چرا ژاپنی‌ها هنوز هم روی زمین خوابیدن را ترجیح می‌دهند؟
چرا ژاپنی‌ها هنوز هم روی زمین خوابیدن را ترجیح می‌دهند؟

اگر شما هم به خوابیدن روی زمین علاقه دارید بدانید تنها نیستید، بسیاری از مردم ژاپن به تقلید از پدران خود هنوز روی زمین می‌خوابند و از فواید آن بهره مند می‌شوند. اما خوابیدن روی زمین چه فوایدی برای سلامت بدن دارد؟

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که روی زمین بخوابند. ژاپنی‌ها هم در این دسته قرار می‌گیرند و این یک سنت و فرهنگ بسیار کهن در بین مردم ژاپن است که هزاران سال قدمت دارد، اما به نظر شما چرا آنها روی زمین می‌خوابند؟
برای اینکه متوجه شوید که چرا مردم ژاپن روی زمین می‌خوابند، اول باید به ارتباط آنها با زمین در جنبه‌های دیگر زندگی هم نگاه کنید. به عنوان مثال؛ مردم ژاپن از لحاظ سنتی عادت دارند که روی زمین غذا بخورند و هنگام تماشای تلویزیون یا برای ریلکس کردن هنگام مدیتیشن و یوگا روی زمین بنشینند که به آن فرهنگ کف یا زمین گفته می‌شود، اما چه دلیلی برای این کارشان وجود دارد؟

چرا ژاپنی ها دوست دارند روی زمین بخوابند؟
– پایبندی به سنت
بدانید که سنت برای مردم ژاپن بسیار مهم است و همیشه آن را رعایت می‌کنند. در زمان‌های گذشته که هیچ مبل و تخت خوابی نبوده، مردم مجبور بودند روی زمین بخوابند یا روی زمین بنشینند و مردم ژاپن هم به خاطر این سنت، سبک زندگی خود را شبیه به مردم آن دوران نگه داشته اند.
– پیشگیری از آسیب
کف زمین خانه مردم ژاپن فقط از چوب یا یک ماده خاص نیست. بلکه از نی فشرده شده برنج هم داخل آن به کار رفته شده است که یک دمای مطلوب را کف زمین به وجود می‌آورد و از بدن محافظت می‌کند. به همین دلیل ژاپنی‌ها عقیده دارند که نشستن روی زمین فایده بیشتری برای آن‌ها دارد.

