۲۴ مارس، آخرین برگ از کتاب زندگی ژول ورن
۲۴ مارس، آخرین برگ از کتاب زندگی ژول ورن

۲۴ مارس سال ۱۹۰۵ کتاب زندگی ژول ورن ، نویسنده معروف فرانسوی بسته شد. نام ژول ورن شاید برای بسیاری از افراد جهان، نا آشنا باشد ، اما آثاری مانند دور دنیا در ۸۰ روز ، بیست هزار فرسنگ زیر دریا و کتاب از زمین تا ماه تقریبا برای مردم همه دنیا آشناست.

ژول ورن نویسنده‌ی فرانسوی است که هیجان پژوهش‌های علمی را با جذابیت داستان درآمیخت و ژانر مهیج علمی-تخیلی را به وجود آورد. از ژول ورن به عنوان پدر ژانر علمی-تخیلی مدرن یاد می‌شود. از آثار او اقتباس‌های سینمایی بسیاری شده است. 

زندگینامه ژول ورنژول ورن (Jules Verne) در ۸ فوریه‌ی سال ۱۸۲۸ در شهر نانت فرانسه دیده به جهان گشود. از او به عنوان بنیان‌گذار ژانر علمی تخیلی مدرن یاد می‌شود. زمانی که ژول ورن جوان بود، پدرش او را به پاریس فرستاد تا ژول ورن جوان در آنجا حقوق بخواند. اما ژول ورن در پاریس عاشق ادبیات و تئاتر شد. او در بین سال‌های ۱۸۵۲ تا ۱۸۵۴ به عنوان دستیار در صحنه‌های تئاتر کار می‌کرد. در این برهه، او تعداد زیادی نمایشنامه نوشت و همین‌طور تعدادی داستان کوتاه و جستار علمی در مجلات چاپ کرد.
ژول ورن در سال ۱۸۵۷ ازدواج کرد و چند سالی به عنوان کارگزار در بازار سهام پاریس مشغول شد. هر چند شغل ژول ورن در آن زمان نویسندگی نبود، او علاقه‌ی خود را رها نکرد. او باز هم می‌نوشت و برای تحقیقات به کتابخانه‌ی ملی فرانسه می‌رفت. او آرزو داشت که به شیوه‌ای جدید رمان بنویسد و در آن حقایق علمی را با داستان‌های ماجراجویانه درهم بیامیزد. در سال ۱۸۶۲، ژول ورن با شخصی به پیر هتزل آشنا شد. همین آشنایی باعث شد که باب تازه‌ای در زندگی ژول ورن باز شود.
پیر هتزل ناشر بود و با ژول ورن توافق کرد که نخستین رمان ژول ورن را با نام «سفر‌های شگفت‌انگیز» منتشر کند. طولی نکشید که این رمان به محبوبیت جهانی دست پیدا کرد و پرفروش شد. پس از موفقیت این رمان، هتزل به ژول ورن قراردادی طولانی‌مدت را پیشنهاد کرد و از او خواست که رمان‌های علمی-تخیلی بیشتری بنویسد. ورن پس از این پیشنهاد عطای بازار سهام را به لقای آن بخشید و به نویسنده‌ای تمام‌وقت تبدیل شد. همکاری هتزل با ژول ورن بیش از ۴۰ سال به طول انجامید و در این سال‌ها ژول ورن بیش از ۶۰ کتاب نوشت. ژول ورن در ۲۴ مارس سال ۱۹۰۵ در آمیان فرانسه و در ۷۷ سالگی درگذشت.
بهترین کتاب‌های ژول ورنژول ورن از بنیان‌گذاران ژانر علمی و تخیلی مدرن است و در این ژانر کتاب‌های جذابی نوشته است. در این بخش به بهترین کتاب‌های ژول ورن خواهیم پرداخت:کتاب دور دنیا در هشتاد روز (Around the World in Eighty Days):
ژول ورن کتاب دور دنیا در هشتاد روز را در سال ۱۸۷۳ منتشر کرد. این رمان در ژانر ماجراجویی قرار می‌گیرد. داستان کتاب درباره‌ی مردی به نام فیلاس فاگ است و از جایی شروع می‌شود که او با مردی درباره‌ی سفر به دور دنیا صحبت می‌کند. مرد ادعا می‌کند که برای سفر به دور دنیا به چهار ماه زمان نیاز است، اما فاگ شرط می‌بندد که می‌تواند دور دنیا را در ۸۰ روز بگردد. در ادامه‌ی رمان، روایت این سفر را می‌خوانیم.کتاب بیست هزار فرسنگ زیر دریا (Twenty Thousand Leagues Under the Sea):
رمان بیست هزار فرسنگ زیر دریا ابتدا به صورت مجموعه‌ای بین سال‌های ۱۸۶۹ و ۱۸۷۰ در یک مجله منتشر شد. از کتاب بیست هزار فرسنگ زیر دریا به عنوان یکی از پیشگامان رمان ماجراجویی و یکی از بهترین رمان‌های ژول ورن یاد می‌شود. داستان این رمان از آنجا آغاز می‌شود که کشتی‌های مختلفی از نقاط مختلف جهان گزارش می‌کنند که با موجودی عجیب روبه‌رو شده‌اند. پروفسور آروناکس و ندلند، که صیاد نهنگ است، با یک کشتی برای تحقیقات درباره‌ی این موجود عجیب به دریا می‌روند و ناگهان می‌فهمند که این موجود عجیب ساخته‌ی دست بشر است.کتاب سفر به مرکز زمین (Journey to the Center of the Earth):
