نکات مهم برای پرورش گل و گیاه در خانه
نکات مهم برای پرورش گل و گیاه در خانه

پرورش گل و گیاه یکی از زیباترین کار‌هایی است که علاقمندان بسیاری هم دارد. خیلی از افراد دوست دارند که در خانه یا آپارتمان خود گل و گیاه مورد علاقه شان را پرورش دهند، اما روش درست آن را نمی‌دانند.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، سبک زندگی جدید و دور شدن از طبیعت و گیاهان نیز نمی‌تواند انسان را از عشق و علاقه به گیاهان دور کند. پرورش گل و گیاه در منزل راهی برای نزدیکی بیشتر با طبیعت است. تجربه داشتن گل و پرورش آن در خانه، تجربه‌ای بی‌نظیر است. در عین کم‌هزینه بودن، به‌سادگی می‌توانید با چند گلدان، کیفیت زندگی‌تان را بهبود ببخشید. تنها کافی است که کمی حوصله داشته باشید و تلاش کنید گلکاری را به فرصتی خلاقانه در زندگی‌تان تبدیل کنید. به همین بهانه در اینجا نکات مهم پرورش گل و گیاه در خانه را مرور می کنیم. از اینکه ما را همراهی می‌کنید سپاسگزاریم.

نور کافی برای گلخانه
همانطور که می‌دانید گیاهان به نور خورشید احتیاج دارند. در تابستان اگر نور خورشید مستقیم به گیاهان بخورد، باعث از بین رفتن آن‌ها می‌شود. برای رفع این مشکل کمی خاک یا گچ را با آب مخلوط کنید و روی شیشه گلخانه خود بریزید. با این کار هم گرما و هم نور کمتری وارد گلخانه می شود و در زمستان هم با بارش باران شسته شده و نور کافی به گیاهان می‌رسد.
از چه آبی برای آبیاری استفاده کنیم
۱-به دلیل وجود کلر در آب لوله کشی بهتر است از ریختن مستقیم آب لوله کشی برای آبیاری استفاده نکنیم. بلکه ۲-۳ ساعت آب را در محیط خانه قرار داده و بعد برای آبیاری از آن استفاده کنیم تا کلر ؟ان ته نشین شود.
۲-اگر تخم مرغ آب پز کردید آب آن را دور نریزید. چون با دارا بودن املاح معدنی بهترینآب برای گل‌های شما است.
۳-اگر خواستیدآب آکواریوم ماهی را عوض کنید، آب آن را دور نریزید، زیرا بهترین کود برای گل‌ها می‌باشد.
۴-آبی که در آن سبزی شسته اید، بهترین آب برای گلدان‌ها است.
غذا دادن به گلدان‌ها
همانطور که می دانید گیاهان علاوه بر آب، غذا هم احتیاج دارند. برای این منظور هر شش بار که به گلدان آب دادید یک بار هم باید غذا بدهید که در تابستان این مدت کمتر و در زمستان این مدت طولانی‌تر می‌شود.
آب دادن به گیاه در هنگام سفر
برای این منظور ظرفی را پر از آب کنید و گلدان‌ها را درون آب قرار دهید. به صورتی که گلدان تا نیمه داخل آب باشدبا این کار گیاه آب مورد نیاز خود را از طریق ریشه جذب می‌کند.
برای جلوگیری از شته‌
می‌توانید یک عدد سیر را درون گلدان خاک کنید.
دستگاه بخار برای گل‌ها
در زمستان گلدان‌ها احتیاج به بخار دارند. به این منظور دستگاه بخار را داخل گلخانه قرار دهید (البته بدون داروی بخور). و در تابستان گلدان‌ها را در مسیر جریان باد کولر قرار دهید.
استفاده از قرص LD برای رشد بهتر گل‌ها
تجربه نشان داده است که اگر هر از چند گاهی یک قرص LD را در آب حل کرده و آن را به گل‌ها بدهید در رشد آن‌ها تاثیر به سزایی دارد.
