۲۵ آوریل روز جهانی DNA+ فیلم
۲۵ آوریل روز جهانی DNA+ فیلم

DNA از مهمترین مولکول های زیستی است که تمام اطلاعات ژنتیکی و وراثتی موجودات زنده را حمل می کند. تاریخ ۲۵ آوریل به عنوان روز جهانی دی ان ای نامگذاری شده است.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، در مورد DNA حتما موارد بسیاری را تا به حال شنیده اید، اما آیا میدانید که این بحث مهم پزشکی برای خود یک روز جهانی هم دارد؟ روزی که هر ساله کشف مولکول DNA را یادآوری می‌کند.
اگر چه روز DNA به صورت رسمی توسط آمریکا نام گذاری شد، اما سازمان ملی تحقیقاتی ژنوم، مراسم‌ها و سخنرانی‌هایی را برای دانشجویان و اعضای عمومی ترتیب داد که می‌خواستند چیز‌های بیشتری در مورد ‏DNA بدانند.
این روز یادآور اکتشاف “جیمز واتسون” و “فرانسیس کریک” و همچنین پروژه ژنوم است که ۱۳ سال به طول انجامیده بود و در آن زمان کامل شد.
پروژه تحقیقاتی ژنوم در آوریل سال ۲۰۰۳ تکمیل شد و روز جهانی DNA یادآور کامل شدن پروژه ژنوم انسانی به شکل موفقیت آمیز در سال ۲۰۰۳ می‌باشد که در این روز ساختار مولکول DNA هم کشف شد در نتیجه متخصصان یاد گرفتند که با چنین پروژه هایی، پیشرفته بیشتری را رقم بزنند که روی زندگی مردم تاثیر گذار باشد.
حقایقی در مورد DNA
‏DNA یا دئوکسی ریبونوکلئیک اسید، یک مولکول طبیعی است که کد‌های ژنتیکی منحصر به فردی را در خود جای داده و ساختار تولید همه پروتئین‌ها را در بدن شبیه به یک کتاب در خودش نگه می‌دارد.
‏دی ان‌ای چهار ساختار پایه‌ای دارد که شامل آدنین، adenine سیتوزین cytosine، گوانین guanine و تیامین و thymine است.
‏DNA یک ساختار منحصر به فرد دارد و شبیه به یک نردبان خمیده شده می‌باشد.
‏DNA و rna دو نوکلئیک اسید هستند که برای اطلاعات ژنتیکی کدگذاری می‌شوند. این کد‌ها برای همه، اطلاعات یک ارگانیسم را ایجاد می‌کنند و فقط از ۴ ساختار تشکیل شده اند که در بالا آن‌ها را نام بردیم.
جالب است بدانید که مثلا؛ اگر همه مولکول‌های DNA را در انتهای بدن هر فرد قرار دهید، ممکن است طول دی ان‌ای او ۶۰۰ بار از زمین تا خورشید برود و برگردد.

دانستنی‌های DNA
اگر بتوانید در هر دقیقه ۶۰ کلمه تایپ کنید و در طول روز هم ۸ ساعت وقت بگذارید، تقریباً ۵۰ سال طول می‌کشد تا بتوانید ژنوم انسان را تایپ کنید.
‏DNA یک مولکول شکننده است. تقریباً هزار بار در روز اتفاقاتی برایش می‌افتد که باعث ایجاد خطا می‌شود؛ خطا‌هایی که در طول نوشتن یا از طریق نور فرابنفش یا هر کدام از میزبان‌های فعالیت‌ها رخ می‌دهد.
مکانیسم‌های ترمیمی متعددی وجود دارد، اما بعضی از آسیب‌ها ترمیم پذیر نیستند و دچار جهش می‌شوند. بعضی از جهش‌ها هیچ آسیبی ایجاد نمی‌کنند. بعضی از آن‌ها کمک کننده هستند، اما بعضی دیگر باعث ایجاد بیماری مثل سرطان می‌شوند.
تکنولوژی‌های جدید مثل CRISPR به انسان‌ها اجازه ویرایش ژنوم را می‌دهند و باعث می‌شوند که جهش‌هایی مثل سرطان، آلزایمر و بعضی از بیماری‌های ژنتیکی را بهبود ببخشیم.
در سال ۱۹۴۳ دانشمندان نمی‌دانستند که DNA، یک نوع ماده ژنتیکی موجود در سلول‌ها می‌باشد و تا قبل از آن فکر می‌کردند پروتئین‌ها اطلاعات را ذخیره می‌کنند.

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

منبع: اندیشمندان و دانشمندان جوان