اسکوتر برقی تویوتا برای رفت‌و آمد آسان سالمندان!
اسکوتر برقی تویوتا برای رفت‌و آمد آسان سالمندان!

شاید هنگام شنیدن نام اسکوتر ، استفاده از آن را برای هر سن و سالی مناسب بدانید ، بجز سالمندان! اما غول خودورسازی تویوتا اخیرا برای سالمندان هم اسکوتر معرفی کرده است.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، این اسکوتر بطور اختصاصی برای جابه جایی سالمندان ژاپنی مهندسی شده است و امکانات و مشخصات مناسبی دارد.تویوتا برای کمک به افرادی که دارای نقص‌های حرکتی هستند، سری مخصوصی از صندلی‌های چرخدار را طراحی کرده است. این سری C+ Walk نام دارد و شامل مدل‌های متنوعی می‌شود. تازه‌ترین عضو این سری یک اسکوتر برقی سه چرخ با نام C+ Walk S است. این اسکوتر به طور اختصاصی برای جابجایی سالمندان ژاپنی مهندسی شده و امکانات و مشخصات مناسبی دارد.
تویوتا می‌گوید براساس تحقیقات این شرکت، سالمندانی که دارای سنی بیش از ۷۵ سال هستند، اکثراً پس از ۱۰۰ متر طی مسافت، توان خود را برای ادامه مسیر از دست می‌دهند. این امر باعث می‌شود تعداد افراد بالای ۷۵ سال حاضر در خیابان‌ها ۱۰ درصد کمتر از افراد ۶۵ ساله باشد. اسکوتر C+ Walk S با هدف کاهش این آمار و کمک به قشر مذکور توسعه پیدا کرده است. محصول جدید تویوتا طراحی جذاب و پیشرفته‌ای دارد و در رنگ‌های متنوعی به فروش می‌رسد. برخی از این رنگ‌ها عبارتند از مشکی، خاکستری روشن، خاکستری متالیک و مسی متالیک. باتری این اسکوتر به راحتی از جای خود خارج می‌شود و سالمندان می‌توانند آن را با پریز‌های خانگی شارژ کنند. به منظور حمل آسان‌تر لوازم، این اسکوتر چند محفظه بزرگ دارد. اصلی‌ترین محفظه زیر صندلی است و میتوان سبدی بزرگ از خرید‌های روزانه را در آن قرار داد.
همان طور که در تصاویر ضمیمه شده می‌توانید مشاهده کنید، سوارشدن و استفاده از C+ Walk S بسیار راحت است. تویوتا تأکید می‌کند مهندسان کمپانی در طراحی این اسکوتر توجه ویژه‌ای به دید مناسب به اطراف داشته اند. هدایت اسکوتر برقی C+ Walk S به آسان‌ترین شیوه ممکن صورت می‌گیرد. همانند دیگر اسکوتر‌ها و موتورسیکلت ها، وظیفه کنترل گاز و ترمز این اسکوتر را هم یک پدال بر عهده دارد. با فشار این پدال سرعت حرکت افزایش می‌یابد؛ برای کاهش سرعت و توقف تدریجی هم کافیست راکب همین پدال را رها کند. یک پدال مخصوص ترمز نیز وجود دارد که در مواقع اضطراری و نیاز به کاهش سریع سرعت باید از آن استفاده کرد.
نکته جالب اینکه اسکوتر برقی تویوتا C+ Walk S به سیستم‌های پیشرفته کمکی مجهز است. برای نمونه، این اسکوتر از سیستم تشخیص مانع بهره می‌برد. با اتکا به این سیستم، درصورت تشخیص هرگونه مانع در مسیر مقابل، سرعت حرکت به ۲ کیلومتر در ساعت کاهش می‌یابد. هنگام عبور از پیچ هم سیستم‌های کمکی اسکوتر برقی تویوتا C+ Walk S سرعت آنرا کاهش می‌دهند تا فشار زیادی به راکب تحمیل نشود. این سیستم‌ها در سراشیبی‌های تند نیز به کمک راکب می‌آیند و از افزایش سرعت آن جلوگیری می‌کنند.
ارمغان جدید تویوتا برای سالمندان ژاپنی حداکثر سرعتی برابر با ۶ کیلومتر در ساعت دارد. این رقم مشابه سرعت یک انسان هنگام پیاده روی است. باتری هم برای پیمایش ۱۲ کیلومتر مسافت کفایت می‌کند. این باتری ۲.۵ کیلوگرم وزن دارد و در عرض ۲.۵ ساعت شارژ می‌شود. اسکوتر برقی تویوتا C+ Walk S قیمتی برابر با ۴۹۸ هزار ین دارد؛ یعنی معادل ۳۸۲۳ دلار یا چیزی نزدیک به ۲۰۰ میلیون تومان. چنانچه این اسکوتر با تمامی سیستم‌های کمک موجود ثبت سفارش شود، قیمت آن تا ۵۰۵ هزار یوان بالا خواهد رفت؛ رقمی که معادل ۳۸۷۷ دلار می‌شود.