کشف تونل معجزه هندسی در پی یافتن مقبره کلئوپاترا
کشف تونل معجزه هندسی در پی یافتن مقبره کلئوپاترا

در زیر معبدی در شهر ویران شده باستانی تاپوسیریس مگنا در سواحل مصر، باستان شناسان تونلی وسیع و دیدنی را کشف کردند، تونلی که کارشناسان آن را معجزه هندسی نامیدند.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، در طول حفاری‌ها و کاوش‌های مداوم معبد، کاتلین مارتینز (Kathleen Martinez) از دانشگاه سانتو دومینگو در جمهوری دومینیکن و همکارانش این سازه را در عمق ۱۳ متری زیر زمین کشف کردند. این تونل ۲ متری از میان ۱۳۰۵ متر ماسه سنگ حفر شده بود.
بر اساس بیانیه وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر، طراحی آن به طور قابل توجهی شبیه تونل ۱۳۰۶ متری Eupalinos در قنات قرن ششم قبل از میلاد در جزیره یونانی ساموس است. این مجرا که اغلب به عنوان یک شگفتی مهندسی از آن یاد می‌شود، در زمان خود در طراحی و ساخت بی سابقه بوده است.
با اینکه تونل تاپوزیریس مگنا (Taposiris Magna) بی نظیر نیست، اما مهندسی آن بسیار چشمگیر است. بخش‌هایی از این تونل در آب غوطه ور است، اگرچه با کنار گذاشتن شباهت آن به تونل اوپالینوس، هدف از ساخت آن را در حال حاضر متوجه نشده اند.
مارتینز که از سال ۲۰۰۴ در تاپوزیریس مگنا در جستجوی مقبره گمشده کلئوپاترا هفتم کار کرده، معتقد است که این تونل می‌تواند یک سرنخ امیدوار کننده باشد. پیش از این، کاوش‌ها سرنخ‌هایی به دست آورده اند که به نظر می‌رسد به ملکه معروف و آخرین بطلمیوس اشاره می‌کنند.
تاپوزیریس مگنا در حدود سال ۲۸۰ قبل از میلاد توسط بطلمیوس دوم، پسر ژنرال مشهور اسکندر مقدونی و یکی از نیاکان کلئوپاترا تأسیس شد. تیم باستان شناسی معتقد است معبد به خدای اوزیریس و ملکه او، الهه ایزیس، تقدیم شده است. سکه‌هایی با نام‌ها و تشبیهات کلئوپاترا و اسکندر مقدونی و همچنین مجسمه‌های ایزیس در آنجا یافت شده است.
گور‌ها حاوی دفینه‌های یونانی-رومی بود. به گفته کارشناسان، ممکن است کلئوپاترا و همسرش مارک آنتونی در مقبره‌های مشابهی دفن شده باشند. محققان مطمئن نبودند که آیا این تونل می‌تواند به این مقبره‌های گمشده منتهی شود یا خیر، اما تحقیقات آینده می‌تواند اطلاعات بیشتری به دست آورد.
مارتینز می‌گوید: خواه این مقبره‌ها پیدا شوند یا نه، کاوش کامل این ویرانه‌ها می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره این شهر باستانی اسرارآمیز بدهد. از این تونل قبلاً گنجینه‌هایی از جمله قطعات سفال و یک بلوک مستطیل شکل از سنگ آهک به دست آمده است.
مارتینز در پایان می‌افزاید: همانطور که زاهی حواس وزیر وقت آثار باستانی گفت: اگر مقبره کلئوپاترا و مارک آنتونی را کشف کنیم، مهم‌ترین کشف قرن بیست و یکم خواهد بود و حتی اگر این اتفاق نیافتد، در داخل و خارج از معبد، اکتشافات عمده‌ای انجام داده ایم.
مترجم: مهدی فلاحی پناهمنبع: sciencealert