استفاده از فناوری ماورای صوتی برای انتقال دارو
استفاده از فناوری ماورای صوتی برای انتقال دارو

شاید خوردن ، نوشیدن ، تزریق و یا استعمال داروهای موضعی برای ما چیز جدید و عجیبی نباشد ، اما اخیرا دانشمندان راه جدیدی را برای ورود دارو به بدن اضافه کرده اند!

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، بسیاری از دارو‌ها به صورت خوراکی یا داخل وریدی تجویز می‌شوند، اما اولی به دوز‌های بیشتری نیاز داشته و دومی ناخوشایند است و هدایت هر دو به مناطق خاص دشوار است. برای مطالعه جدید، تیم موسسه تکنولوژی ماساچوست می‌خواست راهی برای رساندن دارو‌ها از طریق پوست، مستقیماً به جایی که باید باشد، ایجاد کند.
دانشمندان موسسه تکنولوژی ماساچوست یک بسته پوشیدنی جدید ساخته اند که می‌تواند دارو‌ها را از طریق پوست به طور موثرتر و بدون درد منتقل کند. این دستگاه از پالس‌های ماورای صوت برای باز کردن پوست استفاده می‌کند که می‌تواند دارو‌های موضعی یا حتی خالکوبی را بهبود بخشد.
این تیم تحقیقاتی این سیستم را پک سونوفورزیس فراصوت سازگار (cUSP) می‌نامند که در هیدروژلی وجود دارد که به پوست کاربر می‌چسبد. در داخل وصله چهار مبدل وجود دارد که با ردیاب مسی برای هدایت الکتریسیته به هم متصل شده اند. بالای هر مبدل حفره‌ای است که حاوی مولکول‌های دارو حل شده در مایع بوده و هنگامی که مبدل‌ها نیرو دریافت می‌کنند، مرتعش شده و حباب‌هایی در مایع ایجاد می‌کنند. این امر به نوبه خود ریز جت‌هایی از مایع ایجاد می‌کند که در لایه بیرونی سخت پوست شلیک می‌شود.محققان این سیستم را روی نمونه‌هایی از پوست خوک آزمایش کردند و نوعی ویتامین B به نام نیاسینامید را که در بسیاری از کرم‌های ضدآفتاب و مرطوب کننده‌ها استفاده می‌شود، به بدن خوک تحویل دادند. پژوهشگران دریافتند که سونوفورزیس فراصوت سازگار قادر است ۲۶ برابر بیشتر مولکول‌های دارویی را بدون کمک سونوگرافی از طریق پوست ارسال کند.پژوهشگران همچنین آن را با روش نوظهور دیگر تحویل داروی بدون درد مقایسه کردند. پچ اولتراسوند قادر بود محموله نیاسینامید خود را در ۳۰ دقیقه به بدن برساند، در حالی که در روش دیگر به نام پچ میکرونیدل، این موضوع شش ساعت طول کشید.محققان می‌گویند، این روش می‌تواند به ویژه برای ارائه دارو‌هایی برای درمان بیماری‌های پوستی مانند سوختگی، سرطان پوست یا علائم پیری مفید باشد. با اصلاح بیشتر، این سیستم می‌تواند محموله‌هایی را عمیق‌تر بفرستد تا به جریان خون مانند فنتانیل یا هورمون‌هایی مانند انسولین یا پروژسترون برسد. این فناوری حتی ممکن است در نهایت به اعمال خالکوبی بدون درد کمک کند.کنان داگدویرن (Canan Dagdeviren) پژوهشگر ارشد این مطالعه گفت: سهولت استفاده و تکرارپذیری بالا ارائه شده توسط این سیستم، جایگزینی را برای بیماران و مصرف کنندگانی که از بیماری‌های پوستی و پیری زودرس پوست رنج می‌برند، ارائه می‌دهد. ارائه دارو‌ها به این روش می‌تواند سمیت سیستمیک کمتری داشته باشد و راحت‌تر و قابل کنترل‌تر است.شرح کامل این تحقیق در مجله تخصصی Advanced Materials منتشر شده است.