نیمی از مردم دست هایشان را با صابون نمی‌شویند!
نیمی از مردم دست هایشان را با صابون نمی‌شویند!

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که هر چند وقت یک بار دستان خود را با صابون می‌شویید؟ طبیعتا شستن دست‌ها با صابون برای حفظ سلامتی و بهداشت لازم است، اما نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد؛ تقریباً نیمی از آمریکایی‌ها برای شستن دستانشان حتی از صابون هم استفاده نمی‌کنند!

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، نتایج مطالعات پژوهشگران مجموعه Bradley، نشان می‌دهد: ۹۳ درصد از بزرگسالان معتقدند که شستن دست‌ها برای حفظ سلامت آنها ضروری است. این احساس که در جنسیت، سن و جغرافیا تقریباً جهانی است، یک فرهنگ پذیرفته شده محسوب می‌شود که به ویژه در دوران همه گیری کرونا بیشتر مورد توجه قرار گرفت.
قابل توجه است که در سال ۲۰۰۹، تنها ۴۵ درصد از مردم تصور می‌کردند در طول روز باید چندین بار دستانشان را بشویند، اما این میزان در سال ۲۰۲۰ به اوج خود رسید و ۹۰ درصد از مردم در طول شیوع کووید-۱۹ مرتب دستان خود را می‌شستند و این آمار امروزه به ۸۵ درصد کاهش یافته است.
این نظرسنجی همچنین نشان داد: مردم تمایل دارند قبل و در طول سفر شستن دست‌های خود را افزایش دهند. در طول سفر‌های جاده ای، ۷۵ درصد از بزرگسالان تلاش آگاهانه‌ای برای شستن دست‌های خود در هر بخش مسیر انجام می‌دهند. در فرودگاه ها، ۶۹ درصد مسافران دستان خود را می‌شویند و ۶۳ درصد افراد این کار را زمانی انجام می‌دهند که موقعیت خاصی وجود دارد یا تعطیلات نزدیک است.
تقریباً ۷۰ درصد مردم می‌گویند که بلافاصله پس از شستن دست‌ها احساس سلامتی یا ایمنی بیشتری دارند.
دکتر مایکل پی مک کان، متخصص میکروبیولوژیست، استاد و رئیس زیست شناسی دانشگاه سنت جوزف، در این باره می‌گوید: شستن دست ها، با استفاده از صابون و آب گرم، راهی آسان و مؤثر برای کاهش انتشار ارگانیسم‌های عامل بیماری است. با توجه به سهولت انتشار برخی از این موجودات بر روی سطوح و مواد غذایی، شستن دست‌ها کاری است که همه باید بعد از فعالیت‌هایی مانند استفاده از دستشویی انجام دهند.
چگونه دستان خود را می‌شویید؟
سوال مهمی که باید به آن پاسخ داد این است که به غیر از زمان شستشوی کل بدن در حمام، برای چه فعالیت‌های دیگری نیاز به شستن دست دارید؟ پاسخ دهندگان در این نظر سنجی اعلام کردند؛ احتمالاً بعد از عطسه یا سرفه (۶۰٪)، استفاده از سبد خرید (۵۸٪)، دست زدن به پول (۵۷٪)، دست دادن با سایرین (۵۱٪) و مراجعه به مطب (۵۰٪) دستان خود را می‌شویند.
وقتی نوبت به نوع و روش تمیز کردن دست‌ها می‌رسد، تنها ۵۱ درصد افراد دستان خود را با صابون می‌شویند و در همین حال، ۲۰ درصد اعتراف می‌کنند پس از شستن دست‌ها به جای حوله آن را با لباس خودشان خشک می‌کنند.
شگفت آورتر از موارد فوق این است که ۴۵ درصد از مردم اعتراف می‌کنند که صابون را به طور کلی از فرایند شستشوی دست‌ها حذف کرده اند و به سادگی دست‌های خود را فقط آب می‌کشند. این موضوع در حالی است که آب خالی قادر به نابودی میکروب‌ها نیست و توصیه می‌شود حتما دست هایتان را با صابون به خوبی شسته، سپس آبکشی کنید.
منبع: studyfinds