصر ضروری برای سلامت کلی آنها است. سگ‌ها اغلب با رسیدن به سن ۳ سالگی علائم بیماری پریودنتال (بیماری لثه) را نشان می‌دهند. این شروع زودهنگام بیماری های دندانی می تواند عواقب منفی جدی برای سلامت طولانی مدت آنها داشته باشد.

در انسان، مطالعات نشان داده است که بین بیماری پریودنتال و بیماری قلبی ارتباط وجود دارد و به نظر می رسد این موضوع برای حیوانات خانگی ما نیز صادق باشد.

ارتباط بین بیماری قلبی و بیماری پریودنتال در سگ ها به دلیل ورود باکتری از دهان به جریان خون است که به عملکرد قلب آسیب می رساند و باعث ایجاد مشکلاتی در سایر اندام ها می شود. این مشکلات سلامتی علاوه بر مشکل آشکارتر درد ناشی از فرسایش لثه و از دست رفتن یا آسیب دندان ها هستند.

روال‌های مراقبت از بهداشت دهان و دندان در خانه همراه با درمان‌های دندان‌پزشکی می‌تواند به شما کمک کند تا دندان‌های خود را تمیز نگه دارند و تجمع پلاک و جرم را کنترل کنند. با این وجود، بهترین راه برای اطمینان از تمیز و سالم ماندن دهان توله سگتان این است که سگ خود را برای معاینه سالانه دندانپزشکی و تمیز کردن بهداشتی به دامپزشک ببرید.

بی توجهی به تمیز کردن سالانه دندان می تواند سگ شما را در معرض خطر ابتلا به التهاب لثه، بیماری پریودنتال، بوی بد دهان و در موارد شدید درد، پوسیدگی دندان و از دست دادن دندان قرار دهد.

خطرات تمیز کردن دندان سگ چیست؟
هر روشی که تحت بیهوشی انجام شود با خطراتی همراه است، به همین دلیل دامپزشکان ما همه حیوانات خانگی را ارزیابی می کنند تا مطمئن شوند که آنها به اندازه کافی سالم هستند تا بتوانند بیهوشی را انجام دهند و در صورت نیاز، تشخیص های اضافی را انجام می دهیم تا اطمینان حاصل شود که معاینه دندان در حین بیهوشی برای حیوان خانگی شما ایمن است.

در طول قرار ملاقات تمیز کردن دندان سگ من چه اتفاقی خواهد افتاد؟
به منظور کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال، دامپزشکان رانچو پالو وردس ما در بیمارستان دامپزشکی همه حیوانات خانگی توصیه می‌کنند که سگ خود را حداقل سالی یک بار یا اگر از بیماری شدیدتر رنج می‌برد، برای قرار ملاقات دندانپزشکی بیاورید. یا مشکلات مکرر دندانی

هنگامی که سگ خود را برای معاینه دندانپزشکی به بیمارستان دامپزشکی همه حیوانات خانگی می آورید، دامپزشکان ما معاینه کامل دهان و دندان را برای شما انجام می دهند و علائم مشکلات دندانی را بررسی می کنند، مانند:

 • دندان های اضافی یا دندان های شیری باقی مانده
 • خونریزی اطراف دهان
 • تورم یا درد در داخل یا اطراف دهان
 • ایجاد پلاک یا جرم روی دندان ها
 • تغییر رنگ دندان ها
 • شل یا
 • دندان شکسته
 • بوی بد دهان
  اگر علائم بیماری پریودنتال را در حیوان خانگی خود مشاهده کردید، مانند کاهش اشتها (که می تواند نشانه ای از درد دندان باشد)، جویدن غیر طبیعی، آبریزش آب دهان، افتادن غذا از دهان، بوی بد دهان یا علائم دیگر، حتماً فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید. برای تعیین وقت دندانپزشکی برای حیوان خانگی خود. مشکلات دهان و دندان در صورت عدم درمان می تواند شدید شود و باعث درد و ناراحتی زیادی برای حیوان خانگی شما شود.

