شتاب در تغییر برای حل بحران آب
شتاب در تغییر برای حل بحران آب

سازمان ملل شعار روز جهانی آب در سال ۲۰۲۳ (۲ فروردین) را «شتاب در تغییر برای حل بحران آب» تعیین و اعلام کرد.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من آب ارزنده ترین هدیه ای است که خداوند متعال به موجودات زنده ارزانی داشته است . آب منشاء حیات و سرآغاز زندگی همه موجودات زنده است . آب عنصر اصلی سازنده جهان هستی است . آب تنها ماده ای است که در طبیعت به هر سه حالت جامد ، مایع و گاز وجود دارد . 
اهمیت آب در قران کریم
خدای متعال در سوره نحل ایه ۱۰ می فرماید ” هو الذی انزل من السماء ماء لکم منه شراب و منه شجر فیه تسیمون”
« خدایی که آب را از آسمان فرو فرستاد که از آن بیاشامید و درختان پرورش دهید تا از میوه آن بهره مند شوید  به برگ آن حیوانات خود را بچرانید.»
بدون شک منافع آب صرفا نوشیدن انسان و روییدن درختان و گیاهان و مصرف چهار پایان نیست ، بلکه بنیان حیات بر آب نهاده شده است. چنانچه در سوره هود ایه ۷ آمده است :
” و هو الذی خلق السموات و الارض فی سته ایام و کان عرشه علی الماء…”
« و او خدایی است که آسمان و زمین را در فاصله شش روز آفرید و عرش با عظمت او بر آب قرار یافت.»
در آیات یاد شده خداوند تبارک و تعالی ضمن بیان فوائد آب ، ارزش والا و اهمیت آن را به انسانها بفهماند.
ودر آیه ۴۵ سوره کهف  حق تعالی دنیا را به آب تشبیه کرده است:
” و اضرب لهم مثل الحیوه الدنیا کماء انزلنه من السماء…”
« (ای رسول ما برای امت) زندگی دنیا را برای آنها به آبی تشبیه کن که از آسمان فرو می فرستیم.»
در روایات آمده که شخصی از امام صادق(ع) پرسید: آب چه طعمی دارد؟ امام (ع) نخست فرمودند: به منظور یاد گرفتن، سوال کن ، نه به منظور بهانه جویی! سپس اضافه فرمودند :« طعم آب ، طعم حیات و زندگانی است» خداوند می فرماید: ” و جعلنا من الماء کل شیء حی.»
بیشتر بخوانید : اهمیت آب در اقتصاد کشور
وضعیت آب در حال حاضر
اما امروزه رشد فزاینده جمعیت و افزایش مصرف آب، قطع بی رویه درختان جنگلها و تغییر اکوسیستم طبیعت، رشد شهرسازی و افزایش صنایع آلوده کننده آب، شیوه های نامناسب و غیراصولی کشاورزی، احداث سدهای مخزنی و ایجاد دریاچه های مصنوعی همگی از عوامل نابودی چرخه منظم آب در سطح جهان است که نوعی تهدید جدی برای جامعه بشریت محسوب می شوند.
 
در سال ۱۹۹۲ و در بیست و یکمین دستور جلسه کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل که در شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار شد، موضوع روز جهانی آب رسما مطرح شد. در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد تا در راستای اجرای بیانیه ۲۱ سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه‌سازی مردم در مورد آب اختصاص داده و از طریق پخش و اشاعه نشریات و برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌ها در گرامیداشت آن بکوشند.
از سال۱۹۹۳هر سال یک شعار جدید درباره مسائل حیاتی و حساس آن زمان برگزیده می‌شود تا فعالیت‌های جامعه بر پایه آن شعار شکل گیرد.
در همین راستا، سازمان ملل همه ساله از ۲۲ تا ۲۴ مارس اقدام به برگزاری کنفرانس آب می‌کند؛ برگزاری این کنفرانس فرصتی است که با هدف متحدسازی جهان برای حل بحران آب و فاضلاب رخ می‌دهد. به همین منظور دولت‌های ملی و ذینفعان از همه سطوح جامعه برای تعهد به انجام کار گرد هم می‌آیند.
از سال ۱۹۹۳، هر سال یک شعار جدید درباره مسائل حیاتی و حساس آن زمان برگزیده می‌شود تا فعالیت‌های جامعه بر پایه آن شعار شکل گیرد. از سال ۱۹۹۴ تاکنون عنوان‌های ویژه روزهای جهانی آب به ترتیب زیر بوده است.
۱۹۹۴: آب و دغدغه‌های همگانی
۱۹۹۵: آب و زنان
۱۹۹۶: آب و شهرهای تشنه
۱۹۹۷: آب جهان، آیا کافیست؟
۱۹۹۸: آب زیرزمینی، گنجینه پنهان
۱۹۹۹: همه در پایین دست رودخانه‌ها زندگی می‌کنند
۲۰۰۰: آب برای قرن ۲۱
۲۰۰۱: آب برای سلامت
۲۰۰۲: آب برای توسعه
۲۰۰۳: آب برای آینده
۲۰۰۴: آب و بلایا
‌۲۰۰۵: آب برای زندگی
۲۰۰۶: آب و فرهنگ
۲۰۰۷: سازگاری با کم آبی
۲۰۰۸: آب و سلامت
۲۰۰۹: آب های مشترک، فرصت‌های مشترک
۲۰۱۰: آب پاک برای جهان سالم
۲۰۱۱ : آب برای شهرها: پاسخ به چالش شهرنشینی
۲۰۱۲: آب و امنیت غذایی
۲۰۱۳: آب در هر مکان برای همگان با همکاری های بین المللی
۲۰۱۴: آب و انرژی
۲۰۱۵ : آب و توسعه پایدار
۲۰۱۶: آب و مشاغل
۲۰۱۷: پساب، طلای خاکستری
۲۰۱۸: طبیعت برای آب
۲۰۱۹: آب برای همه
۲۰۲۰: آب و تغییر اقلیم
۲۰۲۱: ارزش آب
۲۰۲۲: آب زیرزمینی، مرئی شدن نامرئی
روز جهانی آب سال ۲۰۲۳ با شعار “شتاب در تغییر برای حل بحران آب” حاوی پیام بسیار مهمی است؛ “شتاب” گویای ضرورت سرعت بخشیدن به حل بحران آب است. بحران خشکسالی همواره ساکنان زمین را تهدید می‌کند و نامگذاری ۲۲ مارس به عنوان «روز جهانی آب» تلاشی برای عبور از این بحران است
اندیشمندان جهان برای نجات جهانیان از بی آبی باید سریع‌تر اقدام کنند و تمام ساکنان زمین نیز برای ذخیره و حفظ این منبع بی‌جایگزین؛ به فراخور توان خود، اقدامات لازم را انجام دهند و از هدررفت ان جلوگیری کنند.