پل هوایی غلتانی که روی یک رودخانه ساخته می‌شود + فیلم
پل هوایی غلتانی که روی یک رودخانه ساخته می‌شود + فیلم

این پل عابر پیاده مسلما ساده‌ترین و عملی‌ترین راه برای بردن مردم از یک طرف رودخانه به سمت دیگر نیست، اما ممکن است یکی از خلاقانه‌ترین آن‌ها باشد.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، این پروژه با نام مناسب پل نورد کودی داک، به عنوان بخشی از توسعه مجدد بزرگتر یک منطقه صنعتی سابق در لندن، انگلستان محقق شد. اسکله اکنون خانه یک جامعه هنری است که در حال تبدیل آن به یک مرکز خلاقیت هستند. این گذرگاه منحصر به فرد می‌تواند ۱۸۰ درجه کامل بچرخد تا فضایی برای عبور قایق‌ها از زیر آن ایجاد کند.به عنوان بخشی از بازسازی، تصمیم گرفته شد که اسکله به سمت آب‌های جزر و مدی رودخانه مجاور باز شود که به نوبه خود نیاز به برداشتن یک سد قدیمی در محل و ساخت یک پل عابر پیاده جدید داشت.در این رابطه، سایمون مایرز (Simon Myers) که مسئول توسعه مجدد اسکله است، قصد داشت یک پل سنتی برای این سایت نصب کند. با این حال، زمانی که معماری با نام توماس راندال-پیج (Thomas Randall-Page) از این اجرای این طرح شنید، به مایرز پیشنهاد جاه طلبانه تری را ارائه کرد.پل حاصل تا حدودی از زیرساخت‌های دوران ویکتوریا مانند کانال الهام گرفته شده و از فولاد و بلوط فرسوده ساخته شده است که وزن آن ۱۳ تن است.در این پل دوچرخه سواران و عابران پیاده در موقعیت معمول خود به سادگی مانند یک پل معمولی راه خود را طی می‌کنند. با این حال، هنگامی که یک قایق نیاز به عبور از زیر آن دارد، دندانه‌های فولادی نصب شده در انتهای پل به آن اجازه می‌دهد روی یک جفت مسیر که در تکیه گاه‌های بتنی در هر طرف نصب شده است بچرخد و به طور قابل توجهی فضای ارتفاع را برای قایق‌ها افزایش می‌دهد. این فرآیند حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد، بنابراین اینطور نیست که خیلی ناگهانی بچرخد و ایمن نباشد.این پل شامل ضایعات فلزی و بتنی است که با وزن عرشه مقابله کرده و آن را قادر می‌سازد تا در یک موقعیت کاملاً وارونه متوقف شود. به طور چشمگیر، کل این سازه به قدری با دقت مهندسی شده است که برای حرکت به موتور یا برق نیاز ندارد و در عوض، کاملاً با وینچ‌های دستی کار می‌کند.توماس راندال-پیج معمار این پل می‌گوید: بالا بردن، تاب خوردن، لغزش، تا کردن و کج کردن … راه حل‌های چالش پل‌های جدید بسیار و متنوع هستند. این طرح منحصر به فرد پل، با حرکت روی کانالی، مدیون اجداد ویکتوریایی خود است.
راندال-پیج در خاتمه اضافه می‌کند: ویکتوریایی‌ها می‌دانستند که جابجایی سازه‌های سنگین بزرگ به طور کارآمد مستلزم این است که آن‌ها بخشی از سیستم‌های متعادل باشند و این طراحی بر اساس همان اصل تعادل عمل می‌کند. امیدواریم این پل انقلابی به یک نقطه عطف مهم تبدیل شود چراکه نماد جامعه خلاق پویای در حال رشد است.منبع: newatlas

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی