روزه درمانی، درمان کننده بیماری‌ها (بخش اول)
روزه درمانی، درمان کننده بیماری‌ها (بخش اول)

درمان طبیعی بیماری‌ها با روزه درمانی امکانپذیر است. روزه گرفتن به معنای خودداری کامل از خوردن غذا برای مدت زمانی کوتاه یا بلند برای رسیدن به اهدافی خاص می‌باشد.

گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، روزه گرفتن قدیمی‌ترین و موثرترین و در عین حال کم هزینه‌ترین روش برای درمان بیماری هاست و پایه و اساس درمان طبیعی محسوب می‌شود. دکتر آرنولد اِهرت (Dr.Arnold Eheret)، پدیدآورنده سیستم درمانی رژیم غذایی بدون ماهیچه، روزه گرفتن را «قویترین و تنها درمان شفابخش طبیعت» و «تن‌ها قانون اساسی تمامی شیوه‌های درمانی» می‌داند. روزه گرفتن یکی از قدیمی‌ترین سنت هاست و تقریبا در هر مذهبی وجود دارد. طرفداران دین اسلام، بودائیان و هندو‌ها و بسیاری از مذاهب دیگر دارای دوره‌های مشخصی برای روزه گرفتن هستند. کشیشان قرون وسطی تأکید زیادی بر روزه گرفتن داشتند.در سرتاسر تاریخ پزشکی، روزه گرفتن یکی از قابل اعتمادترین شیوه‌های درمانی به حساب می‌آمد. سقراط، گالن، پاراسلس و بسیاری از بزرگان دیگر عرصه پزشکی روزه گرفتن را برای درمان بیماران خود تجویز می‌کردند. بسیاری از پزشکان برجسته معاصر با موفقیت این سیستم درمانی را در درمان بیماری‌های گوناگون به کار برده اند.دلیل اصلی بروز بیماری‌هادلیل اصلی بروز همه بیماری‌ها تجمع مواد زائد و سمی در بدن است که از پرخوری به وجود می‌آید. اکثریت افراد در خوردن زیاده روی می‌کنند و دارای شغل‌های ساکن و کم تحرکی هستند که امکان تحرک کافی و مناسب را برای استفاده از این مقدار زیاد غذا فراهم نمی‌کند. این غذای اضافی فشار زیادی را بر اندام‌های گوارشی و جذب کننده غذا وارد می‌کند و بدن را پر از مواد سمی و ناخالصی‌ها می‌کند. دستگاه گوارشی و دفعی بدن کند شده و فعالیت عملکردی کل بدن انسان مختل می‌شود.شروع بیماری صرفا فرایند خلاص شدن بدن از این ناپاکی هاست. تمامی بیماری‌ها را می‌توان فقط بوسیله یک شیوه درمان کرد با عمل کردن به مخالف آنچه که باعث بروز بیماری شده است، یعنی با کاهش میزان ورودی غذا یا همان روزه گرفتن، با محروم کردن بدن از غذا برای مدت زمانی مشخص، این فرصت به اندام‌های دفعی همچون رود ها، کلیه ها، پوست و ریه‌ها داده می‌شود تا مواد زائد را از بدن دفع کنند. بنابراین، روزه گرفتن صرفا فرایند پاکسازی و یک شیوه موثر و سریع درمانی می‌باشد. روزه گرفتن همچنین منجر به احیای دوباره خون و بازسازی و احیای بافت‌های گوناگون بدن می‌شود.
طول مدت روزه گرفتنطول مدت روزه گرفتن بستگی به سن بیمار، طبیعت خود بیماری و مقدار و نوع دارو‌هایی دارد که قبلا مصرف شده است. طول مدت روزه گرفتن مهم است، زیرا روزه گرفتن به مدت طولانی اگر بدون آگاهی‌های لازم صورت بگیرد می‌تواند خطرناک باشد. بنابراین، توصیه می‌شود که بیماران از روزه‌های کوتاه مدت دو یا سه روزه استفاده کنند و به تدریج مدت زمان هر روزه را تا یک روز و بیشتر افزایش دهند. با این حال، طول مدت زمان روزه گرفتن نباید از یک هفته تجاوز کند. این کار بدن بیمار را قادر می‌کند تا به تدریج و به آرامی بدون گذاشتن اثرات جانبی خطرناک بر روی عملکرد طبیعی بدن مواد سمی را از آن دفع کند. شیوه درست زندگی کردن و استفاده از رژیم غذایی متعادل بعد از روزه شادابی و نشاط را به بدن باز می‌گرداند.استفاده از روزه در درمان انواع بیماری‌های معده و روده و همچنین در بیماری‌های حاد کلیوی و کبدی کاملاً مفید و موثر است. روزه درمان شگفت انگیزی برای اگزما و سایر بیماری‌های پوستی است و تنها امید برای درمان دائمی بسیاری بیماری‌ها محسوب می‌شود. اختلالات گستردد عصبی همچنین به شکل مناسبی به این شیوه درمانی واکنش نشان می‌دهند. با این حال، روزه را نباید در درمان هر بیماری استفاده کرد. در بیماری‌های دیابت، مراحل پیشرفته سل و موارد حاد ضعف اعصاب، استفاده از روزه‌های طولانی مدت مضر خواهد بود. با این وجود، در بسیاری از موارد اگر بیمار استراحت کند و تحت مراقبت‌های حرفه‌ای و صحیح قرار بگیرد، هیچ ضرری در استفاده از روزه متوجه او نخواهد بود.شیوه‌های روزه گرفتنبهترین، امن‌ترین و موثرترین شیوه، گرفتن روزه با استفاده از آب میوه‌ها یا عصاره سبزیجات است. اگرچه شکل قدیمی و کلاسیک روزه با استفاده از آب خالص بوده است، اما بیشتر متخصصان طبیعت درمانی برجسته امروزه موافق هستند که روزه آب میوه نسبت به روزه آب خالص برتر است. دکتر رنگار برگ، متخصص برجسته تغذیه می‌گوید: در طول دوره روزه گرفتن، بدن مقادیر زیادی از مواد جمع شده زائد را سوزانده و از آن خارج می‌کند. ما می‌توانیم به این فرایند پاکسازی با نوشیدن آب میوه‌های قلیایی به جای نوشیدن آب به هنگام روزه گرفتن کمک کنیم. در نتیجه این کار، دفع اسید اوریک و سایر اسید‌های غیرآلی از بدن تسریع بخشیده می‌شود؛ و قندی که در آب میوه‌ها وجود دارد قلب را تقویت می‌کند. بنابراین، روزه آب میوه بهترین شکل روزه گرفتن است. ویتامین ها، مواد معدنی، آنزیم‌ها و عناصر کم نیاز موجود در آب میوه‌ها و عصاره سبزیجات کاملا در طبیعی کردن تمامی فرایند‌های بدن موثر هستند. آن‌ها مواد ضروری را برای فعالیت خود درمانی بدن و احیای سلول‌ها فراهم می‌کنند و در نتیجه، به سرعت بهبود بدن را از بیماری تسریع می‌بخشند. تمامی آب میوه‌ها را باید از میوه‌های تازه تهیه کرد. از آب میوه‌های آماده یا فریز شده نباید استفاده کرد.ادامه دارد.منبع: سایت زوم لایف