اشتباهات نوجوانان را چطور مدیریت کنیم؟
اشتباهات نوجوانان را چطور مدیریت کنیم؟

همه می خواهند نوجوانان شان موفق باشد ، اما گاهی با رفتارهای نادرست از سر علاقه و دلسوزی باعث اشتباه و نتیجه عکس در تربیت نوجوان می شوند. نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان یکی از مهم ترین مهارت هایی است که بسیاری از خانواده ها ، از آن بی خبرند.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من نحوه درست مدیریت اشتباهات نوجوانان یکی از مسائلی است که والدین باید به آن توجه داشته باشند. والدین باید در موقعیت‌های گوناگون در کنار نگهداری از فرزند خود به وی اجازه ازمون و خطا بدهند چراکه همه ما همواره از اشتباهات خود بیش‌ترین درس را می‌گیریم و نوجوان هم از این قانون مستثنی نیست.
وظیفه والدین در این شرایط این است که جهت سلامت روان و خود اتکایی نوجوان فضا و رابطه مستحکمی را در محیط خانواده ایجاد کنند تا نوجوان بتواند از خطاهایش درس بگیرد. در این دوران شخص از بچگی فاصله گرفته و به طرف بزرگسالی می‌رود.
ولی هنوز تجربه‌ها و مهارت‌های بزرگ سالی را کسب نکرده به همین دلیل است که دچار خطا‌های زیادی می‌شود. نقش و شیوه برخورد با فرزندان در سن بلوغ تأثیر بسیار زیادی در شکل پذیری شخصیت و آینده آن‌ها دارد. در ادامه به بعضی از رفتار‌های والدین در مواجه با اشتباهات نوجوانان می‌پردازیم.
 
برای جلوگیری از اشتباهات نوجوان ارتباط خود را با وی صمیمی کنید
صمیمی بودن والدین با فرزندانشان می تواند بسیاری از مسایل را حل کند؛ و همچنین هنگامی که نوجوانی رابطه صمیمی و دوستانه‌ای با والدین خویش داشته باشد بیشتر ممکن است  از آن‌ها الگو برداری و پیروی کند. بسیاری از اشتباهات نوجوانان به علت عدم وجود رابطه‌ای گرم و صمیمی در محیط خانواده است. هنگامی که نوجوان محبّت کافی را در خانواده دریافت نکند به طرف دوستان ناباب می‌رود.
 
به نوجوان خویش فرصت جبران بدهید
هر خطایی می تواند فرصتی برای ایجاد انگیزه در نوجوان هم باشد. خانواده‌ها باید تلاش کنند زمینه‌های جبران اشتباهات را برای فرزند خویش ایجاد کنند. والدین باید این احساس را در فرزند خویش ایجاد کنند که می تواند اشتباهاتش را جبران کند و به نوجوان خود فرصت دهند تا تجربه کند.
والدین باید روحیه امید و نشاط را در او بهبود ببخشند تا حس گناه ناشی از اشتباه مانع از کارکرد وی برای جبران خطا‌ها و رسیدن به هدفش در زندگی نشود. این باور باید در نوجوان شکل بگیرد که چنانچه خطا نموده، وجودش بد نیست بلکه آن کار و به ویژه رفتارش؛ خطا و اشتباه بوده و می تواند رفتار خود را بهبود ببخشد. هنگامی که والدین این‌ها را به نوجوان بیاموزند مسوولیت پذیری را هم در وی تقویت می‌کنند.
 
مهربانی نشانه احترام و قاطعیت به یک نوجوان در سن بلوغ است
به عنوان والدین یک نوجوان سرمشق فرزندتان باشید و به آن‌ها احترام بگذارید و محبّت کنید. تلاش کنید در محیط منزل و مدرسه فضای خوشحالی را برای نوجوانان خود به ارمغان آورید. محبّت و احترام خود را به نوجوان تان نشان دهید و مدام به وی بگویید که” تو برای من مهم هستی”.
 
نوجوان را به خاطر خطاهایش سرزنش نکنید
در مواردی تنبیه کلامی و محروم کردن از امتیاز‌های ویژه یک نوجوان برای تغییر رفتار اشتباه وی مؤثر است. چنانچه رفتار‌های منفی مانند لجبازی و خشونت در طولانی مدت در یک نوجوان سرکش مشاهده می‌شود باید تشخیص داد که این تنبیه در تصحیح رفتار وی مؤثر است یا تشویق.
هنگامی که بعنوان والدین عصبانی می‌شوید و با نوجوان سرکش خود دعوا می‌کنید، مشکلی حل نمی‌شود. به فرزندان اموزش دهید زمانی را در ارامش بگذراند و در اتاق جداگانه‌ای بروید. کاری انجام دهد تا ارام شود، آنگاه با گفتگو در یک موقعیت مناسب مشکل خود را با گفتگو حل کنید و از سه عامل ارتباط، احترام و منطق استفاده کنید.
 
