از مدرن‌ترین موزه  غرب آسیا در تهران دیدن کنید
از مدرن‌ترین موزه  غرب آسیا در تهران دیدن کنید

موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، بزرگترین موزه جنگ در جهان اسلام و مدرن‌ترین موزه در غرب آسیا است و یکی از جاذبه‌های تهران به شمار می‌آید.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران محلی برای ارائه بخش اندکی از حماسه ملت ایران در دوران انقلاب و دفاع مقدس است.

این روز‌ها اراضی عباس‌آباد یکی از مهم‌ترین جا‌های دیدنی تهران محسوب می‌شود. پارک‌ها و مجموعه‌های تفریحی و سیاحتی بسیاری در این اراضی به بهره‌برداری رسیده‌اند که هر کدام می‌توانند برای گروهی از مخاطبان جذابیت داشته باشند. در حوالی باغ کتاب تهران، کتابخانه ملی ایران، فرهنگستان‌های جمهوری اسلامی، باغ هنر، پارک طالقانی مجموعه وسیع باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران قرار دارد. برخی، از این مجموعه به عنوان بزرگ‌ترین موزه جنگ جهان اسلام و مدرن‌ترین موزه غرب آسیا نام برده‌اند.
باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران
چرا بازدید از موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران را پیشنهاد می‌کنیم؟
با زیربنایی به وسعت ۲۵۰ هزار متر مربع، با یکی از بزرگ‌ترین باغ‌موزه‌های کشور روبه‌رو خواهید شد که بازدید از این مجموعه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
انواع گونه‌های گیاهی را می‌توانید در باغ دره موزه مشاهده کنید. گونه‌های گیاهی به کار رفته به طور معمول عمر دائمی دارند و اکثرا به عنوان گیاه داروئی شناخته می‌شوند.
یک دریاچه مصنوعی بزرگ در باغ موزه قرار دارد که امکان نمایش فیلم بر روی آب را دارا است.
بیش از ۱۰۰ فواره در این دریاچه کار گذاشته شده است که در شب فعال شده و تصاویری از رزمندگان به تماشای مخاطبان می‌گذارند.
در خود ساختمان موزه از جدیدترین تکنولوژی‌ها برای تداعی فضای جنگ ۸ ساله به نحوی خلاقانه بهره گرفته شده است که باعث می‌شود تجربه بدیعی از فضا و مکان سال‌های جنگ تحمیلی برای مخاطب ایجاد شود.
تاریخچه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران
آذر ماه سال ۱۳۸۳ مطالعات اولیه پروژه‌ای انجام گرفت که امروز ما به عنوان باغ موزه دفاع مقدس شاهد آن هستیم. ۲۵۰ نفر در مسابقه طراحی این مجموعه شرکت کردند و ۴۲ اثر به دبیرخانه مربوطه تحویل داده شد. این موزه نهایتا در شهریور ماه سال ۱۳۹۱ افتتاح شد و در اواخر سال ۱۳۹۵ با تغییرات در ساختار و اهداف نامش به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تغییر کرد.
معماری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران
معماری Holy Defense Museum توسط خانم مهندس ژیلا نوروزی انجام پذیرفته است. یکی از نکات جالب در طراحی این مجموعه این است که مخاطب پس از آن که فضا‌های داخلی موزه را مشاهده کرد در انتها به یک مسجد در ضلع شمالی می‌رسد و می‌تواند از این مسجد نیز بازدید کنند. در مجموع، معماری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را می‌توان جزو زیباترین موارد معماری در کشور دانست که در برنامه‌ی سفر به تهران شما باید قرار گیرد.
بخش‌های مختلف موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران
 
ساختمان اصلی موزه شامل ۸ تالار است. تالار آستانه که در واقع آستانه‌ای برای ۷ تالار پیش رو محسوب می‌شود؛ به تصویرسازی در مورد مبارزات مردم ایران با رژیم پهلوی در دهه ۳۰ شمسی تا ورود امام خمینی در بهمن ماه سال ۱۳۵۷ می‌پردازد. خود تالار آستانه شامل دو بخش می‌شود.
از تالار‌های دیگر موزه می‌توان به تالار حیرت و حقانیت اشاره کرد. این تالار نشانی از شوک و حیرت مردم ایران از آغاز جنگ تحمیلی است. تالار دفاع نشان‌دهنده دفاع شجاعانه و بی‌باکانه مردم پس از شروع جنگ تحمیلی است. تالار‌های آرامش، شهادت، پیروزی، سرانجام و پروانه‌ها از دیگر تالار‌های این موزه به شمار می‌روند که تماشای آنها، به خوبی می‌تواند تاریخ دهه‌های اخیر کشورمان را برای شما نقل کند.
هزینه و زمان بازدید پیشنهادی از موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران
شب‌هنگام برای تماشای آب‌نما‌های باغ موزه دفاع مقدس فرصت بسیار خوبی است. این باغ موزه درختان بلندی که بتوانند سایه‌ای برای گرمای ظهر در اختیارتان قرار دهد ندارد؛ پس اگر خواستید پس از رزرو هتل هنگام ظهر به این مجموعه سر بزنید به فکر گرمای هوا باشید. ورود به باغ موزه هیچ هزینه‌ای ندارد، ولی برای بازدید از موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس باید بلیط تهیه کنید. اگر بتوانید زمان مناسبی برای بازدید خودتان انتخاب کنید، حداقل ۲ ساعت از زمان سفر شما به پایتخت می‌تواند با تماشای زیبایی‌های موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران پر شود.
چگونه به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران برویم؟یکی از راحت‌ترین راه‌های دسترسی به موزه انقلاب اسلامی از طریق ایستگاه شهید حقانی مترو تهران است. البته شما می‌توانید خودتان را با تاکسی‌های خطی یا بی‌آرتی یا اتوبوس به میدان ونک برسانید و از آن جا رسیدن به این موزه چندان دشوار نخواهد بود. هم‌چنین اگر ماشین شخصی دارید می‌توانید خودرو خود را در پارکینگ‌های عمومی اطراف باغ‌موزه پارک کنید و به راحتی وارد مجموعه شوید.
باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران
بیشتر بخوانید:خوزستان استانی که جاذبه تاریخی و طبیعی را با هم دارد
در نزدیکی موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران از چه جا‌های دیدنی دیگری می‌توان بازدید کرد؟
کتابخانه ملی: ۳.۶ کیلومتر
باغ کتاب تهران: ۳.۴ کیلومتر
بوستان بهشت مادران: ۵.۹ کیلومتر
پارک نوروز: ۷.۱ کیلومتر
بوستان آب و آتش: ۷.۲ کیلومتر
پل طبیعت: ۷.۳ کیلومتر
 
منابع: سفرمارکت، کانال ایران زیبای من،کجارو