صندلی هواپیمای مناسب برای مسافران با ویلچر
صندلی هواپیمای مناسب برای مسافران با ویلچر

برای کاربران ویلچر، سفر هوایی می‌تواند تجربه‌ای دست و پا گیر و خسته کننده باشد. اینجاست که نوع جدیدی از صندلی‌های هواپیما طراحی شده است و به مسافران اجازه می‌دهد در طول پرواز روی صندلی چرخدار خود بمانند.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، به طور معمول کاربران ویلچر باید ویلچر خود را به عنوان چمدان به بخش بار تحویل دهند، به این نگرانی که در طول مسیر ممکن است گم شود یا آسیب ببینند. سپس از یک ویلچر کوچکتر در فرودگاه برای سوار شدن به هواپیما و رفتن به صندلی تعیین شده خود استفاده می‌کنند. بسته به میزان تحرک فرد، ممکن است متعاقباً مجبور شود آن‌ها را از آن ویلچر بلند کرده و روی صندلی قرار دهند، در حالی که وقتی هواپیما به مقصد می‌رسد، کل فرآیند به صورت معکوس تکرار می‌شود.
 

بدیهی است که اگر چنین مسافرانی بتوانند از ابتدا تا انتها روی صندلی چرخدار خود بمانند، کار بسیار آسان‌تر خواهد بود. کنسرسیوم بریتانیایی Air۴All نوع جدیدی از صندلی هواپیما را با در نظر گرفتن این موضوع طراحی کرده است و اکنون برای استفاده در دنیای واقعی با مشارکت شرکت دلتا مستقر در آتلانتا در حال توسعه این طرح است.
 
هنگامی که یک کاربر ویلچر به آن نیازی نداشته باشد، صندلی مانند سایر صندلی‌ها به نظر می‌رسد و عمل می‌کند. این یک قابلیت مهم است، زیرا به این معنی است که ایرلاین درآمد خود را از دست نمی‌دهد، زیرا مجبور است هر زمان که ویژگی‌های خاص آن مورد نیاز نباشد، آن را خالی بگذارد. علاوه بر این، سیستم صندلی موجود هواپیما به هیچ وجه نیازی به تغییر مکانیکی ندارد تا بتواند آن را در خود جای دهد.
 
زمانی که صندلی مخصوص توسط یک کاربر ویلچر مورد نیاز است، تکیه گاه آن به سرعت برداشته می‌شود، بالشتک صندلی آن به عقب یا بالا جمع می‌شود تا در ناحیه‌ای که قبلاً توسط تکیه گاه اشغال شده بود بنشیند، سپس ویلچر به سادگی در فضای باز قرار می‌گیرد. در نهایت، قلاب‌های روکش لاستیکی که در کف فرو رفته اند، به سمت بالا کشیده شده و به چرخ‌های ویلچر بسته می‌شوند تا در طول پرواز آن را محکم نگه دارند.
 
نمونه اولیه عملکردی این صندلی در اوایل ماه جاری در نمایشگاه هواپیما‌های داخلی در هامبورگ آلمان رونمایی و به نمایش گذاشته شد. در حال حاضر این محصول در مراحل طراحی نهایی است و پس از آزمایش و صدور گواهینامه به خطوط هوایی وارد خواهد شد.
 
منبع: Delta TechOps، Air۴All