قد بلند داشتن قلق دارد+فیلم
قد بلند داشتن قلق دارد+فیلم

اگر می‌خواهید قد بلند باشید باید تغذیه مناسبی در زمان مناسبی داشته باشید چون قد کشیدن هم وقتی دارد.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، عوامل مختلفی بر رشد قد انسان تاثیر می‌گذارند، از تغذیه و شرایط اقلیمی گرفته تا ژنتیک که برخی از این فاکتور‌ها قابل کنترل نبوده، اما برخی از این شرایط را می‌توان فراهم کرد. 
اگرچه زمانی که به حداکثر قد خود رسیدید نمی‌توانید قد خود را افزایش دهید
اما برخی غذا‌ها و ورزش‌ها به همراه خواب کافی می‌توانند با حفظ سلامت استخوان ها، مفاصل و بدن به حفظ قد و یا کشیده‌تر شدن ظاهر شما کمک کنند.به عنوان مثال، پروتئین نقش کلیدی در رشد قد ایفا می‌کند و در عین حال باعث ترمیم بافت و عملکرد سیستم ایمنی می‌شود. منیزیم و فسفر نیز در رشد استخوان‌ها نقش دارند و ویتامین D، کلسیم و سایر ریزمغذی‌ها می‌توانند به رشد قد و تحریک صفحات رشد کمک کنند.همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که پروبیوتیک ها، که نوعی باکتری مفید هستند و اغلب در غذا‌های تخمیر شده یافت می‌شوند، می‌توانند در رشد قد کودکان موثر واقع شوند.شاید شما رشدتان کامل شده و دیگر نمی‌توانید برای آن کاری بکنید؛ اما قد بلند شدن فرزندانتان تا حد زیادی به شما و ایجاد بستر لازم توسط خود شما بستگی دارد. مهمترین عامل موثر بر رشد قدمهم‌ترین عامل محیطی تاثیرگذار روی قد نوع و میزان تغذیه است. پیروی از یک رژیم متنوع و متعادل شرط لازم برای دستیابی به حداکثر استعداد ژنتیک برای افزایش طول استخوان‌هاست. پروتئین به خصوص نوع حیوانی آن از اجزای اصلی مورد نیاز برای رشد است. گوشت و تخم‌مرغ منبع اصلی تامین پروتئین حیوانی هستند.متخصصان تغذیه مصرف روزانه ۱۵۰ گرم گوشت، نصف تا یک لیوان حبوبات پخته، ۲ تا ۳ لیوان شیر و لبنیات دیگر به همراه سبزیجات را توصیه می‌کنند.کلسیم نیز عنصر اصلی در ترکیب استخوان بوده و بدون رسیدن میزان کافی آن در رژیم غذایی، رسیدن به بالاترین ظرفیت وراثتی طول استخوانی میسر نیست. شیر و لبنیات همچنین کلم و مرکبات از منابع اصلی این عنصر هستند. علاوه براین، ترشح هورمون‌های موثر در رشد و ساخت بستر استخوانی و عضلات، مستلزم تامین ویتامین‌ها و عناصر دیگری مانند روی، منیزیوم، آهن و فلوئور است. انجام حرکات ورزشی و کششی مانند یوگا، بارفیکس و امثال آن‌ها نیز می‌تواند تا حدودی به این امر کمک کند.تا چه زمانی رشد قد ادامه خواهد یافت؟رشد قدی از دوران جنینی آغاز می‌شود و بعد از آن هم ادامه پیدا می‌کند. طوری که بعد از تولد دردو سال اول بیشترین رشد را داریم. در زمان تولد بچه‌ها به طور متوسط حدود ۵۰ سانتی‌متر قد دارند. در سال اول ۵ سانت و در سال دوم ۱۲ تا ۱۳ سانت دیگر به آن اضافه می‌شود.در بسیاری از موارد کودک می‌تواند ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیازش را از طریق خوراکی‌های سالم و طبیعی دریافت کند، بدون این که کوچک‌ترین نیازی به مکمل شیمیایی داشته باشد.بعد از آن سرعت رشد کم می‌شود و تا زمان بلوغ حدودا سالی ۶ سانتی‌متر به طول قد اضافه می‌شود.
