آیت الله سعیدی شهیدی که زیر شکنجه به شهادت رسید
آیت الله سعیدی شهیدی که زیر شکنجه به شهادت رسید

رژیم ستمشاهی برای ماندن در قدرت و چپاول ثروت ملت ایران به هچکس حتی علمای دینی هم رحم نداشت و آیت الله سعیدی را به جرم مخالفت با این رژیم به شهادت رساند.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من،در روز ۲۰ خرداد ۱۳۴۹ آیت الله  سعیدی از شاگردان برجسته امام خمینی و چهره‌های مبارز دوران پهلوی پس از تحمل ۹ روز شکنجه‌های شدید در زندان به شهادت رسید.
واکنش امام خمینی به شهادت آیت الله سعیدی
به مناسبت شهادت او مجالس ختم متعددی توسط یاران امام خمینی در نجف اشرف برگزار شد که به مدت چهل شب ادامه داشت و امام مخارج آن را به عهده گرفت و خود نیز در همه آن مجالس شرکت کرد و پیامی نیز به همان مناسبت انتشار دارد.
در بخشی از این پیام آمده بود: «.. این تنها مرحوم سعیدی نیست که با این وصف اسف انگیز در گوشه زندان از پای در می‌آید، بلکه چه بسا افراد مظلوم و بیگناه به جرم حق گویی در سیاه چال‌های زندان مورد ضرب و شتم و شکنجه‌های وحشیانه و رفتار غیر انسانی قرار می‌گیرند… من قتل فجیع این سید بزرگوار و فداکار را که برای حفظ مصالح مسلمین و خدمت به اسلام، جان خود را از دست داد به ملت اسلام عموماً و خصوصاً به ملت ایران تعزیت می‌دهم و از خداوند متعال، رفع شر دستگاه جبار و عمال کثیف استعمار را مسئلت می‌نمایم.»از زندگی شهید آیت الله محمدرضا سعیدی چه می‌دانید؟
وی علت مبارزه خود با رژیم شاه را چه عنوان می‌کرد؟ /او چگونه به شهادت رسید؟شهید آیت الله سید محمدرضا سعیدی در دوم اردیبهشت سال ۱۳۰۸ در نوغان مشهد به دنیا آمد. وی در محضر اساتیدی همچون ادیب نیشابورى، آیت الله بروجردى، امام خمینى، شیخ هاشم قزوینى، شیخ مجتبى قزوینى رشد و پرورش پیدا کرد. وی از مخالفان رژیم شاه بود و سرانجام در زندان ساواک به شهادت رسید.
زندگینامه شهید سید محمدرضا سعیدی سید محمدرضا سعیدی (۱۳۰۸ – ۱۳۴۹ش) روحانی شیعی و از مبارزان سیاسی انقلاب اسلامی بود. وی از حامیان امام خمینی در مبارزه با حکومت پهلوی بود که دستگیر، زندانی و شکنجه شد و در نهایت به شهادت رسید. سید محمد سعیدی تولیت حرم حضرت معصومه (س) و سید محسن سعیدی نماینده مردم ایلام در مجلس خبرگان رهبری، فرزندان او هستند. سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران داماد او است.
اطلاعات فردی
سید محمد رضا سعیدی
زادروز ۲ اردیبهشت ۱۳۰۸ش.
زادگاه نوغان
درگذشت ۲۱ خرداد ۱۳۴٩ش.
آرامگاه قممحل زندگی قم، تهراناستادان ادیب نیشابورى، آیت الله بروجردى، امام خمینى، شیخ هاشم قزوینى، شیخ مجتبى قزوینىنقش‌های برجسته روحانی شیعی، مبارز سیاسی.زندگی‎نامه و تحصیلاتسید محمدرضا سعیدی در دوم اردیبهشت سال ۱۳۰۸ه‍. ش در «نوقان» مشهد متولد شد. در کودکی مادرش را از دست داد. پدرش سید احمد از روحانیون و وعاظ منطقه بود. پس از گذراندن دروس ابتدایی نزد پدر، تحصیل رسمی حوزه را در مشهد آغاز و در سال ۱۳۳۰ش برای ادامه تحصیل به قم رفت.وی در ۲۱ سالگی با خدیجه طباطبائی شیرازی از نوادگان میرزای شیرازی ازدواج کرد که حاصل این ازدواج پنج پسر و چهار دختر بود.اساتیدادیب نیشابوریسید حسین بروجردی
امام خمینیشیخ هاشم قزوینیشیخ مجتبی قزوینیکاظم دامغانی آثارآزادی در اسلاماتحاد در اسلامکار در اسلامتقریرات درس آیت الله بروجردیآیا دین موجب عقب ماندگی است؟رساله امر به معروف و نهی از منکرنقد و بررسی بسیاری از کتاب‌های اجتماعی و سیاسی