پس از اینکه حیوان خانگی شما به طور ایمن آرام کرد، دامپزشک شما یک معاینه کامل دندان به دندان را به همراه ترسیم نمودار انجام می دهد (دقیقا مانند کاری که دندانپزشک شما در طول معاینه انجام می دهد).

در حالی که ما سگ شما را با خیال راحت و راحت تحت بیهوشی قرار می دهیم، دندان های توله سگ شما را چه در بالای خط لثه و چه در زیر خط لثه به طور کامل تمیز و جلا می دهیم. ما دندان ها را بررسی و اشعه ایکس می کنیم، سپس برای کمک به محافظت در برابر پوسیدگی و آسیب های آینده، قبل از استفاده از سیلانت دندان برای جلوگیری از ایجاد پلاک، از درمان فلوراید استفاده می کنیم.

اگر سگ شما از بیماری پریودنتال پیشرفته رنج می برد، ما با شما همکاری خواهیم کرد تا یک برنامه درمانی برای کمک به بازگرداندن دهان سگ شما به حالت بدون درد و سالم ایجاد کنیم.

چه مدت طول می کشد تا سگ پس از تمیز کردن دندان بهبود یابد؟
همه سگ‌ها متفاوت هستند، اما می‌توانید انتظار داشته باشید که شکم شما در عرض چند ساعت شروع به بهبودی از بی‌حسی کند، اگرچه در برخی موارد ممکن است ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول بکشد تا بهبودی کامل پیدا کند. در این مدت، سگ شما ممکن است خواب‌آلود به نظر برسد و اشتهایش کم شده است.

هزینه تمیز کردن دندان سگ چقدر است؟
هزینه تمیز کردن دندان سگ به دلیل تعدادی از عوامل از جمله اندازه سگ شما، وضعیت دندان های سگ شما، محل زندگی شما و دامپزشک فردی شما بسیار متفاوت است. با دامپزشک خود تماس بگیرید تا تخمین دقیقی برای تمیز کردن دندان های سگ خود داشته باشید.

گفته می شود، از روش های تهاجمی تر و گران تر – و جراحی ها – می توان با مراقبت های منظم دندانپزشکی دامپزشکی اجتناب کرد. مراقبت منظم به دامپزشک شما اجازه می دهد تا اقدامات پیشگیرانه ای را برای جلوگیری از پوسیدگی پیشرفته دندان و بیماری لثه که می تواند منجر به درد، از دست دادن دندان و زوال فک شود، انجام دهد.

آیا باید دندان های سگم را مسواک بزنم؟
به عنوان صاحب حیوان خانگی، شما نقش اساسی در کمک به سگ خود در مبارزه با بیماری های دندانی ایفا می کنید. در اینجا چند راه ساده وجود دارد که می توانید به سالم نگه داشتن دهان سگ و نحوه تمیز کردن دندان های سگ کمک کنید:

از یک مسواک انگشت دامپزشک خود یا از مسواک کودک برای مسواک زدن روزانه دندان های حیوان خانگی خود استفاده کنید تا هرگونه پلاک یا زباله را از بین ببرید. این کار به سادگی مسواک زدن دندان های خود است. اگر سگ شما در برابر تمیز کردن دندان‌هایش مقاومت می‌کند، خمیر دندان سگی را با طعم‌هایی امتحان کنید که سگ شما مقاومت‌ناپذیر می‌بیند. این خمیردندان‌های مخصوص سگ‌پسند می‌تواند یک کار طاقت فرسا را به یک درمان تبدیل کند.
از یک محصول پیشگیری از پلاک استفاده کنید (دامپزشک شما می تواند مقداری از آن را توصیه کند

شما به طور خاص به خمیر دندان سگ نیاز دارید، زیرا خمیر دندان انسان حاوی مواد سمی مانند زایلیتول و فلوراید است که می تواند آسیب قابل توجهی ایجاد کند. خمیر دندان سگ دارای طعم های جذاب بسیاری مانند کره بادام زمینی، گوشت گاو و مرغ است. ترکیب های مختلف خمیر دندان و مسواک را امتحان کنید تا ببینید سگ شما چه چیزی را بیشتر دوست دارد.

