خوراکی‌هایی که وزن شما را دو برابر می‌کند
خوراکی‌هایی که وزن شما را دو برابر می‌کند

درست است که برخی از غذا‌ها به دلیل ارزش کالری یا نحوه پختشان، باید در حد اعتدال مصرف شوند، اما کدام خوراکی‌هایی که وزن شما را دو برابر می‌کند ؟

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من شناخت خوراکی ها و غذاهای پرکالری  کمک زیادی می‌کند تا به وزن ایده‌آلتان برسید. فرقی نمی‌کند چاق باشید یا لاغر. اگر بدانید پرکالری‌ترین مواد غذایی کدامند آنگاه می‌توانید تصمیم بگیرید برای چاق شدن چه غذایی بخورید و برای لاغر شدن دور چه غذاهایی را خط بکشید.
در اینجا لیستی از غذا‌هایی وجود دارد که طبق فرهنگ عامه مردم “چاق کننده ترین” در نظر گرفته می‌شوند. البته این ارتباط مستقیمی با مقدار مصرف و دفعات مصرف دارد. اگر در این مورد سؤالی دارید یا می‌خواهید رژیم کاهش وزن را شروع کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

 
– چیپس سیب زمینی
یک مطالعه ۲۰۱۵ نشان داده است که چیپس سیب زمینی یکی از اعتیادآورترین غذا‌های موجود است. به این معنا که خوردن چند چیپس دشوار است، زیرا بدن بیشتر و بیشتر درخواست می‌کند. هنگامی که به روشی اعتیادآور و بیش از حد مصرف شوند، می‌توانند باعث افزایش وزن شوند.
– نوشابه‌های شیرین
مصرف یک یا دو لیوان نوشابه در روز نه تنها باعث افزایش وزن می‌شود، بلکه سطح گلوکز خون شما را نیز افزایش می‌دهد.
در واقع، تحقیقاتی از Current Developments of Nutrition نشان می‌دهد که بین مصرف آن و افزایش خطر ابتلا به دیابت ارتباطی وجود دارد. در عین حال، مطالعات مختلف دیابت را با اضافه وزن مرتبط دانسته‌اند.
– گوشت‌های فرآوری نشده
در حالی که خوردن بیش از حد گوشت گاو معمولاً با افزایش وزن و کلسترول مرتبط است، یک مطالعه ۲۰۱۷ ارتباط مستقیمی بین این دو عامل پیدا نکرد. تحقیقات بیشتری در این زمینه هنوز ضروری است، اما مهم است که هرگز در مصرف گوشت قرمز زیاده روی نکنید.
– گوشت‌های فرآوری شده (سوسیس و کالباس)
سوسیس و کالباس و گوشت‌های فوق فرآوری شده مقدار قابل توجهی چربی اشباع شده، کالری، سدیم و رنگ آمیزی دارند. به همین دلیل پزشکان مصرف آن‌ها را در حد اعتدال توصیه می‌کنند.
– غذا‌های آماده با چربی ترانس
صد‌ها محصولی که در سوپرمارکت می‌بینیم حاوی چربی‌های ترانس هستند، موادی که می‌توانند بر سلامت ما تأثیر بگذارند، کلسترول LDL را افزایش دهند و کلسترول HDL را کاهش دهند. طبق داده‌های انجمن قلب آمریکا، این می‌تواند به افزایش خطر بیماری قلبی کمک کند و با افزایش خطر ابتلا به دیابت مرتبط است. این نوع چربی‌ها عمدتاً در غذا‌های منجمد، فرآوری شده و آماده یافت می‌شوند.
– سیب زمینی
باور کنید یا نه، سیب زمینی جزو چاق کننده‌ترین غذا‌ها به حساب می‌آید. با این حال، بنیاد تغذیه اسپانیا اشاره می‌کند که آن‌ها ۸۸ کیلو کالری در ۱۰۰ گرم را فراهم می‌کنند، مقداری انرژی که اگر در حد اعتدال مصرف شوند، بیش از حد نخواهد بود.
البته اگر آن‌ها را سرخ کنید ارزش کالری آن‌ها بیشتر می‌شود. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم آن‌ها را بجوشانید یا تفت دهید.
بیشتر بخوانید : آیا سیب زمینی چاق کننده است؟ ارتباط مصرف سیب زمینی با دیابت
 
– شیرینی و دسر
کوکی ها، کیک ها، محصولات نانوایی و … معمولاً حاوی مقدار قابل توجهی قند و چربی هستند. دقیقاً به همین دلیل است که آن‌ها در راس هرم غذایی قرار دارند. متخصصان مصرف پراکنده و متوسط آن‌ها را نیز توصیه می‌کنند
پس بهترین گزینه برای دسر چیست؟ بهتر است میوه‌ها را بعد از غذا مصرف کنید.
– غلات تصفیه شده
باور کنید یا نه، برنج یکی دیگر از پرمصرف‌ترین غذا‌های چاق کننده در جهان است: ۳۸۱ کیلوکالری در ۱۰۰ گرم. به طور کلی، متخصصان تغذیه خوردن برنج قهوه‌ای را توصیه می‌کنند، زیرا کندتر هضم می‌شود و مدت طولانی‌تری احساس سیری ایجاد می‌کند.
-غذا‌های سرخ شده
تمام غذا‌هایی که در روغن یا چربی سرخ می‌شوند ارزش کالری آن‌ها را افزایش می‌دهد. در واقع، چندین تحقیق مصرف منظم آن‌ها را با افزایش خطر اضافه وزن مرتبط دانسته‌اند.
– آب میوه‌های آماده
حتی آن‌هایی که روی برچسب ۱۰۰٪ طبیعی هستند، چنین نیستند: این آب‌میوه‌ها معمولاً حاوی قند‌های اضافه شده و مواد نگهدارنده هستند. دریغ نکنید و به جای آن آبمیوه‌های تازه گرفته شده را انتخاب کنید. هیچ چیز بهتر از طبیعی نیست!
منبع : صد آنلاین