۱۰ فروردین روز جهانی پزشک
۱۰ فروردین روز جهانی پزشک

۱۰ فروردین مصادف با ۳۰ مارس به عنوان روز جهانی پزشک نام دارد.

 
به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، پزشکان افراد بزرگی هستند که همیشه در اجتماع از احترام خاصی برخوردارند،
پزشکی شغلی است که همیشه انسان‌ها نیازمند به آن هستند و پزشکان با قسم خوردن به یک سوگند، پیمان به نجات دادن زندگی بیماران می‌پردازند، اما دین و ادای پزشکان با مهارت بالا و با تجربه و با داشتن تخصص در امر پر خطر پزشکی با ویژگی‌های دیگری یعنی بردباری، راز داری و مهارت‌های ارتباطی و … آراسته می باشد و پزشکان آماده باش در خدمت به بیماران هستند.
برای همین است که یک روز را برای تقدیر و تشکر از پزشکان عزیز انتخاب و برگزیدند. به احترام پزشکان در سراسر دنیا یک روز را برای این افراد ارزشمند مشخص کرده اند تا در این روز از پزشکان تقدیر کنیم، روز جهانی پزشک برابر با ۳۰ مارس است که در سراسر دنیا این روز را برای پزشکان جشن می‌گیرند.

دکتر لانگ در روز سی ام ماه مارس سال ۱۸۴۲ برای اولین بار داروی بیهوشی «اتر» را در عمل جراحی به عنوان بیهوش کننده استفاده کرد. در آن روز دکتر لانگ، داروی اتر را برای یکی از بیمارانش تجویز کرد و پس از آن وی را برای خارج کردن تومور از گردنش تحت عمل جراحی قرار داد.
بعد از عمل جراحی، بیمار اظهار کرد: در این تاریخ اتفاق بزرگی در زندگی‌اش رخ داده و هیچ دردی را در طول عمل احساس نکرده، تا اینکه از خواب بیدار شده است.
 به همین دلیل تصمیم گرفته شد که بابت همین اتفاق بزرگ، ۳۰ مارس را به عنوان روز پزشک نامگذاری کرده و جشن بگیرند. این در حالی است که در ۳۰ مارس سال ۱۹۵۸ مصوبه «بزرگداشت روز پزشکان» توسط مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسیده است و همچنین در سال ۱۹۹۰ این قانون در مجلس نمایندگان و مجلس سنا نیز معرفی شد. مردم در این روز بر سر مزار پزشکان گل می‌برند و کارناوال گل‌های قرمز نیز به طور گسترده برگزار می‌شود.و تاریخ ۳۰ مارس به عنوان روز جهانی پزشک نامگذاری شده است.
ابو علی سینا پزشک حاذق، فیلسوف و حکیم ایرانی است. او در علم پزشکی مهارت زیادی داشت و خدمات زیادی در عرصه پزشکی به جامعه بشر کرد، و از آنجایی که پزشکان شبانه روز برای حفظ سلامت جامعه بشری تلاش می‌کنند، از جایگاه مهمی در جامعه بهره‌مند هستند. در ایران نیز مانند بسیاری از کشورها روزی را به عنوان روز پزشک نام گذاری کرده‌اند.
 

منبع: نورالی/ ایبک