کشف قطره بینی که بهبودی سکته مغزی را افزایش می‌دهد
کشف قطره بینی که بهبودی سکته مغزی را افزایش می‌دهد

در حال حاضر، اگر فردی ظرف چند ساعت پس از سکته مغزی تحت درمان قرار نگیرد، شانس بهبودی او به شدت کاهش می‌یابد. با این حال، به لطف قطره‌های بینی که به تازگی تولید شده است، ممکن است روزی دیگر چنین نباشد.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، داروی جدیدی با همکاری بین دانشمندان دانشگاه گوتنبرگ سوئد، دانشگاه کلن آلمان و آکادمی علوم چک برای کمک به بهبود افراد پس از سکته مغزی ساخته شده است. این قطره حاوی یک پپتید به نام C۳a است که به طور طبیعی در سیستم عصبی مرکزی تولید می‌شود. یافته‌های تحقیقات قبلی نشان داد که این پپتید می‌تواند به بازیابی عملکرد حرکتی در قربانیان سکته کمک کند.
به عنوان بخشی از مطالعه فعلی، قطره‌های بینی هفت روز پس از تجربه سکته مغزی به موش‌ها تزریق شد. در ادامه هنگامی که متعاقباً با یک گروه کنترل درمان نشده مقایسه شد، مشخص کرد، آن موش‌ها عملکرد حرکتی را سریع‌تر و به میزان بیشتری بهبود می‌بخشند.
علاوه بر این، اسکن ام آر آی از مغز موش‌ها افزایش در شکل گیری اتصالات جدید بین سلول‌های عصبی را نشان داد. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که C۳a افزوده شده عملکرد سلول‌هایی به نام آستروسیت‌ها را که برخی از عملکرد‌های سلول‌های عصبی را کنترل می‌کنند، تقویت کرده است.
اثر مفید قطره‌های بینی پس از پایان درمان تا مدت‌ها ادامه داشت. با این حال، دانشمندان بر این باورند که اگر این قطره‌ها خیلی زود پس از سکته مغزی تجویز شوند، ممکن است با افزایش تعداد سلول‌های التهابی در مغز، اثر مضری داشته باشند.
پروفسور مارسلا پکنا (Marcela Pekna) از یو گوتنبرگ که این مطالعه را رهبری می‌کرد، گفت: با این روش، نیازی به اقدام سریع نیست. اگر این قطره در مرحله بالینی استفاده شود، همه بیماران سکته مغزی می‌توانند آن را دریافت کنند، حتی آن‌هایی که برای ترومبولیز یا ترومبکتومی خیلی دیر به بیمارستان می‌رسند.
گفتنی است، حتی کسانی که پس از برداشتن لخته ناتوانی باقی مانده دارند، می‌توانند با این درمان نیز بهبود پیدا کنند. پروفسور پکنا در خاتمه اضافه می‌کند، اکنون آزمایش‌های بالینی روی انسان در حال برنامه ریزی است.
شرح کامل این تحقیق در مقاله‌ای که اخیراً در مجله تحقیقات بالینی منتشر شده است، توضیح داده شده است.
منبع: سینا پرس