پرورش چمن در تنگ ماهی+۲ فیلم
پرورش چمن در تنگ ماهی+۲ فیلم

کاشتن چمن در تنگ ماهی آن هم ماهی قرمز نوعی سرگرمی بوده که خوشحالی شما و ماهی تان را به ارمغان می‌آورد جالب اینکه به راحتی می توانید یک تنگ چمن کاری شده داشته باشید.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، کاشت چمن در تنگ ماهی علاوه بر زیبایی که به محیط منزل یا کار شما می‌دهند برای ماهی‌های شما نیز فوایدی به همراه دارند. دراین مقاله آموزش کاشت چمن در تنگ ماهی و نکاتی درباره انتخاب چمن مناسب و نگهداری از آنرا بیان می کنیم.
انتخاب بذر
بسته به اندازه و شکل تنگ ماهی می توانید از چمن ها یا گیاهان تنگ ماهی استفاده کنید تا یک فرش سبزرنگ زیبا و جذاب را در امتداد قسمت زیرین،جلو یا میانه مخزن خود ایجاد کنید.
انواع مختلفی از چمن های تنگ ماهی وجود دارد که می توانید از بین آن ها یک نوع را برای کاشت انتخاب کنید که در این مقاله با نحوه کاشت این گیاهان زیبا آشنا خواهید شد.
گونه های چمن تنگ ماهی مختلفی وجود دارد که شما می توانید از بین آن ها یک گونه را برای کاشتن انتخاب کنید، شاید انجام این کار دشوار باشد، به خصوص اگر شما در زمینه بهینه سازی شرایط گیاهی مانند CO2، نور و کود تجربه ای نداشته باشید.
اما با کمی صبر و دانش صحیح شما می توانید یک فرش سبز زیبا را در تنگ ماهی خود ایجاد کنید.
آشنایی با نحوه کاشت چمن در تنگ ماهی
این گیاهان زنده باعث بهبود کیفیت آب و کاهش رشد جلبک ها می شوند. آنها همچنین سطح اکسیژن موجود در مخزن را تقویت کرده و مکان هایی را برای مخفی شدن ماهی فراهم می کنند.
انتخاب چمن تنگ ماهی جهت کاشتن
 اگر می خواهید چمن شما به آسانی سبز شود، باید همانطور که به ماهی و تزیینات داخل تنگ ماهی دقت می کنید به همان اندازه در انتخاب نوع چمن نیز دقت نظر داشته باشید. چمن های مختلف تنگ ماهی وجود دارد که می توانید یکی از آنها را  انتخاب کنید و در تنگ ماهی منزل یا محیط کار خود بکارید. البته هر کدام از این چمن ها به مراقبت و نگهداری خاصی نیازمند هستند. بنابراین قبل از اینکه مخزن خود را با چمن تنگ ماهی پر کنید، باید مواردی چون فواید کشت، نوع مخزن مناسب و نحوه مراقبت از این گیاهان در نظر بگیرید.
مزایای کشت کردن چمن تنگ ماهی
تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن
با حذف نیترات و سایر مواد زاید شیمیایی از ستون آب کمک می کنند تا به ماهی شما آسیب نرسد.
اشباع نمودن آب مخزن با اکسیژن تا به هوادهی بهتر مخزن کمک کنند.
شما به یک منظره طبیعی دست می یابید.
ایجاد پناهگاه و محیط امنی برای پنهان شدن ماهی ها
ایجاد چشم اندازهایی برای حرکت ماهی ها
می توان از آن جهت پنهان کردن وسایل تنگ ماهی و افزایش زیبایی تنگ ماهی بهره برد.
معرفی چمن تنگ ماهی
علاوه بر این مزایایی که اشاره شد، گیاهان تنگ ماهی به بهبود و حفظ کیفیت آب مخزن نیز کمک می کنند. کیفیت بالای آب برای سلامتی ماهی ضروری است. اگر کیفیت آب پایین باشد ماهی های شما دچار استرس و تنش شده که این امر آنها بیشتر مستعد بیماری می سازد.
نکته : برای حفظ کیفیت بالای آب در تنگ ماهی نسبت به تعویض مداوم آن اقدام کنید. حدود ده تا پانزده درصد از حجم مخزن را یک بار در هفته یا هر دو هفته تعویض کنید و همچنین مراقب فیلتر مخزن نیز باشید که مسدود نشده باشد.
