اگر اینترنت از بین برود چه اتفاقی خواهد افتاد؟
اگر اینترنت از بین برود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

تقریبا بیشتر افراد در طول فعالیت‌های مجازی خود تجربه قطع شدن اینترنت را داشته اند و این موضوع بسیار آزار دهنده است. در این شرایط ممکن است سوالی ذهن افراد را به خود مشغول کند که اگر اینترنت کل جهان قطع شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، امروزه زندگی ما به قدری با اینترنت گره خورده است که تصور قطع شدن آن نیز غیر ممکن است. از نظر فنی شاید تصور اینکه ممکن است اینترنت کاملا قطع شود، یک سناریوی غیرممکن نیست. امروزه افراد، مشاغل، صنایع و زیرساخت‌های مختلفی در جهان برای ادامه فعالیت و حیات خود به شدت به اینترنت متکی هستند و در هر زمان از شب یا روز به اینترنت نیاز دارند.از نظر تئوری پیامد‌های قطع شدن اینترنت برای مدت طولانی به شدت به اقتصاد ضربه زده و عملکرد سیستم‌های حمل و نقل را تحت تأثیر قرار می‌دهد و مشاغل بسیاری را از بین می‌برد. پیش بینی می‌شود؛ اگر قطعی کامل و جهانی اینترنت رخ دهد، مطمئناً شورش‌هایی رخ می‌دهد، اما بسیاری از کارشناسان اطمینان دارند که این سناریو هرگز اتفاق نمی‌افتد.
اینترنت دقیقاً چگونه در سراسر جهان ارائه می‌شود
برای درک ایده قطع شدن اینترنت، مهم است که بدانید اینترنت دقیقاً چگونه در سراسر جهان ارائه می‌شود. پاسخ دقیق به سوال فوق این است که ترکیبی از رویداد‌های مختلف وجود دارد که فعالیت اینترنت را ممکن می‌کند.
در حال حاضر ماهواره‌ها و سرور‌ها و هزاران کیلومتر کابل کشی در کف اقیانوس وجود دارد که داده‌ها را در سراسر جهان به شبکه‌ها ارسال می‌کنند تا این اتصال را ممکن کرده و به شما امکان می‌دهد یک ویدئو را پخش کنید یا به سرعت چیزی را در گوگل جستجو کنید.
چه چیزی می‌تواند مانع از کار کردن اینترنت شود؟
در حقیقت مجموعه‌ای از موارد وجود دارند که می‌تواند به طور بالقوه بر قطع شدن اینترنت تأثیر بگذارد. گاهی ماهواره‌های ارتباطی که برای انتقال داده‌های با سرعت بالا به آن‌ها متکی هستند ممکن است آسیب ببینند. به طور مشابه، کابل‌هایی که در کف اقیانوس قرار دارد و دارای مقاومت در برابر آسیب‌های دریایی هستند ممکن است آسیب ببینند و قطع شوند.
از سوی دیگر حملات سایبری و هک‌هایی که به دنبال از بین بردن فعالیت شبکه ارائه دهنده اینترنت یا خدمات بزرگ اینترنتی است، همچنان برای همه کسانی که در راه اندازی اینترنت دخیل هستند، نگران کننده خواهد بود. همچنین نقش سرور‌هایی که خدمات کلیدی آنلاین را برای اکثر نقاط جهان ارائه می‌کنند، بسیار مهم است. اگر سرور‌های کلیدی متصل به سرویس‌های مورد استفاده در سراسر جهان غیر فعال شوند، اینترنت با مشکل مواجه شده و دچار اختلال می‌شود.
علاوه بر این نقش برخی از دولت‌ها و داشتن قدرت قطع کردن اینترنت، محدود کردن خدمات به مناطق خاصی برای جلوگیری از دسترسی کاربران وجود دارد، ولی نکته کلیدی که در اینجا باید به خاطر داشته باشید این است که اینترنت فقط از یک منبع منفرد تامین نمی‌شود، بنابراین این ممکن نیست که شخص یا دولتی بتواند کل اینترنت را خاموش یا قطع کند. البته این احتمال وجود دارد که نقاط زیادی در این سیستم جهانی باید در چنین سطح فاجعه باری قرار بگیرند تا بدترین سناریو یعنی قطع جهانی اینترنت ممکن شود.
همان طور که ملاحظه کردید، موارد متعددی وجود دارد که می‌تواند باعث شکسته شدن زنجیره ارتباطی یا آسیب پذیری‌ها در زیرساخت اینترنت جهانی شود. به همین دلیل مراکزی که نقش مهمی در ارائه اینترنت در سرتاسر جهان و سیستم‌های حیاتی شبکه بین المللی اطلاعات بازی می‌کنند، تحت نظر هستند.
در نهایت، در حالی که کاربرد اینترنت از زمان شکل گیری آن به شکل خیره کننده‌ای افزایش یافته است، ماهیت طراحی این شبکه به این معنی است که دولت‌ها و مراکز متعددی به آن چشم دوخته اند تا مطمئن شوند که اینترنت هیچگاه قطع نخواهد شد.
مترجم: فاطمه کردی 
منبع: sciencefocus