سگ خود را به مسواک زدن عادت دهید

 • دندان ها و لثه ها را بدون مسواک لمس کنید. آیا می توانید این مرحله اولیه را انجام دهید؟ در حالت ایده آل، توله سگ شما در AKC S.T.A.R بوده است. Puppy and Canine Good Citizen کلاس می گیرد و برای دست زدن به دهانش استفاده می شود. لب بالا را بالا بیاورید و در حالی که دندان ها را لمس می کنید نگه دارید. سپس لب پایین را به سمت پایین بکشید و دندان های پایین را لمس کنید.
 • مسواک را روی دندان ها لمس کنید. دندان های جلو، کنار و عقب را در بالا و پایین لمس کنید. سگ خود را برای تحمل این مرحله تحسین کنید و به او پاداش دهید.
 • خمیر دندان را به سگ معرفی کنید. با نشان دادن خمیر دندان به سگتان شروع کنید و اجازه دهید آن را از انگشت شما لیس بزند.
 • خمیر دندان را به مسواک اضافه کنید.
 • مسواک زدن دندان های بالایی را شروع کنید. لب بالایی را بالا نگه دارید. دندان های جلویی را مسواک بزنید. سگ خود را تحسین کنید.
 • از دندان های جلو به عقب به سمت کنار و دندان های عقب در بالا حرکت کنید.
 • مسواک زدن دندان های پایین را شروع کنید. لب پایین را نگه دارید و دندان های پایینی را مسواک بزنید. از دندان های جلو شروع کنید، سپس به پهلو و عقب بروید.
 • روی دندان های پایین، حالا کناره ها و پشت را مسواک بزنید. اگر سگ شما مسواک زدن را تحمل می کند، می توانید هنگام مسواک زدن هم بیرون و هم داخل دندان ها را مسواک بزنید. مسواک زدن داخل دندان ها کمی سخت تر می شود، بنابراین در
 • صورت لزوم، پس از اینکه سگ شما آرام شد و قسمت های بیرونی دندان های بالا و پایین مسواک زده شد، این مرحله را اضافه کنید.
 • ستایش و پاداش. مسواک زدن برای سگ ها غیر طبیعی است. برای اینکه این یک تجربه مثبت باشد، مرتباً سگ خود را تحسین کنید. همچنین می توانید در هر مرحله به سگ غذا بدهید. این کار غیر منطقی به نظر می رسد زیرا شما دندان ها را تمیز می کنید
 • و سپس مقداری غذا می دهید. با این حال، هدف اولیه آموزش مهارت است و بعداً می توانید روی حذف غذا از معادله کار کنید.
  مراقبت های جایگزین دندانپزشکی

  جویدن دندان سگ
  جویدن های دندانی سگ، دندان های سگ شما را تمیز می کند و در عین حال میل طبیعی سگ شما را برای یک خوراکی خوشمزه تحریک می کند. بعلاوه، سگ شما آنقدر مشغول خوردن غذاهای خود خواهد بود که در جای دیگر مشکل ایجاد کند. این جویدن ها به گونه ای طراحی شده اند که تشکیل پلاک و تارتار را به حداقل برسانند و در عین حال دندان های سگ را جلا می دهند و درخشان می کنند. جویدن های دندانی سگ در اندازه ها و شکل های مختلف وجود دارند و دارای برجستگی ها و نوک هایی هستند که در شکاف های بین دندان های سگ حفر می کنند تا جریان خون در لثه ها را تحریک کنند. شکل‌ها و فضاهای توخالی به سگ‌ها اجازه می‌دهد بهتر در دست بگیرند و به طور یکنواخت بجوند. همیشه وقتی سگ خود را جویدن دندان در دسترس است، نظارت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)