این کتاب برای اولین بار در سال ۱۸۶۴ منتشر شد. این کتاب داستان پروفسوری آلمانی به نام اوتو لیدن‌براک را روایت می‌کند که همراه با برادرزاده‌اش کتابی اسرارآمیز پیدا می‌کند. با استفاده از رموز این کتاب، آنان تصمیم می‌گیرند که به مرکز زمین سفر کنند. شما می‌توانید کتاب صوتی سفر به مرکز زمین را در کتابراه بیابید.کتاب پنج هفته در بالن (Five Weeks in a Baloon):
کتاب پنج هفته در بالن در سال ۱۸۶۲ در فرانسه منتشر شد. داستان این کتاب از جایی آغاز می‌شود که دکتر فرگوسن با همراهان خود سوار بر یک بالن می‌شود و به قاره‌ی آفریقا سفر می‌کند. آن‌ها در این سفر با مشکلات مختلفی مواجه می‌شوند و این کتاب روایت مواجهه‌ی پروفسور فرگوسن و همراهانش با این چالش‌هاست. شما می‌توانید کتاب صوتی پنج هفته در بالن را در کتابراه بشنوید.کتاب از زمین تا ماه (From the Earth to the Moon):
کتاب از زمین تا ماه یکی از حیرت‌انگیزترین کتاب‌های ژول ورن است. این کتاب در سال ۱۸۷۷ منتشر شده است. ژول ورن در این رمان سفر به ماه را با جزئیات بسیار به کمک تخیل خود به نگارش درآورده است. جالب است بدانید که سفر به ماه در سال ۱۹۶۹، بیش از ۸۰ سال بعد از انتشار کتاب از زمین تا ماه، انجام شده است.از سایر کتاب‌های ژول ورن می‌توان به عناوینی، چون «میشل استروگف»، «پایان دنیا» و «ناخدای دانوب» اشاره کرد. 
اقتباس‌های سینمایی از آثار ژول ورناز آنجایی که رمان‌های ژول ورن در سرتاسر دنیا از محبوبیت چشمگیری برخوردارند، کارگردانان و فیلم‌نامه‌نویسانی سعی کرده‌اند از آثار ژول ورن برای فیلم سینمایی اقتباس کنند. در این بخش به بهترین فیلم‌هایی که از آثار ژول ورن اقتباس شده است خواهیم پرداخت:دور دنیا در هشتاد روز (Around the World in ۸۰ Days):
از رمان دور دنیا در هشتاد روز اقتباس‌های سینمایی مختلفی انجام شده است، اما یکی از بهترین آن‌ها اقتباسی است که در سال ۱۹۵۶ ساخته شده است. مایکل اندرسون کارگردان این فیلم است و در آن مشهورترین بازیگران آن روزگار نقش ایفا کرده‌اند که از آنان می‌توان به بزرگانی، چون فرانک سیناترا و باستر کیتون اشاره کرد. این فیلم به شما اجازه می‌دهد که همراه با شخصیت‌ها به نقاط مختلف دنیا سفر کنید و با فرهنگ‌های مختلف آشنا شوید. از این رمان اقتباس دیگری در سال ۲۰۰۴ و با بازی جکی چان ساخته شده است.بیست هزار فرسنگ زیر دریا (۲۰۰۰۰ Leagues Under the Sea):
این فیلم در سال ۱۹۵۴ و در کمپانی دیزنی ساخته شده است. شاید بتوان گفت که این فیلم اولین فیلمی است که با اقتباس از آثار ژول ورن ساخته شد و مخاطبان سینما را شیفته‌ی خود کرد. کمپانی دیزنی این فیلم را دهه‌ی هفتاد میلادی دوباره بازسازی کرد.سفر به مرکز زمین (Journey to the Center of the Earth):
هنری لوین این فیلم را در سال ۱۹۵۹ ساخته است. این فیلم یکی از فیلم‌های کلاسیک ژانر ماجراجویی محسوب می‌شود. این فیلم روایت ماجراجویانی است که در یک مسابقه می‌خواهند به عنوان اولین انسان به مرکز زمین راه پیدا کنند. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این فیلم طراحی صحنه و موسیقی آن است. موسیقی این فیلم کاملاً با فضای فیلم همخوانی دارد.جزیره‌ی رازآلود (Mysterious Island):
سی اندفیلد این فیلم را در سال ۱۹۶۱ ساخته است. داستان این فیلم از جایی شروع می‌شود که گروهی از سربازان جنگ داخلی آمریکا از زندان ارتش فرار می‌کنند و ناگهان طوفانی می‌وزد و آن‌ها را به جزیره‌ای ناشناخته می‌برد. در این جزیره حیواناتی شگفت‌انگیز نظیر پرندگان و خرچنگ‌های غول‌پیکر زندگی می‌کنند. سی اندفیلد در این فیلم تلاش کرده است که به آثار گوناگونی از ژول ورن اشاره کند.جملات برگزیده ژول ورننوشته‌ها و رمان‌های ژول ورن سرشار از جملات درخشان و عمیق هستند که ذهن هر کسی را به تخیل و فکر وادار می‌کند. در این بخش به تعدادی از این جملات اشاره خواهیم کرد:- چه چیز‌هایی که روزی انکار می‌شدند، اما تنها بعد از مدتی به واقعیت تبدیل شدند. (کتاب از زمین تا ماه)- من با چشمان باز رؤیا می‌بینم. (کتاب سفر به مرکز زمین)- نیروی خلاق طبیعت فراتر از غریزه‌ی تخریب بشر است. (کتاب بیست هزار فرسنگ زیر دریا)- شانسی که اکنون به نظر می‌رسد از دست رفته است، در آخرین لحظه آشکار خواهد شد. (کتاب دور دنیا در هشتاد روز)