محبوب ترین شهرهای توریستی ایران
محبوب ترین شهرهای توریستی ایران

سرزمین ما ایران دارای شهرهای زیبا و جاذبه های طبیعی و گردشگری زیادی می باشد بنابراین می توانیم در ایام تعطیلات نوروز از این شهرها دیدن کنیم.

 به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، کشور ایران با داشتن تاریخ غنی، طبیعتی زیبا، موقعیت جغرافیایی مناسب و همچنین چهارفصل بودنش سالانه پذیرای گردشگران داخلی و خارجی زیادی است. تقریبا تمام شهر‌های ایران جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی دارند. اما در این مطلب سعی کردیم که چند شهر مهم توریستی ایران را به شما معرفی کنیم:
بیشتر بدانید؛ هفت چشمه یکی از زیباترین جاذبه گردشگری شهمیرزاد
 مشهد 
شهر مشهد که در زمان افشاریان پایتخت ایران بوده امروزه مرکز استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران است. شهر مقدس مشهد با وجود برکت بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان “پایتخت معنوی ایران” لقب گرفته است و با داشتن جاذبه‌های طبیعی و مراکز خرید و هتل‌های مجلل سالانه پذیرای گردشگران داخلی و خارجی زیادی است. بهترین زمان سفر به شهر مشهد فصل بهار و پاییز است

شیراز 
شهر شیراز که در زمان‌های صفاریان، بوییان، زندیان پایتخت ایران بوده امروزه مرکز استان فارس است. این شهر در جنوب غرب ایران قرار دارد. شهر شیراز با پیشینه تاریخی ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح یکی از مقاصد گردشگری و توریستی ایران محسوب می‌شود. بهترین زمان سفر به شهر شیراز، ماه بهشتی اردیبهشت است ماهی که در آن شکوفه‌های بهارنارنج دلبری می‌کنند.

شیراز، شهر عشق و ادب که در دل خود آرامگاه دو تن از شاعران ایرانی یعنی حافظ و سعدی را جای داده است همچنین دارای مشهورترین باغ‌های ایرانی مانند باغ ارم است. مقصد گردشگرانی است که برای دیدن مقبره کوروش کبیر به این شهر باستانی سفر می‌کنند. تخت جمشید با شهرت جهانی، بازار وکیل، شاه چراغ و… از جمله مکان‌های دیدنی این شهر توریستی هستند.
 

تهران
شهر تهران که پیشینه سکونت انسان در آن به دوره نوسنگی می‌رسد تقریبا دو قرن است که پایتخت کشور زیبای ایران می‌باشد. این شهر بین کوه و کویر و دامنه‌های جنوبی البرز قرار دارد. تهران کانون اقتصاد ایران می‌باشد و یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری ایران محسوب می‌شود. بهترین زمان برای سفر به شهر تهران فصل‌های بهار و پاییز است.

کاخ‌ها و موزه‌های زیادی که در جا‌های مختلف این شهر قرار دارند مقصد گردشگران زیادی است. همچنین بلندین کوه کشور یعنی دماوند که مقصد دوستداران اسکی و کوهنوردان است.

شهر زیبای تبریز
شهر تبریز که در زمان اتابکان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، چوپانیان، قره قویونلوها، صفویان، روادیان پایتخت ایران بوده امروزه مرکز استان آذربایجان شرقی در شمال غربی کشور ایران قرار دارد. شهر تبریز که لقب “باغ شهر ایران” را به خود اختصاص داده، یکی از توسعه‌یافته‌ترین شهر‌های توریستی ایران محسوب می‌شود.

ارگ ۷۰۰ ساله تبریز، مقبره الشعرا، بازار سنتی و همچنین باغ‌های زیبای این شهر از جاذبه‌های گردشگری آن هستند. بهترین زمان برای سفر به شهر اولین‌ها فصل تابستان تا اواسط پاییز است.
رامسر
شهر رامسر زیباترین شهر استان مازندران است. شهر رامسر که به “عروس شهر‌های ایران “لقب گرفته است با داشتن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی همچون قلعه مارکو، کاخ مرمر، کاخ‌موزه، موزه تاریخی طبیعی رامسر، و نزدیکی این شهر به جنگل و دریا از دیگر شهر‌های توریستی ایران است. بهترین زمان برای سفر به این شهر فصل بهار و پاییز است.

لاهیجان شهر لاهیجان شهر چای و جنگل مرکز شهرستان لاهیجان و بزرگ‌ترین شهر استان گیلان است. شهر لاهیجان با داشتن جاذبه‌های تفریحی و طبیعی فراوان مانند بام سبز، پل خشتی، روستای ماهی موشه، پارک جنگلی میر صفا، شیطان کوه، بقعه میرشمس‌الدین، تالاب بین‌المللی امیر کلایه، تالاب سوستان، روستای زیبای چی چی نی کوتی، بقعه شیخ زاهد گیلانی، حمام گلشن، مسجد اکبریه، پارک بعثت، بقعه آقا سید علی کیا در روستای لیالمان یکی دیگر از شهر‌های توریستی ایران محسوب می‌شود. بهترین زمان برای سفر به شهر لاهیجان فصل بهار و پاییز است.

علاوه بر این شهرهای ؛ قشم ، کیش، شهر کویری یزد، کاشان، کرمان، چابهار را نیز بعنوان شهرهای مهم گردشگری نام برد.
منبع: بیتوته