رشد پسران و دختران در بلوغدر زمان بلوغ نیز جهش رشد قد را داریم که در دختر‌ها حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و در پسر‌ها حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر به طول قدشان اضافه می‌شود.زمان بسته شدن صفحه رشد در دختر‌ها بین ۱۵ تا ۱۷ سالگی و در پسر‌ها بین ۱۶ تا ۱۸ سالگی است. بعد از بسته شدن صفحه رشد دیگر افزایش رشد قد نداریم و هرگونه تبلیغی منبی بر افزایش قد بعد از بلوغ بیشتر شبیه به کلاهبرداری است. درکل تبلیغاتی که در مورد داروها، صندل‌های افزایش قد و… می‌شود، پایه و اساس علمی ندارند.استفاده از مکمل ها، مفید یا مضر؟شرکت‌های تولید کننده، تبلیغاتی، فروشندگان، بازاریاب‌ها و برخی متخصصان که در زمینه تجارت فعال‌تر از شاخه طب هستند، نباید از دانش ناقص مردم سو استفاده کنند و با چند جمله به ظاهر صحیح و منطقی خانواده‌ها را مجبور به پیروی از اهداف تجاری خود کنند.انواع مکمل‌های غذایی که برای کودکان جذاب هم هستند در بازار وجود دارند که برخی والدین حاضرند بودجه قابل توجهی را به آن‌ها اختصاص دهند.برای تهیه این مکمل‌ها به نسخه پزشک نیازی نیست، اما بهتر است خانواده‌ها بدانند تهیه این مواد برای تمام کودکان لازم نیست.یعنی در بسیاری از موارد کودک می‌تواند ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیازش را از طریق خوراکی‌های سالم و طبیعی دریافت کند، بدون این که کوچک‌ترین نیازی به مکمل شیمیایی داشته باشد. 
مکمل برای همه ضروری نیستمکمل‌ها حاوی مقادیر مشخصی از مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند که بدن در هر دوره سنی مشخص به مقدار معینی از این مواد نیاز دارد و اگر همین مواد مورد نیاز را بیش از حد نیاز خود دریافت کند ممکن است به جای اثر مورد انتظار اثرات معکوس و خطرناکی را متحمل شود؛ بنابراین وسواس افزایش قد فرزندتان را کنار بگذارید و به طور بی رویه دارو و مکمل‌های مختلف را به او نخورانید. 
لزوم توجه به رشد میزان قد طبق استانداردگاهی کودک میزان رشدی مطابق استاندارد‌های محدوده سنی خود ندارد. در این زمان متخصص غدد تشخیص می‌دهد برخی مواد مغذی به صورت مکمل به مقدار مشخص و در دوره معین به رژیم غذایی کودک افزوده شوند.روی ،غذای جادویی برای افزایش قد
به گفته پزشکان، استفاده از تخم مرغ در رژیم غذایی افراد بهترین ماده غذایی برای پیشگیری و درمان عارضه کمبود روی است و تا حدودی می‌تواند مشکل کوتاهی قد کودکان را با این ماده مرتفع کرد. عنصر روی در رشد و بلوغ، سلامت و شادابی پوست، مو و ناخن تاثیر قابل توجهی دارد و به همین دلیل کمبود آن می‌تواند مشکل ساز شود.
