هوش مصنوعی جایگزین اپراتور‌های اورژانس می‌شود
هوش مصنوعی جایگزین اپراتور‌های اورژانس می‌شود

طی سال‌های اخیر هوش مصنوعی در بسیاری از مشاغل وارد شده و جایگزین نیروی انسانی شده است. به تازگی محققان برنامه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی طراحی کرده اند که می‌تواند جایگزین اپراتور‌های اورژانس شود.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، محققان این پرسش را مطرح کرده اند که آیا هوش مصنوعی می‌تواند پاسخگوی تماس‌های اضطراری از سوی انسان باشد؟ در حال حاضر برنامه جدید مبتنی برهوش مصنوعی در حال ساخت است که می‌تواند علائم سکته را از طریق تلفن تشخیص دهد.
دانشمندان دانمارکی می‌گویند، نتایج نشان داده است که این دستگاه در تشخیص اینکه آیا فردی دچار مشکل جدی پزشکی است یا خیر، عملکرد بهتری نسبت به اپراتور‌های تماس اضطراری انسانی دارد.
دکتر جاناتان ونستراپ از بیمارستان دانشگاه کپنهاگ و پژوهشگر ارشد این مطالعه، در رابطه با موضوع فوق می‌گوید: اجرای این ابزار جدید و مقرون به صرفه می‌تواند شناسایی سکته را از طریق کنترل کننده‌های تماس افزایش دهد و اطمینان حاصل کند که بیماران بیشتری مراقبت‌های مناسب و به موقع دریافت می‌کنند و استفاده از این فناوری به طور کلی شرایط بیماران را بهبود می‌بخشد.
گفتنی است، بر اساس معیاری که مهارت پیش بینی تکنیک یادگیری ماشینی را اندازه گیری می‌کرد، تشخیص مبتنی بر ابزار هوش مصنوعی تا ۱۰ درصد دقیق‌تر از متخصصان انسانی بود. این ابزار با استفاده از داده‌های ثبت سکته در دانمارک و بیش از ۷ هزار تماس مرتبط با سکته و خدمات پزشکی اورژانس کپنهاگ بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۲۰ آموزش داده شده است.
دکتر ونستراپ در توضیح فرایند طراحی این ابزار هوشمند می‌گوید: کاربران تماس اضطراری نقش مهمی در تسهیل تشخیص زودهنگام و دقیق سکته به عنوان یکی از اولین نقاط تماس بیمارانی که به دنبال کمک پزشکی هستند، ایفا می‌کنند. متأسفانه، بسیاری از موارد سکته در این مرحله شناسایی نمی‌شوند و این موضوع منجر به تأخیر در درمان با پیامد‌های بالقوه تهدید کننده زندگی برای بیماران می‌شود.
باید توجه داشت که سکته مغزی زمانی رخ می‌دهد که خون رسانی به مغز قطع شود. این رخداد یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان است و اغلب در زمان مناسب تشخیص داده نمی‌شود، در حالی که درمان به موقع می‌تواند میزان بقای بیماران را به شدت بهبود بخشد.
از سوی دیگر آمار‌های بین المللی نشان می‌دهد: بروز این بیماری به دلیل بحران چاقی در حال افزایش است و با افزایش سن و رشد جمعیت، پیش بینی می‌شود که تعداد افراد مبتلا به سکته تا سال ۲۰۴۷ حدود ۲۷ درصد افزایش یابد. به گفته پزشکان، بسیاری از سکته‌های مغزی قابل پیشگیری هستند و درمان زودهنگام می‌تواند به طور قابل توجهی شانس و نتیجه مثبت را بهبود بخشد.
پژوهشگران این تیم مطالعاتی معتقدند: مانند هر ابزار جدید، تحقیقات و توسعه بیشتری برای بهبود دقت چارچوب و گسترش قابلیت‌های آن مورد نیاز است. در آینده، ممکن است بتوانیم هوش مصنوعی را مستقیماً بر اساس صدای تماس گیرنده آموزش دهیم و صدا‌های غیرکلمه ای، مانند گفتار نامفهوم را نیز در داده‌های آموزشی این برنامه بگنجانیم. با این حال، با توجه به نتایج امیدوارکننده این مطالعه، واضح است که فناوری‌هایی مانند این، قابلیت ایجاد انقلابی در تشخیص و مراقبت از سکته را دارند.
شرح کامل این یافته‌ها در کنفرانس سازمان سکته مغزی اروپا در مونیخ آلمان ارائه شد.
مترجم: مولود یوسفیمنبع: studyfinds