خطر چاقی از مادران به دختران منتقل می‌شود
خطر چاقی از مادران به دختران منتقل می‌شود

یافته‌های مطالعه جدید محققان دانشگاه ساوت همپتون نشان داده است که خطر چاقی ممکن است از طریق مادران به فرزندان دختر منتقل شود.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، چاقی، وضعیت پزشکی شایعی است و زمانی رخ می‌دهد که بافت چربی بیش از حد طبیعی در بدن فرد انباشته شده باشد. این بیماری، تقریباً نیمی از بزرگسالان را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهد و ممکن است ناشی از دلایل مختلفی باشد. احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مثل دیابت، فشار خون بالا و مشکلات قلبی در افراد چاق بیشتر است.

پژوهشگران معتقدند: یافته‌های ما نشان داده اند، دخترانی که از مادران دارای اضافه وزن متولد می‌شوند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به چاقی و افزایش چربی بدن باشند. قطعا مطالعات بیشتری برای درک علت این اتفاق، مورد نیاز است، اما یافته‌های ما پیشنهاد می‌کنند که رسیدگی به وزن و ترکیب بدن باید از سنین پایین در زندگی شروع شود، به ویژه در دخترانی که از مادران چاق متولد شده اند.
محققان، داده‌های مربوط به چربی و ترکیب بدنی ۲۴۰ کودک (۹ ساله یا کمتر) و والدین آن‌ها را در اوایل کودکی جمع آوری کردند. نتایج بررسی‌ها نشان داد که فرزندان دختر، از نظر توده چربی و شاخص توده بدنی، بسیار مشابه مادرانشان هستند؛ این امر، نشان می‌دهد: دخترانی که از مادران چاق متولد می‌شوند، احتمالا  توده چربی بالایی دارند و در معرض خطر بالای ابتلا به چاقی یا اضافه وزن قرار دارند.
یافته‌های تحقیقاتی در مجله Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism منتشر شده است.
مترجم:رها امیدوار
منبع: سیناپرس