بزرگترین چرخ و فلک بدون پره جهان
بزرگترین چرخ و فلک بدون پره جهان

به طور معمول، چرخ و فلک‌ها کابل‌هایی دارند که از وسط حلقه آن‌ها عبور می‌کند، اما طی چند سال اخیر، فناوری به گونه‌ای تکامل یافته که امکان چرخش کابین‌های چرخ و فلک بدون استفاده از آن‌ها نیز فراهم شده است.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، شهر سئول، پایتخت کره جنوبی، ویژگی دیگری را در سال ۲۰۲۷ به افق خود اضافه خواهد کرد که به نام “حلقه سئول” (Seoul Ring) شناخته می‌شود. این یک چرخ و فلک بدون پره به ارتفاع ۱۸۰ متر است که بزرگ‌ترین در نوع خود در جهان محسوب می‌شود.

بنابر اعلام دولت متروپولیتن سئول، این جاذبه جدید در پارک هانیول (Haneul Park) در شمال شرقی شهر ساخته خواهد شد.
چرخ و فلک بدون پره یک پیشرفت نسبتا جدید محسوب می‌شود. به طور معمول، چرخ و فلک‌ها کابل‌هایی دارند که از وسط حلقه آن‌ها عبور می‌کند، اما طی چند سال اخیر، فناوری به گونه‌ای تکامل یافته که امکان چرخش کابین‌های چرخ و فلک بدون استفاده از آن‌ها نیز فراهم شده است.
حلقه سئول افزون بر نزدیکی به استادیوم جام جهانی، در نزدیکی رودخانه هان در نقطه‌ای قرار خواهد گرفت که به واسطه چشم انداز‌های زیبای شهر مشهور است.
چرخ و فلک حلقه سئول یکی از چند طرحی است که در محله سنگام-دونگ (Sangam-dong) اجرایی می‌شود. این مکان قبلا محل دفن زباله بوده و اکنون برای پروژه‌های دوستدار محیط زیست استفاده می‌شود. چرخ و فلک حلقه سئول نیز از فناوری‌های سبز مانند انرژی خورشیدی استفاده خواهد کرد.
هزینه کلی پیش بینی شده این سازه در زمینی به مساحت ۲۰۰۰۰ متر مربع برابر با ۴۰۰ میلیارد وون (۴۱۱ میلیون دلار) عنوان شده است. ساخت و ساز آن از سال ۲۰۲۵ آغاز خواهد شد و پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۷ به پایان برسد.
پس از تکمیل پروژه حلقه سئول، این چرخ و فلک۳۶ کابین خواهدداشت که هر یک از آن‌ها ظرفیت حمل ۲۵ نفر را دارند.
در حال حاضر، بزرگ‌ترین چرخ و فلک بدون پره جهان در شاندونگ، چین قرار دارد. ارتفاع این چرخ و فلک ۱۴۵ متر است.
مجتمع تفریحی و فرهنگی 
جدا از یک وسیله‌ تفریحی در پارک، دولت متروپولیتن سئول پیش بینی می‌کند که چرخ و فلک حلقه سئول به عنوان یک مجموعه فرهنگی و یک مرکز سرگرمی تجربه‌ای متفاوت از حضور در پارک هانیول را برای بازدیدکنندگان فراهم کند.
با نگاهی به طراحی، سازه فولادی گرد با پوششی شیشه‌ای در قسمت بیرونی احاطه شده و پوشش فولادی کامل برای قسمت زیرین در نظر گرفته شده است. کابین‌های بزرگ چرخ و فلک پنجره‌هایی بزرگ دارند و با چرخشی آرام اجازه می‌دهند تا افراد از مناظر اطراف لذت ببرند. مکانیسیم گردش چرخ و فلک شبیه به مسیر‌های متحرکی است که در فرودگاه‌ها دیده می‌شود، اما این بار مسیری دایره‌ای را طی می‌کند.
به عنوان بزرگ‌ترین چرخ و فلک بدون پره جهان، حلقه سئول برای میزبانی از جشنواره‌های مختلف و برنامه‌های فرهنگی و گردشگری هم برای گردشگران و هم برای افراد محلی در نظر گرفته شده است.
منبع: سیناپرس