چرا برخی افراد هر چیزی می‌خورند، ولی چاق نمی‌شوند؟
چرا برخی افراد هر چیزی می‌خورند، ولی چاق نمی‌شوند؟

بسیاری از ما در بین اطرافیان خود فردی را می‌شناسیم که می‌تواند هر زمان هر چیزی که دوست دارد بخورد و همچنان لاغر بماند. از سوی دیگر برخی افراد نیز به رغم تلاش برای کنترل مواد غذایی مصرفی خود چاق می وند و وزن اضافه می‌کنند. دلیل این موضوع چیست؟

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، مصرف کالری و سوزاندن آن و نحوه تعامل بدن با این موضوع، کلید اصلی داشتن وزن متعادل یا چاق شدن است. البته این موضوع به همین سادگی نیست و عوامل متعددی در آن دخیل هستند.متابولیسم فرآیندی است که در آن بدن ما غذا و نوشیدنی را به انرژی مورد نیاز برای زندگی تبدیل می‌کند. اغلب، دانشمندان به نحوه مصرف انرژی بدن در طول یک روز نرخ متابولیسم می‌گویند. بر این اساس هر چه انرژی بیشتری مصرف شود، میزان متابولیسم بالاتر است. بنابراین، افراد با متابولیسم سریع کسانی هستند که انرژی زیادی را در یک روز می‌سوزانند.
باید توجه داشت بیشترین میزان انرژی که ما از غذا دریافت می‌کنیم را بدن صرفاً برای زنده نگه داشتن ما استفاده می‌کند. ما برای گرم نگه داشتن خود در زمستان، مبارزه با عوامل بیماری زای مهاجم، پمپاژ خون از طریق شریان‌ها و تنفس و هزاران عمل طبیعی دیگر به انرژی نیاز داریم.
انرژی مورد نیاز این وظایف اساسی اغلب به عنوان نرخ متابولیک پایه نامیده می‌شود و نرخ متابولیک پایه ۶۰ تا ۸۰ درصد از کل انرژی مصرفی ما را در یک روز معین تشکیل می‌دهد. برای بسیاری از ما، فعالیت بدنی ۱۵ تا ۳۰ درصد از انرژی مصرفی روزانه را به خود اختصاص می دهد و درصد کمی از انرژی نیز صرف برداشت انرژی می‌شود و به سیستم گوارش ما نیرو می‌دهد.
یکی از بزرگترین اجزای نرخ متابولیک پایه، انرژی مورد نیاز سلول‌های عضلانی است. در مقایسه با انواع دیگر سلول ها، ماهیچه‌ها بسیار فعال‌تر هستند و برای انقباض و استراحت و ترمیم خود در برابر فرسایش روزانه به انرژی بیشتری نیاز دارند. در واقع هر چه یک فرد عضله بیشتری داشته باشد، نرخ متابولیک پایه او نیز بالاتر است.
 حال قصد داریم به موضوع دوست لاغرمان بپردازیم که می‌تواند هر چه دلش می‌خواهد بخورد: در حالت عادی افراد لاغر عموماً توده عضلانی کمتری خواهند داشت و بنابراین نرخ متابولیک پایه آن‌ها نیز پایین‌تر خواهد بود و متابولیسم آهسته تری به آن‌ها می‌دهد. در نقطه مقابل افرادی که وزن بیشتری دارند، سلول‌های بیشتری از انواع مختلف، از جمله سلول‌های عضلانی خواهند داشت که باعث می‌شود انرژی مورد نیاز روزانه بدنشان بیشتر شده و سرعت متابولیسم بالاتری داشته باشند.
در این میان باید توجه داشت که وزن به خودی خود یک شاخص قابل اعتماد برای میزان متابولیسم نیست، زیرا دو نفر که هر دو وزن یکسان دارند، می‌توانند توده عضلانی بسیار متفاوتی داشته باشند. به همین دلیل ظاهر بدنی معیار خوبی برای سنجش نرخ متابولیک پایه نیست و برخی افراد به وضوح لاغر هستند و در عین حال توده عضلانی بیشتری دارند و چربی بدنشان بسیار کم است؛ بنابراین این افراد به طور کلی نرخ متابولیک پایه بالاتری دارند.
یکی دیگر از موضوعات تاثیر گذار در چاق نشدن، مسایل ارثی است و اگرچه ژنتیک تاثیر کمی بر نرخ متابولیک پایه دارد، اما سبک زندگی فعال می‌تواند توضیح دهنده این موضوع باشد.
مترجم: ندا جوادهراتیمنبع: sciencefocus