تمیز کردن برگ گل‌ها
۱-برای تمیز کردن برگ گل‌ها و زیبایی آن‌ها می‌توانید از گلیسیرین استفاده کنید. برای این کار چند قطره گلیسیرین را روی دستمال بریزید. سپس برگ‌ها را با آن تمیز کنید.
۲-از مخلوط مساوی آب و شیر استفاده کنید. پارچه نرمی را آغشته به مخلوط آب و شیر کنید و برگ‌ها را با آن تمیز کنید.
نگهداری گل‌های تزیینی برای چند روز
برای اینکه گل‌های تزیینی شما مدت زمان بیشتری عمر کنند داخل آب گلدان یک حبه قند بیندازید، تا غذای آن تامین شود.
تمیز کردن گلدان‌ها
اگر گلدان سرامیکی و بلوری شما جرم گرفته باشد درون گلدان سرکه یا آب نمک غلیظ بریزید. بعد از چند ساعت گلدان را بشویید. کاملا تمیز می‌شود.
از بین بردن کرم‌های داخل خاک گلدان
تشتی را تا نیمه پر از آب کنید سپس گلدان را درون آب قرار دهید به صورتی که تا نیمه گلدان آب باشد نصف روز بگذارید بماند. توجه داشته باشید که بین کف گلدان و تشت فاصله وجودداشته باشد. به این ترتیب کرم‌ها از ته گلدان وارد آب می‌شوند.
بالا بردن عمر گل نرگس
برای این کار یک عدد جو را در داخل ساقه گل نرگس فشار دهید و داخل آب بگذارید.

ترفند‌هایی برای باغبانی آسان در خانه 
گیاه مناسب انتخاب کنید
نخستین قانون برای داشتن باغچه تمیز و مرتب، انتخاب گیاه مناسب است. ابتدا باید خاک باغچه و باروری آن را مورد بررسی قرار دهید و سپس گیاهانی انتخاب کنید که در آن شرایط به خوبی رشد می‌کنند. به طور مثال، نوعی سوسن هست که در گرما و آفتاب شدید هم دچار آفت نمی‌شود.
یک لایه لاشبرگ اضافه کنید
لاشبرگ، برگ و خاشاکی است که دور ساقه گیاه انباشته مى کنند تا سرما نخورد یا رطوبت از دست ندهد. ۳ تا ۵ سانتی متر لاشبرگ روی خاک باغچه بریزید تا خاک رطوبت خود را حفظ کند و سریع خشک نشود. بهتر است این لاشبرگ‌ها را از گیاهان ارگانیک همچون پوست نارگیل، پوسته رنده شده درخت یا کمپوست (کود گیاهی) انتخاب کنید.
به ساده‌ترین روش آبیاری کنید
چرا وقت و انرژی خود را برای آبیاری با شلنگ هدر می‌دهید. شلنگ‌های نشت آب بخرید و آن‌ها را در باغچه قرار دهید. این شلنگ‌ها نفوذپذیر هستند و آب به مقدار کم، اما دایمی از سطح آن‌ها بیرون نشت می‌کند. این شلنگ را داخل باغچه بگذارید و روی آن را با لاشبرگ بپوشانید. تنها کاری که شما باید انجام دهید باز کردن شیر آب است. برای راحتی بیشتر حتی می‌توانید شلنگ را به شیرآب تایمردار و خودکار وصل کنید.
باکس و گلدان‌های خود را همیشه خیس نگه دارید
در طول روز‌های داغ تابستان نباید اجازه دهید گلدان‌های گل و باکس‌ها گیاهان شما خشک بشوند. برای این منظور از سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده کنید تا خاک گلدان همیشه مرطوب بماند. این سیستم را از همه وسایل کشاورزی و باغبانی‌ها می‌توانید تهیه کنید. قیمت بالایی هم ندارند.