کمبود روی سبب کوتاه قدی می شود
متخصصان تغذیه معتقدند از آنجا که مشکلات کوتاه قدی ناشی از کمبود روی در کودکان عصر حاضر یکی از نگرانی‌های مسئولان بهداشتی جوامع محسوب می‌شود طبق سفارش سازمان بهداشت جهانی باید تخم مرغ که غنی از ماده معدنی روی است در برنامه غذایی مهد کودک‌ها و مدارس گنجانده شود. بد نیست بدانید تمام ذخیره روی موجود در تخم مرغ در زرده آن وجود دارد و این ماده حیاتی موجود در زرده تخم مرغ با پختن از بین نمی‌رود و ساختمان آن حفظ می‌شود.این ۹ خوراکی را هرگز خام نخوریدتوجه به این که علاوه بر کمبود روی کمبود ویتامین آ، آهن، کلسیم و یُد هم ممکن است در کوتاه قدی کودکان نقش داشته باشد، متخصصان تغذیه برای رشد قد نوجوانان، مصرف روزانه ۱۵۰ گرم گوشت، نصف تا یک لیوان حبوبات پخته، ۲ تا ۳ لیوان شیر و لبنیات دیگر به همراه سبزیجات را توصیه می‌کنند. برخی از کارشناسان بر این باورند نوجوانانی که در سن رشد قرار دارند و رشد قدی آن‌ها خوب نیست، می‌توانند با مصرف مکمل ویتامین‌ها و املاح و آهن، رشد قدی‌شان را بهبود بخشند. با این حال این مکمل‌ها نمی‌توانند به جای مواد غذایی تازه و پرخاصیت مصرف شوند.پزشکان مصرف هفته‌ای یکبار جگر و دو بار غذای دریایی و نیز آجیل‌هایی نظیر بادام، بادام زمینی و گردو و مواد حاوی روی را برای رشد قد توصیه می‌کنند. با تمام این حرف‌ها نباید نقش تغذیه را نادیده گرفت. همانطور که مردمان کشور هلند با مصرف سرانه ۴۸۰ لیتر شیر بلندترین مردم دنیا شناخته شده اند و ژاپنی‌ها با تغییر الگوی غذایی قد خود را افزایش دادند.لیست ۵ ماده‌ی غذایی موثر در افزایش قد خوردن حبوبات به بلند شدن قد افراد کمک می‌کند
۱. لوبیا و حبوباتلوبیا‌ها سرشار از آهن و ویتامین‌های گروه B هستند و با پیشگیری از فقر آهن که از دلایل اصلی تاخیر در رشد قد است به بلندقد شدن افراد کمک می‌کنند. فیبر، روی و منیزیم از دیگر مواد مغذی لوبیا هستند.بهترین صبحانه برای افزایش قد می‌تواند خوراک لوبیا باشد. شما می‌توانید خوراک لوبیا را با نان پروتئینی میل کنید.۲. بادامبادام تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای بلندقد شدن را داراست. ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان ضروری برای بدن، منگنز و منیزیم از مهم‌ترین موادی هستند که در بادام وجود دارند.
بیشتر بخوانید:عوامل کوتاهی و بلندی قد
بادام همچنین می‌تواند به تقویت سلامت استخوان کمک کند. در یک مطالعه اخیرا مشخص شد که مصرف بادام از تشکیل استئوکلاست ها، که نوعی سلول تجزیه کننده بافت استخوانی هستند، جلوگیری می‌کند.۳. سبزیجات برگ دارمقادیر قابل توجهی از ویتامین K، کلسیم و آهن در سبزیجات برگ دار مانند کلم و اسفناج وجود دارد و مصرف منظم آن‌ها با حفظ قد و حمایت از رشد بیشتر و پیشگیری از کاهش توده‌ی استخوانی مرتبط است.۴. تخم مرغتخم مرغ یکی از مهم‌ترین منابع تغذیه است. مقادیر فراوان مواد معدنی و ویتامین‌ها و پروتئین موجود در تخم مرغ این ماده‌ی غذایی را به یک مکمل حرفه‌ای برای رشد بدن تبدیل کرده است.مصرف ماهی به رشد قد کودکان سرعت می‌بخشد۵. ماهیماهی منبع غنی امگا سه، پتاسیم و سلنیوم است که در رشد اندام‌ها و سلامت قلب نقش اساسی دارند. مصرف منظم ماهی در کودکان به رشد قد سرعت می‌بخشد و در بزرگسالان به حفظ و حمایت از قد کمک می‌کند.از آنجا که رژیم غذایی ما کم و بیش دارای نواقصی ست و اغلب مواد مغذی مورد نیاز بدن را در میزان مناسب دریافت نمی‌کنیم، توصیه می‌شود از مکمل‌های موثر در افزایش قد با در نظر گرفتن شرایط بدن و زیر نظر متخصصان تغذیه استفاده کنیم. 
توصیه‌های دکتر غزاله اسلامیان متخصص تغذیه درباره افزایش قد

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
منابع: دنیای اقتصاد، مستر قد