در مقابل اشتباهات نوجوان خود چگونه برخورد کنیم
– برای فرزند خود الگوی مناسبی باشید
والدین هنگامی که خود اشتباه می‌کنند تلاش می‌کنند با تعقل و تدبر به بررسی اشتباه خود بپردازند و مسوولیت کار‌های خود را بر عهده بگیرند؛ بنابراین تلاش کنید این گونه  الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشید. والدینی که مسوولیت خطا‌های خویش را نمی‌پذیرد نمی‌توانند از کودک یا نوجوان خود هم این انتظار را داشته باشند چرا‌که فرصتی برای اموزش و الگو پذیری نداشته است.
-اجتناب از مسوولیت
نوجوانان وقتی که در انجام وظایف خود تحت فشار قرار می‌گیرند، مسوولیت را نمی‌آموزند. والدین گاهی وقت‌ها از اشتباه کردن نوجوانان جلوگیری می‌کنند، چون می‌خواهند فرزندانشان نمره های خوبی کسب کنند یا مربی خود را تحت تأثیر قرار دهند.
شما فرزندتان را دائم به طرف موفقیت و بهترین بودن هل می‌دهید، و در صورت ناکامی او را تنبیه می‌کنید یا باتوجه چند برابر تلاش می‌کنید وی را به جایی که می خواهید، برسانید. این تنها سبب می‌شود نوجوان شما برای حمایت به شما وابسته شود. با این کار نواجوان سرخورده می‌شود.
فرزند شما اجازه دارد زمان‌هایی نخواهد که مسئولیتی را قبول کند. وی را تنبیه نکنید. بلکه از او پشتیبانی کنید تا پس از استراحت، شیرینی مسوولیت پذیری و درست انجام دادن کار‌ها را بچشد.
 
اهمیت نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان
ما انسان هستیم و همه اشتباه می‌کنیم. با عواقب اعمال خود می‌آموزیم و بهبود پیدا می‌کنیم.
بنابراین، هر چه قدر برای شما دشوار باشد، شیوه برخورد با اشتباهات نوجوانان این است که به آن‌ها اجازه خطا کردن بدهید و تنها مراقبشان باشید و راهنمایی شان کنید، آن‌ها را از بهترین درس‌هایی که برای رشد یک شخص بالغ و دارای مهارت‌های زندگی است، محروم نکنید. یک الگوی خوب باشید، ولی بگذارید آن‌ها شکست بخورند؛ و زمانی که آن‌ها شکست بخورند، جمله‌هایی مثل “من به شما چنین گفتم” را فراموش کنید.
در عوض به آن‌ها کمک کنید تا اشتباه خود را رفع کنند و از آن‌ها بخواهید دفعه بعد چه کار دیگری انجام دهند.
آن‌ها باید اکنون تجربه کنند، چراکه نوجوانان در مرحله‌ی قبل از بزرگسالی و استقلال یافتن هستند، آن‌ها سن بلوغ و غرور‌های بی اندازه را تجربه می‌کنند و دوست دارند مثل افراد بزرگ رفتار کنند، و علت دیگر این است که، یک روز، شما در نزدیکی آن‌ها نخواهید بود و باید وقتی که در آن جا نیستید تصمیم بگیرند که چه چیزی درست است و اگر اشتباه نکرده باشند و نتیجه اشتباهات خویش را ندیده باشند، چطور باید درست را از اشتباه تشخیص دهند.
ما بعنوان والدین، باید به یاد داشته باشیم که نوجوانان در مرحله نوجوانی، آغاز به یادگیری در خصوص روابط و شیوه انجام مسوولیت‌ها در بزرگسالی می‌کنند.
یکی از بزرگترین مشکلات والدین در شیوه برخورد با اشتباهات نوجوانان، کمبود ارتباط است. هر کاری که می توانید برای بهبود ارتباط با نوجوان خود انجام دهید، ارتباط شما با نوجوانتان مشکلات را کاهش می‌دهد؛ بنابراین به اشتباهات نوجوان خود بعنوان مشکلات نگاه نکنید، به آن‌ها بعنوان یک فرصت تدریس و فرصتی برای نزدیک شدن به نوجوان خود نگاه کنید؛ و تلاش کنید که به وی نزدیک شوید تا بتواند صادقانه از خطا‌ها و طرز فکر خود در خصوص آن‌ها با شما صحبت کند.
منبع: بیتوته