علف‌های هرز را تا کوچک هستند، ریشه‌کن کنید
اجازه ندهید علف‌های هرز در باغچه یا گلدان‌های شما رشد کنند. از همان ابتدا که جوانه زدند آن‌ها را ریشه کن کنید و اجازه ندهید تا دوباره رشد کنند. نوعی از علف‌های هرز می‌توانند در یک فصل ۱۵۰ هزار تخم تولید کنند. بنابراین، پیش از اینکه همه باغچه را پر کند آن را نابود کنید.
گیاهان خود را نیز عقیم کنید
فقط علف‌های هرز نیستند که می‌توانند تخم ریزی و رشد کنند. برخی از گل‌های باغچه همچون گیاهان سیاه چشم، کلئوم و داتوره هم خودشان تخم ریزی و رشد می‌کنند. باید پیش از اینکه همه باغچه از این گل‌ها پر شود، آن‌ها را هرس کنید.
برای باغچه حاشیه درست کنید
با کمک پلاستیک، آجر یا خاک برای باغچه خود حاشیه و لبه درست کنید. سعی کنید این وسایل را تا عمق ۱۵ سانتی متر در خاک فرو کنید تا علف‌های هرز امکان رشد در آن منطقه را نداشته باشند.
یادداشت برداری کنید
از کتاب‌ها یا مقالات کشاورزی برای بهبود باغچه خود استفاده کنید. بعلاوه، می‌توانید هر هفته وضعیت باغچه خود را یادداشت کنید و پس از چند ماه برای آگاهی از بهبود آن به یادداشت‌های قدیم خود بازگردید. حتی می‌توانید در فصل‌های مختلف از باغچه خود عکس بگیرید و وضعیت آن را مورد بررسی قرار دهید.پرورش گیاه در زمین‌های برجسته
اگر می‌خواهید در باغچه خود گلدان‌های بزرگی ایجاد کنید که بالاتر از سطح زمین باغچه هستند، بهتر است این زمین‌ها را با خاک‌های زراعی و کمپوست بپوشانید. زمین‌های خودساخته را بسیار بهتر از زمین‌ها معمولی می‌توان زه کشی کرد. این زمین‌ها را کوچک بسازید تا از هر دو طرف به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.
شیب درست کنید
برای اینکه جلوی خانه یا گوشه‌ای از باغچه را با گل و گیاه زیبا کنید، می‌توانید به صورت شیب دار گل‌کاری کنید. این کار باعث می‌شود تا برای ساخت زمین و هموار کردن آن هزینه نکنید.
کمپوست درست استفاده کنید
کشاورزان و باغبان‌ها به خوبی ارزش کمپوست (کود تهیه شده از برگ و فضولات گیاهان) را به خوبی می‌دانند. کود گیاهی باعث می‌شود تا خاک بهتر نفس بکشد و آب سریع‌تر جذب شود. این نوع کود‌ها همچنین کمک می‌کنند تا خاک‌های ماسه‌ای برای زمان بیشتر آب را در خود حفظ کنند. برگ‌های خشک باغچه را دور نریزید و از آن‌ها به عنوان کود بهره بگیرید.
از ابزار مناسب استفاده کنید
وقتی از ابزار و وسایل مناسب استفاده می‌کنید، باغبانی بسیار آسان‌تر می‌شود. ابزار‌هایی انتخاب کنید که اندازه دست شما هستند تا بتوانید به راحتی از آن‌ها استفاده کنید. به طور مثال، دستکش، قیچی هرس کردن و ….
حفظ سادگی باغچه
باغچه را تا حد امکان ساده و خلوت نگه دارید تا بتوانید به خوبی به آن رسیدگی کنید. دست کم، در ابتدای مسیر با گل کاری‌های کم و خلوت شروع کنید و سپس به مرور به تعداد گیاهان بیفزایید.