بیش از نیمی از زباله های پایتخت ، مواد غذایی است !
بیش از نیمی از زباله های پایتخت ، مواد غذایی است !

متاسفانه بیش از ۶۰ درصد پسماند‌های پایتخت را دورریز مواد غذایی و پسماند‌های‌تر تشکیل می‌دهند؛ و حجم قابل توجهی از این پسماند‌ها و زباله‌ها در جوی‌ها و کانال‌های شهر پایتخت رها می‌شوند.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، زهره عبادتی، معاون محیط زیست انسانی اداره کل محیط زیست استان تهران در این خصوص گفت: روزانه در ایران حدود ۷۰۰ گرم و در جهان حدود ۳۰۰ گرم زباله تولید می‌شود. سرانه تولید زباله در کلانشهر تهران نیز روزانه ۷۶۰ تا ۷۹۰ گرم بوده که این میزان تولید زباله دو برابر استاندارد جهانی است.

وی افزود: بیش از ۶۰ درصد پسماند‌های پایتخت را دورریز مواد غذایی و پسماند‌های‌تر تشکیل می‌دهند. متاسفانه حجم قابل توجهی از این پسماند‌ها و زباله‌ها در جوی‌ها و کانال‌های شهر پایتخت رها می‌شوند. این زباله‌ها ضمن آلوده ساختن آب‌های سطحی و زیر زمینی، آلودگی شان وارد اراضی کشاورزی شده و بار دیگر توسط مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
به گفته علیرضا شریفی، یک جامعه شناس، برخی از پسماند‌ها خطرناک هستند که از فعل و انفعالات شیمیایی کارخانه ها، سبک زندگی مردم ایجاد شده اند. برخی از این پسماند‌ها تجدیدپذیر هستند که اگر به موقع تفکیک شوند، می‌توانند به چرخه تولید برگردند و آسیب‌های زیست محیطی را کمتر کنند.
 
وی افزود: روش تفکیک زباله و پسماند یکی از روش‌های بسیار خوب، برای حفظ محیط زیست است. ضمن اجرای این روش، آگاهی سازی مردم نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. مردم می‌توانند با بکارگیری یک سری روش‌های ساده زباله را به نحوی جمع آوری کنند که قابل برگشت به چرخه تولید باشد تا محیط زیست سالم بماند.
 
وی تصریح کرد: خانواده، مدرسه، رسانه در این حوزه آگاهی بخش هستند؛ آموزش پرورش می‌تواند در قالب درس، بازی و … در انتقال دانش، آگاهی و سبک زندگی درست در این زمینه نقش آفرین باشد. رسانه‌ها با گزارش گیری، اطلاع رسانی مستقیم می‌توانند مردم را در این زمینه آگاه کنند. با انجام تفکیک زباله از مبدأ توسط مردم ضمن کاهش هزینه شهرداری ها، آسیب‌های محیط زیست را کاهش داد.
 
براى کاهش میزان پسماند در طبیعت، ساده‌ترین و موثرترین و کم هرینه‌ترین راهکار، تولید نکردن زباله از طریق کاهش مصرف و پرهیز از استفاده اقلام غیر ضرورى (مانند کیسه‌ها و بسته‌ها و نی پلاستیکی و ظروف و قاشق و چنگال یکبار مصرف، آب بسته بندی شده، نوشابه‌های خانواده) است. راهکار بعدى نیز جداسازى زباله هاى خشک و‌تر است که یک روش ابتدایى براى کاهش میزان پسماند و اثر آن بر محیط زیست محسوب می‌شود. هرچند اطلاع رسانی و آگاهی بخشی مردم در این زمینه ضرورت دارد، اما باید آیین نامه‌ها و قوانینی پیرامون تحقق این مهم تدوین و اجرایی شوند.
 
چندی پیش دکتر نادر مختارانی، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و رئیس کارگروه اتاق فکر تغییر اقلیم و محیط زیست فرهنگستان علوم در نشست عمومی کارگروه مدیریت پسماند با موضوع تفکیک از مبدا پسماند‌های عادی اظهارداشت: حدود ده سال پیش آیین نامه قانون مدیریت پسماند‌ها را تدوین کردیم. طبق ماده ۴ این آیین نامه همه پسماند‌های عادی باید در مراکز استان‌ها و همچنین شهر‌های با جمعیت بیش از یک میلیون نفر تا پایان سال ۱۳۹۰ و در سایر شهر‌ها و روستا‌ها تا پایان سال ۱۳۹۲، به صورت تفکیک شده جمع آوری شوند. از تصویب این قانون ۱۰ سال می‌گذرد، اما هنوز اجرایی نشده است و تفکیک پسماند از مبدا را نداریم.
 
منبع : سیناپرس