نی فشرده شده
– کمبود فضا
برخلاف تصور عموم، ژاپن یک کشور بسیار کوچک است و کل آن مساحتی برابر با ۲۲۹ هزار کیلومتر دارد. اما به تازگی جمعیت ژاپن در حال افزایش است و اکثر شهر‌ها شلوغ شده اند و در نتیجه آن‌ها مجبورند که خانه‌های کوچکی بسازند تا تعدادشان افزایش پیدا کند؛ خانه‌هایی که باید به اندازه کافی برای خوردن، خوابیدن، استراحت کردن و آماده کردن غذا فضا داشته باشند و در نتیجه برای مبلمان و تختخواب جایی باقی نمی‌ماند.
– افزایش امنیت
ژاپن کشوری است که مورد حوادث طبیعی قرار می‌گیرد که خطرناک‌ترین آن زلزله است. طبق مطالعات انجام شده تقریبا ۱۵۰۰ زلزله در سال در ژاپن اتفاق می‌افتد. یعنی هر روز چهار بار زلزله می‌آید. پس کاملاً دلیلش واضح است که این کشور ۱۰ درصد گسل‌های فعال را در خودش دارد و مردم باید سعی کنند که حداکثر ایمنی را برای خودشان به وجود بیاورند. آن‌ها عقیده دارند کنار گذاشتن تختخواب‌ها یا مبلمان می‌تواند عاملی برای افزایش ایمنی باشد و هنگام زلزله لوازم کمتری روی آن‌ها می‌افتد.
فواید خوابیدن روی زمین برای سلامت بدن چیست؟
پژوهش ها نشان داده خوابیدن روی زمین فوایدی برای سلامت بدن دارد.
۱- ممکن است کمردرد را تسکین دهد
خوابیدن بر روی یک سطح سفت و تخت برای پشت تان مفید است و ممکن است شما را از دردی که سال‌ها از آن رنج برده اید خلاص کند. شکی نیست که خوابیدن در یک تخت نرم راحت‌تر است، اما ممکن است تشک تخت به مرور فرو رود، در نتیجه ستون فقرات خم می‌شود و دچار کمر درد می‌شوید. در حقیقت، کارشناسان حتی توصیه می‌کنند اگر تشک تان بیش از حد نرم است زیر آن تخته‌ی چندلا بگذارید. با خوابیدن روی زمین، ستون فقرات تراز می‌ماند و بدن در وضعیتی غیر طبیعی قرار نمی‌گیرد.
۲- می‌تواند فرم بدن را بهبود بخشد
اگر در هنگام خواب بدن تان در وضعیت درستی قرار گیرد و ستون فقرات تان تکیه گاه مناسبی داشته باشد، طی روز راحت‌تر می‌توانید پشت تان را صاف نگه دارید. خوابیدن روی زمین به اصلاح فرم بدن کمک می‌کند، چون وقتی پشت صدمه نبیند و مشکلی نداشته باشد، دیگر نیازی به قوز کردن احساس نخواهید کرد.
۳- ممکن است گردش خون در بدن را بهبود بخشد
خوابیدن روی زمین باعث بهبود گردش خون در بدن می‌شود، چون وزن بدن تان به طور مساوی پخش و فشار کمتری به بخش‌های مختلف بدن وارد می‌شود. خوابیدن در یک وضعیت طبیعی جلوی بی حس و سوزن سوزن شدن دست‌ها و پا‌ها بر اثر نامناسب بودن گردش خون در بدن را می‌گیرد. مثلاً اگر در حالی که به پهلو دراز کشیده اید بدن تان را جمع کنید، خون در بدن گردش پیدا می‌کند و بعد به قلب بازمی گردد، امری که باعث بروز مشکلات مختلف قلبی مثل لخته شدن خون و واریس می‌شود.
۴- می‌تواند کمک کند به موقع از خواب بیدار شوید
اگر متوجه شده اید صبح‌ها بیرون آمدن از تخت برایتان دشوار است، بدانید که تنها نیستید. بسیاری از افراد با به صدا درآمدن صدای زنگ ساعت برای بیرون آمدن از تخت تقلا می‌کنند و وسوسه می‌شوند زنگ ساعت را قطع کنند. اما وقتی روی زمین می‌خوابید، هم از خواب باکیفیتی برخوردار می‌شوید و هم جایتان آنقدری راحت نیست که دلتان بخواهد تمام روز را در آنجا دراز بکشید.
۵- مقرون به صرفه‌تر است 
خوابیدن روی زمین برای جیب تان هم بهتر است. برای خرید تخت و تشک به مبلغ قابل توجهی نیاز است و اگر در انتخاب تشک مناسب اشتباه کرده باشید، عوض کردن آن هزینه‌ی دوباره‌ای برایتان خواهد داشت. با خوابیدن روی زمین می‌توانید مبلغ قابل توجهی را صرفه جویی کنید.
چه کسانی نباید روی زمین بخوابند؟
زمین سفت‌ترین سطحی است که می‌توان روی آن خوابید و گرچه خوابیدن روی زمین فواید زیادی دارد، اما به برخی افراد توصیه نمی‌شود.
– افراد مبتلا به آلرژی: از آنجایی که روی زمین آلودگی و گرد و غبار جمع می‌شود، کسانی که مستعد واکنش‌های آلرژیک هستند ممکن است دچار سرفه یا آبریزش بینی شوند.
– افراد مبتلا به بیماری‌های استخوانی: اگر دچار یک اختلال استخوانی جدی هستید، ضرر خوابیدن روی زمین برایتان بیشتر از فایده اش خواهد بود، چون ممکن است فشار بیشتری به مفصل هایتان وارد شود.
– افراد مسن: از آنجایی که با بالا رفتن سن توان حرکتی افراد تحلیل می‌رود، بلند شدن از روی زمین ممکن است برای افراد مسن دشوار باشد.
– سرمایی ها: اگر شب‌ها از سرما از خواب می‌پرید، بهتر است از خوابیدن روی زمین خودداری کنید، چون بیشتر سردتان خواهد شد.
منبع: عصر ایران