نکاتی برای مراقبت و پیشگیری از خرابی لوله‌های منزل
نکاتی برای مراقبت و پیشگیری از خرابی لوله‌های منزل

در برخی از مواقع ممکن است با مشکلاتی در رابطه با لوله‌های منزل مواجه شوید. اما راههایی هست که می توان از این مشکلات پیشگیری کرد.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من حتماً تا به حال شده که با مشکلاتی در مورد لوله‌های منزل خود مواجه شدید و از یک لوله کش کمک گرفتید. در این قسمت قصد داریم که راه کار‌ها و پیشگیری‌هایی را به شما معرفی کنیم تا کمتر با مشکلات مربوط به لوله روبرو شوید.
۱. با مکان اصلی تماس بگیرید
زمانی که با مشکلی در لوله‌های منزل خود روبرو می‌شوید، حتماً با مکان معتبری تماس بگیرید تا لوله کش‌های متخصص را برای شما بفرستند و به لوله کش‌های آزاد اعتماد نداشته باشید.
۲. مراقب نخ دندان‌های خود باشید
حتماً شنیده‌اید که لوله کش‌ها از شما می‌خواهند چیز‌هایی مثل دستمال کاغذی را در مکان‌هایی مثل چاه دستشویی نیندازید، اما به شما در مورد نخ دندان‌ها تذکر نمی‌دهند. نخ دندان‌ها برخلاف ظاهرشان می‌توانند باعث گرفتن لوله‌ها شوند، پس مراقب این موضوع باشید.
۳. مکان مناسب را برای ماشین لباسشویی استفاده کنید
هنگام خرید منزل جدید از یک لوله کش متخصص کمک بگیرید و از او بخواهید که محل مناسب برای قرار دادن لباسشویی را به شما معرفی کند تا لوله‌های آن در طولانی مدت دچار مشکل نشود.
۴. روغن ماهی تابه را درون ظرف شویی خالی نکنید
حتماً قبل از شستن ماهیتابه روغن اضافی آن را درون یک کیسه فریزر بریزید و آن را در داخل سطل زباله بیندازید چرا که خالی کردن روغن ماهی تابه درون ظرفشویی باعث گرفتگی لوله‌ها می‌شود.
۵. هیچ جسمی را درون سیفون قرار ندهید
بعضی از افراد عقیده دارند که باید برای ذخیره آب در سیفون یک جسم سنگین مثل آجر را درون آن قرار دهند، اما مطلع نیستند که این موضوع می‌تواند سد راه حرکت درست آب شود.
۶. قبل از هر اقدامی لوله کش را به منزل بیاورید
زمانی که منزل جدیدی را خریداری می‌کنید، باید قبل از هر اقدامی یک لوله کش را به منزل بیاورید و از او بخواهید تا تمام زیر و بم لوله‌ها را برای شما بررسی کنند تا در آینده با مشکلی مواجه نشوید. در چنین مواقعی در صورت وجود مشکل می‌توانید هر چه سریع‌تر آن را رفع کنید تا بعد از آوردن اسباب و اثاثیه با مشکل روبرو نشوید.
۷. محل قطع آب را بدانید
بسیاری از افراد روزانه با مشکل ترکیدن لوله مواجه می‌شوند و نمی‌دانند که منبع قطع شیر فلکه کلی کجا است و حتماً هنگام خرید خانه جدید در اولین مرحله این مکان را یاد بگیرید.
۸. مراقب مو‌های درون راه آب حمام باشید
هرگز اجازه ندهید که مو‌های زیادی، چه موی سر و چه موی بدن روی راه آب حمام جمع شود. از درپوش مناسب استفاده کنید و چند وقت یکبار با دستمال روی آن را پاک کنید تا مویی داخل لوله نرود.
۹. از لوله باز کن استفاده کنید
زمانی که با گرفتگی در لوله‌ها مواجه شدید، اولین کار شما باید ریختن لوله بازکن داخل سینک باشد.
۱۰. با لوله کش، ساعتی حساب نکنید
حتما به یاد داشته باشید که به نتیجه کلی کار لوله کش مبلغ پرداخت کنید. شاید او کل این مشکل را در کمترین زمان برطرف کند.
۱۱. دکمه و دسته‌های خراب توالت فرنگی را تعویض کنید
دستگیره‌های خراب و دکمه‌های خراب توالت فرنگی می‌تواند به لوله‌های شما آسیب وارد کند.
۱۲. همیشه با لوله کش تماس نگیرید
زمانی که لوله‌های شما دچار گرفتگی کم می‌شود، می‌توانید از یک میخ بلند استفاده کنید و آن را از زیر سینک وارد لوله کنید که در چنین مواقعی ممکن است آشغالی از آن بیرون بیاید و همچنین می‌توانید از یک تلمبه استفاده کنید.
۱۳. به لوله‌ها چیزی را آویزان نکنید
اگر لوله‌های شما در حیاط نصب شده، هرگز چیزی را به آن آویزان نکنید. حتی از آویزان کردن اجسام بسیار سبک مثل یک چوب لباسی خالی نیز پرهیز کنید.
۱۴. به درجه‌های روی آبگرمکن دقت کنید
اگر متوجه شدید که درجه آبگرمکن شما بدون هیچ دلیلی بالا پایین می‌شود و اختلاف عدد آن بسیار زیاد است، حتما با لوله کش تماس بگیرید. احتمالا مشکلاتی در لوله‌های منزل شما به وجود آمده است.
۱۵. توالت فرنگی‌های قدیمی را تعویض کنید
بسیاری از خانواده‌ها به این موضوع اهمیت نمی‌دهند، اما بهتر است بدانید که توالت فرنگی‌های قدیمی به لوله‌های شما آسیب وارد خواهند کرد.
۱۶. در زمستان شیر‌های آب را پوشش دهید
حتما در زمستان با یک تکه پارچه و یا پلاستیک ضخیم روی لوله‌های آب را بپوشانید تا از یخ زدگی آن‌ها جلوگیری کنید، زیرا این یخ زدگی بعد‌ها به لوله‌های منزل شما آسیب وارد خواهد کرد.
۱۷. چکه کردن شیر آب را جدی بگیرید
علاوه بر این که قطره‌های بسیار کوچک نیز می‌تواند آب زیادی را هدر دهند، همچنین ممکن است که این چکه‌های آب فقط مربوط به شیر نباشد و مشکلی در لوله‌های شما باعث ایجاد مشکل شود.
۱۸. خطرات مربوط به ترکیدن لوله را جدی بگیرید
حتماً اقدامات و پیشگیری‌های لازم را انجام دهید تا با ترکیدن لوله روبرو نشوید که برطرف کردن این مشکل علاوه بر هزینه بالا، می‌تواند دردسر‌های زیادی را برای شما به وجود بیاورد و به لوازم شما نیز آسیب وارد کند.
منبع: ایرنا