 فعالیت‌های تبلیغی و سیاسیشهید سعیدی در اواخر دهه سی برای سفر تبلیغی به اتفاق آیات ابوالقاسم خزعلی، مکارم شیرازی، جعفر سبحانی و علی دوانی به خوزستان رفته بود و در خسروآباد آبادان انتقاداتی به حکومت پهلوی مطرح کرد که باعث شد تا وی مدتی زندانی شود. پس از درگذشت آیت الله بروجردی، سعیدی از مطرح کنندگان مرجعیت امام خمینی بود.وی در جریان مخالفت امام خمینی با «لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی»، «انقلاب سفید» و لایحه مصونیت قضایی مستشاران نظامی آمریکا (کاپیتولاسیون) از حامیان امام خمینی بود.سعیدی در زمان واقعه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ در سفر تبلیغی کویت بود و پس از اطلاع از این حادثه طی یک سخنرانی کشتار مردم و دستگیری امام خمینی را محکوم کرد.او به همراه تعدادی از فضلا به آیت الله سید محسن حکیم و آیت‌الله خویی نامه ‎ای نوشت.پس از تبعید امام خمینی به ترکیه، سعیدی به همراه تعدادی از فضلای حوزه قم در نامه ای به هویدا در ۳۰ مهر ۱۳۴۴ش خواستار بازگرداندن ایشان به ایران شدند؛ سپس سعیدی به عراق و به نجف اشرف رفت. او معتقد بود که امام را باید به حوزه علمیه نجف شناساند.وی در یکی از مدارس علمیه در چند جلسه به معرفی امام خمینی پرداخت.سکونت در تهران با هدف تبلیغ
آیت الله سعیدی در سال ۱۳۴۴ش به دعوت اهالی منطقه غیاثی در جنوب تهران به این شهر نقل مکان کرده، فعالیت خود را در مسجد موسی بن جعفر (ع) ادامه می‌دهد. تأسیس حوزه علمیه، تشکیل کلاس برای بانوان، تشکیل گروه امر به معروف و نهی از منکر و تأسیس کتابخانه از فعالیت‌های وی در این دوره است.شهید سعیدی در این سال‌ها سخنرانی‌های سیاسی انجام می‌داد و از امام خمینی دفاع و از حکومت پهلوی انتقاد می‌کرد. در گزارش شب ۴۴/۴/۱۳ ساواک آمده است:«طبق اطلاع واصله ساعت ۲۰/۳۰ روز ۴۴/۴/۱۳ جلسه موسی بن جعفر با حضور قریب یک‎هزار نفر از طبقات مختلف تشکیل گردیده است. در این جلسه سعیدی ابتدا چند دقیقه درباره آیت الله خمینی و کتک زدن طلبه‎‌ها در قم صحبت کرد و مردم با شنیدن اسم خمینی صلوات فرستادند.نامبرده… ضمن حمله به یهودیان فلسطین و آمریکا اضافه کرد: این‌ها کارشان در این مملکت بالا گرفته و دستشان در همه کار باز است و کسی از آن‌ها جلوگیری نمی‌کند، ولی جلسات ما را تعطیل می‌کنند. سه سال پیش آیت‌الله خمینی از دولت خواست که اسرائیل در کشور سفارتخانه نداشته باشد ایشان این جریانات را پیش‌بینی می‌کرد».
 نگرششهید سعیدی در یکی از بازجویی‌های ساواک منبع اصلی دیدگاه‌های خود را اسلام و انگیزه اصلی‌اش برای مبارزه با رژیم شاه را ترویج دین و احکام الهی اعلام می‌کند.وی رژیم شاه را رژیمی ظالم، مروج فساد و بی‌عفتی در جامعه و نابود کننده اسلام و مظاهر دینی در جامعه می‌دانست. روحانیون را هم از حافظان و مروجان دین دانسته که همواره در مقابل ظلم می‌ایستند. جدایی انداختن بین مردم و روحانیت را نیز از توطئه‌های دشمنان می‌دانست.دستگیریشهید سعیدی پس از اعلام خبر مربوط به کنسرسیوم سرمایه‌گذاری آمریکا در ایران در اردیبهشت ۱۳۴۹ش، با آن مخالفت کرده و آن را مصیبتی بزرگتر از نهضت تنباکو و کاپیتولاسیون اعلام کرد؛ و در این رابطه نامه‌هایی به علما نوشت. ساواک در ۱۱ خرداد ۱۳۴۹وی را دستگیر کرد.
بیشتر بخوانید:توجه به رضایت الهی سرلوحه همه کار‌های امام خمینی (ره)
شهادتوی پس از شکنجه در زندان «قزل قلعه» در شب ۲۱ خرداد ۱۳۴۹ در ۴۱ سالگی به شهادت رسید.ساواک به منظور ایجاد ارعاب در بین مبارزان، شهادت او را در مقاطعی خودکشی، خونریزی لوزالمعده یا سکته قلبی جلوه داد.به نقل زندانیان پس از قطع برق و ایجاد تاریکی تعدادی ناشناس به سلول وی رفته و پس از درگیری وی را به شهادت رساندند.
منابع: پرتابل امام خمینی، جی پلاس