فضایل خواندن آیت الکرسی هنگام وضو و نماز
فضایل خواندن آیت الکرسی هنگام وضو و نماز

آیه الکرسی یکی از بزرگترین و با فضیلت‌ترین آیات قرآن کریم است. در روایات، برای تلاوت آیه الکرسى، فضایل و برکات بسیار و نتایج مادی و معنوی فراوانی برشمرده شده است.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، آیه الکرسی یکی از آیات قرآن است که در عظمت آن بسیار نگاشته اند.
خواندن آیه الکرسی بعد از نماز
پیامبر فرمودند: هر کس آیه الکرسی را بعد از نماز بخواند هفت آسمان شکافته گردد و به هم نیاید تا خداوند متعال به سوی خواننده آیت الکرسی نظر رحمت افکند و فرشته‌ای را بر انگیزد که از آن زمان تا فردای آن کار‌های خوبش را بنویسد و کار‌های بدش را محو کند.رسول اکرم(ص)فرمود: یا علی بر تو باد به خواندن آیه الکرسی بعد از هر نماز واجب. زیرا به غیر از پیغمبر و صدیق و شهید کسی به خواندن آن بعد از هر نماز محافظت نمی‌کند و هر کس بعد از هر نماز آیه الکرسی را بخواند به جز خداوند متعال کسی او را قبض روح نمی‌کند و مانند کسی باشد که همراه پیامبران خدا جهاد کرده تا شهید شده است و فرمود: بعد از مرگ بلا فاصله داخل بهشت می‌شود و به جز انسان صدیق و عابد کسی بر خواندن آیه الکرسی مواظبت نمی‌کند.در روایتی از امام باقر آمده است:” هر کس آیه الکرسی را بعد از هر نماز بخواند از فقر و بیچارگی در امان شود و رزق او وسعت یابد و خداوند به او از فضل خودش مال زیادی بخشد. “رسول اکرم فرمودندکه هر کس آیه الکرسی را بعد از هر نماز واجب بخواند نمازش قبول درگاه حق می‌گردد و در امان خدا باشد و خداوند او را از بلا‌ها و گناهان نگه دارد.خداوند به موسی بن عمران وحی فرمود: کسی که بعد از نماز واجبش آیه الکرسی بخواند خداوند متعال به او قلب شاکرین  اجر انبیا و عمل صدیقین را عطا فرماید و چیزی جز مرگ از داخل شدن او به بهشت جلوگیری نمی‌نماید. مداومت نمی‌نماید به آن مگر پیامبر یا صدیق یا کسی که از او راضی شده ام و یا شخصی که شهادت را روزی او می‌نمایم. (معراج مومن ص ۳۰)

خواندن آیت الکرسی وقت خوابیدنحضرت علی(ع)فرمودند پیامبر(ص) مرا خواست وفرمود: آنگاه که به بستر خواب رفتی بسیار استغفار کن وصلوات بفرست و زیاد قل هو الله احد سوره توحید را بخوان که نور قرآن است و برتو باد به قرائت آیه الکرسی که در هر حرف آن هزار برکت و هزار رحمت است.ابراهیم بن مهزم گوید مردی گفت: از حضرت رضا(ع)شنیدم می‌فرمودند: کسی که هنگام خواب آیه الکرسی را بخواند بخواست خدا به مرضی که او را فلج کند گرفتار نشود و هر کس پس از نماز آن را بخواند گزنده‌ای به وی آزار نرساند.رسول خدا(ص)فرمودند: یا علی(ع)در هیچ خانه‌ای این آیه تلاوت نشود مگر اینکه ابلیس لعین سه روز گرد آن خانه نگردد و یا چهل شبانه روز هیچ جادویی وارد آن خانه نگردد،‌ای علی(ع)این آیه را به فرزندان و همسایه گانت یاد بده که هیچ آیه‌ای برتر از این آیه نازل نشده است. (معراج مومن ص ۳۱)آیه الکرسی بعداز وضودر کتاب بحارالانوار، ج ۸۰، ص ۳۱۷ نقل شده است امام باقر(ع) فرمود: هرکس در پس وضو گرفتن آیه الکرسی را بخواند خداوند ثواب ۴۰ سال عبادت به وی عطا کند مقام او را ۴۰ درجه مرتفع می‌کند و ۴۰ حوریه به تزویج اودر می‌آورد.منبع: rouzegar.com