شرایط لازم جهت پرورش چمن تنگ ماهی
شرایط زیادی جهت کاشت و رشد صحیح چمن وجود دارد که ما در این مقاله به ۶ نکته ضروری و مهم اشاره می کنیم.
بستر
اولین و شاید مهمترین کاری که شما باید انجام دهید این است که برای گیاهان تنگ ماهی بستر مناسبی را انتخاب کنید. البته انتخاب این بستر به نوع چمنی که می خواهید در تنگ ماهی شما رشد کند، بستگی دارد. با این حال، بهترین گزینه انتخاب نوعی بستر شبیه خاک است که گیاهان بتوانند در آن سیستم ریشه ای قوی را ایجاد کنند. البته بعضی از چمن ها می توانند در بستر سنگ ریزه یا شنی رشد کنند، اما استفاده از این گیاهان به اندازه چمن هایی که معمولاً در یک بستر شبه خاکی رشد می کنند، متداول نیست.
روش کاشتن چمن تنگ ماهی
همانطور که گفتیم، انتخاب بستر جهت کاشت در تنگ ماهی به چمن یا گیاه انتخابی شما بستگی دارد. بعضی از چمن ها روی صخره یا چوب ها بهتر رشد می کنند و بعضی به صورت شناور بوده که به هیچ وجه به بستر نیاز ندارند.
اما در مقابل برخی دیگر برای رشد و پیشرفت به مواد مغذی خاصی احتیاج دارند که بیشتر مواد غذایی را از طریق ریشه هایشان جذب می کنند. این جاست که نقش بستر آشکار می شود. بستر شامل موادی است که در قسمت زیر مخزن یا تنگ ماهی وجود دارد و محلی برای استقرار ریشه گیاهان است.
بسترهای شن و ماسه ای برای مخازنی که فقط ماهی دارد مناسب هستند اما مخزن یا تنگ ماهی های کاشتن چمن به بستر کاملی نیاز دارد که مواد مغذی را فراهم کند.
اگر از بسترهای کاملی مانند کارباسیا اکو کامپلت یا بستر خاک آبی ADA استفاده می کنید، این بسترها به طور خاص برای مخازن کاشته شده طراحی شده اند. اگر بستر  تنگ ماهی ماسه ای یا شن و ماسه ای باشد احتمالا بتوانید در آن چمن بکارید البته برای اطمینان از اینکه آن ها مواد مغذی خود را دریافت می کنند باید گاهی اوقات نسبت به بارورسازی یا به عبارت دیگر کوددهی آن ها اقدام کنید.
فیلم نحوه کشت کردن چمن در تنگ ماهی توسط خانم حقی بخش اول

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
 
نحوه کشت کردن چمن تنگ ماهی
 مواد مغذی
چمن کاشته شده برای رشد خوب به مواد مغذی زیادی احتیاج دارد. این موضوع  برای همه چمن ها یا گیاهان آبزی صحت دارد. چه ریشه در بستر داشته باشد، چه روی صخره  و چه در بالای سطح آب شناور باشد. با این حال، به یاد داشته باشید که نیازهای هر گونه گیاهی متفاوت است. برخی گیاهان به مقادیر زیادی مواد مغذی و CO2 احتیاج دارند و بعضی از آنها به هیچ وجه نیاز ندارند.  اما در هر صورت موادی مانند کربن، نیتروژن، پتاسیم و برخی موارد دیگر برای رشد سالم چمن تنگ ماهی در بیشتر موارد ضروری هستند.
نکته : اگرچه نور منبع اصلی انرژی برای چمن تنگ ماهی است، اما به مواد مغذی خاصی نیز مانند ازت، فسفر، پتاسیم و ریز مغذی ها مانند آهن، منگنز و بور نیاز دارند.
آب مخزن
برای این کار شما باید نوعی دستگاه شیرین کننده یا تنظیم کننده سختی آب را تهیه کنید. این امر به گیاهان و ماهی های موجود در تنگ ماهی شما بستگی دارد، اما باید شرایطی فراهم کنید که سختی آب برای ماهی و  کاشت چمن  در تنگ ماهی مناسب باشد.
کاشت چمن تنگ ماهی
 گرمایش
 این یک واقعیت است که گیاهان مختلف برای رشد و بقا نیازهای متفاوتی دارند. بهترین شرایط رشد برای یک گیاه ممکن است بدترین شرایط برای رشد دیگری باشد. به هر حال، مورد دیگری که باید در زمینه کاشتن چمن در نظر بگیرید گرمایش تنگ ماهی است. به طور کلی، اکثر چمن هایی که برای تنگ ماهی آب شیرین استفاده می شود، گرمسیری هستند یا حداقل قادر به زنده ماندن در آب سرد نیستند. بنابراین میزان دمای آب تنگ ماهی نیز باید مناسب با نوع چمن کاشت شده در نظر گرفته شود.
نور
نور منبع اصلی انرژی در پروسه کاشتن چمن تنگ ماهی است، چرا که فرآیند فتوسنتز را که از طریق آن چمن ها دی اکسید کربن را به انرژی تبدیل می کنند، تکمیل می کند. گزینه های مختلف زیادی برای نورپردازی تنگ ماهی وجود دارد اما همه آنها برای چمن ها ایده آل نیستند. بنابراین قبل از اینکه به ایجاد بهترین نورپردازی برای رشد چمن ها توجه کنید، باید درباره چمن یا گیاه خاص مد نظرتان تحقیق کنید.
کشت نمودن چمن تنگ ماهی
بسته به چمن کاشته شده در تنگ ماهی شرایط نوری نیز فرق می کند. اما به طور کلی، اکثر گیاهان تنگ ماهی به نورپردازی متوسط نیاز دارند. به این معنا که به نوری نسبتا روشن به مدت ۱۲ تا ۱۶ ساعت در روز  و یک دوره تاریک استراحت برای شبیه سازی زمان شب نیاز دارند. در مورد بیشتر گیاهانی که می توانند در تنگ ماهی رشد کنند، اعم از شناور یا ریشه دار، این امر صادق است. گیاهان به استراحت نوری نیز احتیاج دارند که میزان آن در گونه های مختلف فرق دارد. در کل  اکثر گیاهان دقیقا مانند انسان قادر نیستند ۲۴ ساعته نور را تحمل کنند.
ماهی
ماهی هایی وجود دارند که به خوردن چمن ها علاقه دارند. حتی بعضی از ماهی ها دوست دارند گیاهان خاصی را بخورند. بنابراین، برای نتیجه گیری بهتر از کاشت چمن حتما از گیاهان و ماهی هایی استفاده کنید که نسبت به یکدیگر حالت رقابتی نداشته تا برای حذف یکدیگر تلاش کنند.
طریقه کاشت چمن تنگ ماهی
از جمله سخت ترین کارها برای زیباسازی تانک گیاهی، کاشتن چمن تنگ ماهی در جلوی تانک می باشد که از بین آنها نوع کوبایی آن به مراقبت بیشتری نیازمند است، بهترین روش برای کاشتن این نوع چمن تنگ ماهی، استفاده از جی اس ام است، این روش اصلا جدید نبوده و مربوط به دوران قرون وسطی می باشد که گیاهان در خاک خیس و حتی آب گل آلود نگهداری می شدند.
برای این روش کاشت لازم است دکور و بستر مناسب آن را فراهم آورید و بعد تانک را تا سطح بستر پر آب کرده و سپس چمن را در سطح دلخواه ۵ × ۵ بکارید و بعد از انجام این کار نایلونی را روی تانک بکشید، چون این گیاهان دی اکسید کربنی که خود تولید کرده اند را مورد استفاده قرار می دهند، لازم است هر روز, نایلون را باز کرده و به گیاه آب دهید تا رطوبت آن حفظ شود.
بیشتر بخوانید:سبزه عید با مرکبات؛ سبزه هسته نارنج و پرتقال جایگزین گندم و عدس
علت خراب شدن چمن تنگ ماهی
وجود گیاهان تنگ ماهی می تواند به تامین غذای ماهی ها کمک کند و نیز سرپناهی برای ماهیان ضعیف همچون ماهی های باردار، ماهی های نوزاد و ماهی های کوچک  باشد، ضمن اینکه مکان تخم ریزی ماهی ها را فراهم کرده و فضولات ماهی ها و غذا های آنها توسط گیاهان جذب می شود که این کار به تمیز شدن تنگ ماهی کمک خواهد کرد.
طریقه کاشت چمن تنگ ماهی
حال در صورتی که برای گیاهان تنگ ماهی شرایط لازم همچون دما، نور مناسب، دی اکسید کربن، مواد مغذی، سختی و PH مناسب فراهم شود، هیچگاه دچار پوسیدگی نخواهد شد.
منبع: آرگا
توضیحات خانم حقی کارشناس گل وگیاه درباره کاشت چمن در تنگ بخش دوم

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی