راهکار‌های درمان فراموشی+فیلم
راهکار‌های درمان فراموشی+فیلم

راهکار‌های زیادی برای تقویت حافظه وجود دارد. ما در این مطلب به راهکار‌هایی موثر برای درمان فراموشی اشاره کرده ایم.

​​​​​​​به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، شاید برای شما پیش آمده باشد که پس از خارج شدن از خانه شک کنید که در را پشت سر خود بسته اید؟! یا وسیله خود را در خانه جا گذاشته باشید؟! فراموش کردن اسم رفیق‌های قدیمی، زمانی که آن‌ها را پس از مدت طولانی می‌بینید، یا فراموش کردن تاریخ‌های مهم در زندگی، … به مرور زمان در شما پیشرفت می‌کند.
برای جلوگیری از این فراموشی‌ها باید از راهکار‌هایی برای تقویت حافظه استفاده کنید. در این مطلب از راهکار‌هایی برای شما آورده ایم که می‌تواند به آسانی شما را به یک حافظه بهتر هدایت کند.
رفع فراموشی و تقویت حافظه
کار‌های تان را با خودتان مرور کنید
زمانی که شما قرار است کار مهمی را انجام دهید، یا وسیله مهمی را خریداری کنید و به همراه داشته باشید، حتماً با خودتان صحبت کنید و آن کار را به خود یادآوری کنید تا بیشتر در یادتان بماند. برای مثال زمانی که سوئیچ خود را بر روی میز گذاشته اید، با خود تکرار کنید که «سوئیچ من روی میز تحریر می‌باشد». چند بار این جمله را پیش خود بلند بلند بگویید و به مرور به مغز خود یاد می‌دهید که هر حرکت شما را در ذهن تان مرور کند تا یادآوری آن برای تان راحت‌تر باشد.
عکس بگیرید
چشم خود را دوربین عکاسی فرض کنید که می‌تواند از اطراف خود عکسبرداری کند و در ذهن خود ذخیره نماید. سپس زمانی که وسایل خود را در جایی قرار می‌دهید که می‌ترسید آن را فراموش کنید، یک چشم خود را گرفته و با چشم دیگر از آن عکسبرداری کنید. هرگز از این عملکرد خجالت نکشید، چرا که این روش ها، روش‌های بسیار کاربردی برای رفع فراموشی شما می‌باشد. 
لیستی برای خود آماده کنید
آنچه را که باید در روز بعد انجام دهید و کار‌های مهمی که پیش رو دارید یا وسایلی که قصد خریدش را دارید، ممکن است از یادتان برود. پس بهتر است که آن را روی کاغذ بنویسید و سعی کنید که یاد آوری‌های ذهنی خود را مکتوب کنید تا زمانی که حافظه کوتاه مدت ما آن موضوع را فراموش کرده است، یادداشت‌ها به کمک ما بیایند.
هر وسیله یادآور یک موضوع
زمانی که کاغذ و قلم برای نوشتن یادداشت‌های خود ندارید و می‌ترسید که آن را فراموش کنید، هر وسیله‌ای که به همراه دارید را یادآوری یک موضوع برای خود قرار دهید. به طور مثال ساعت خود را پیام تبریکی به دوستتان تصور کنید، سپس زمانی که به آن نگاه می‌کنید یادتان می‌آید که باید به دوست خود پیام تبریکی ارسال کنید. 
سطح مطالعه خود را بالا ببرید
– مطالعه کردن در هر موضوعی باعث می‌شود که ذهن شما به واژه‌های زیاد و یادگیری آن‌ها عادت کند، به طوری که مطالعه برای مغز شما مانند ورزش می‌شود، که خود را برای یادآوری کار‌های روزمره تان آماده کند. 
– مطالعه به مرور زمان برای شما عادتی می‌شود که هم به یادگیری شما کمک کرده و هم حافظه شما را تقویت می‌کند. 
آرامش خود را حفظ کنید
– استرس و اضطراب برای حافظه بسیار مضر می‌باشند، چرا که ذهن ما برای دسته بندی اطلاعات به هوشیاری نیاز دارد، که اضطراب آن را از بین می‌برد. 
– مغز ما نیز به استراحت نیاز دارد و اگر فردی فراموش کار هستید، بهتر است قبل از هر کاری به تفکرات خود پایان دهید و کمی ذهن را استراحت بدهید. 

برای یادآوری اسامی به چهره‌ها دقت کنید
امروزه سخت‌ترین چیزی که ما در به یادآوری آن مشکل داریم، اسامی افرادی است که اخیراً با آن‌ها برخورد کرده‌ایم. را حل این کار این است که در فکرتان رابطه‌ای را بین اسم شخص و صورتش هک کنید. از این بهتر یک خصوصیت ویژه را در چهره شخص پیدا کنید و روی آن تمرکز کنید. [۱]
دارو‌های مصرفی خود را بررسی کنید
– برخی از حواس پرتی‌ها یا فراموشی‌های موقت اثر دارو‌های مصرفی شما می‌باشند. 
– از جمله دارو‌هایی که می‌توانند بر حافظه شما اثر منفی بگذارد، دارو‌های فشار خون یا آنتی هیستامین‌ها می‌باشد. 
– استفاده از قرص‌های اعتیاد آور یا روان گردان‌ها نیز حافظه شما را ضعیف می‌کند. 
نگاه طب سنتی به درمان فراموشی
– پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: هر کس که خواهان حافظه است، عسل بخورد [۲]
– از امام صادق (علیه السلام) روایت شده است که فرمودند: انار را با پیه آن بخورید که معده را دبّاغی می‌کند و توانایی ذهن را می‌افزاید. (۳)
– کسی که بر خوردن مویز ناشتا مداومت نماید، فهم و حافظه و ذهن، روزیش می‌شود و از بلغم کم خواهد شد. [۴]

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

پی نوشت:
[۱]پزشک خانواده، گروه مؤلفان انستیو سلامتی آمریکا، ترجمه حمسین کریمی/پدرام مصطفایی، قم: آیینه دانش، ۱۳۸۸، صفحه ۳۳۷.
[۲]مستدرک ‏الوسایل ۱۶، ۳۶۶، ۳۷- باب اکل العسل و … ص ۳۶۵
[۳]الکافی ۶، ۳۵۴ باب الرمان … ص ۳۵۲
[۴]بحارالانوار ۵۹، ۲۷۱ باب ۸۸- نوادر طبهم ع و جوامع‌ها … ص ۲۶۰