تصاویر زیبا و حیرت انگیز از زحل
تصاویر زیبا و حیرت انگیز از زحل

جدیدترین پرتره زحل توسط هابل به عنوان بخشی از پروژه میراث سیاره خارجی (OPAL) گرفته شده است

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، زحل دومین سیاره بزرگ که با چشم غیرمسلح از زمین قابل مشاهده است. اگرچه حلقه‌های آن که در سال ۱۶۱۰ توسط گالیله کشف شد؛ شصت و پنج سال بعد، در سال ۱۶۷۵، جووانی دومنیکو کاسینی، ستاره شناس فرانسویِ ایتالیایی الاصل کشف کرد که حلقه‌ها از یکدیگر جدا هستند
سطح ماه انسلادوساین تصویر یک هنرمند از سطح انسلادوس، ششمین قمر بزرگ زحل است. این قمر که به خاطر یخ‌های گسترده اش در سطح شهرت دارد، تقریباً یک دهم اندازه تیتان، بزرگترین قمر زحل است. کاسینی یک ستون سرشار از یخ را شناسایی کرد که از ناحیه قطب جنوب ماه فوران می‌کند. از نظر زمین شناسی این فرایند در زحل بسیار فعال است.

خورشید گرفتگیاین تصویر که توسط کامپوزیت‌های مدارگرد کاسینی جمع آوری شده است، زحل و خورشید را در لحظه کسوف نشان می‌دهد. مدارگرد کاسینی، بخشی از مأموریت کاسینی-هویگنس، یک مأموریت فضایی روباتیک ناسا/ESA/ASI است که برای مطالعه زحل و ماهواره‌های آن فرستاده شده است. این کاوشگر از مدارگرد و کاوشگر هویگنس توسعه یافته توسط آژانس فضایی اروپا تشکیل شده است. این نام به خاطر ستاره شناس مشهور هلندی کریستیان هویگنس است که در سال ۱۶۵۵ اولین کسی بود که حلقه‌های زحل را به عنوان دیسک‌هایی که سیاره را احاطه کرده اند توصیف کرد.

یک شش ضلعی عجیباکثر کارشناسان موافق هستند که زحل یک توپ غول پیکر از گاز بدون سطح جامد است، اگرچه به نظر می‌رسد که یک هسته داخلی داغ از آهن و سنگ دارد. به همین دلیل، زحل دارای قطب‌هایی صاف و برآمدگی‌هایی در استوا است. همانطور که سیاره به فصل تابستان نزدیک می‌شود، جریان‌های هوایی به گردش در می‌آیند تا گرداب‌هایی شبیه به طوفان‌های روی زمین ایجاد کنند. دوربین کاسینی یک گرداب شش ضلعی را در بالای نیمکره شمالی سیاره نشان داد که صد‌ها مایل بالاتر در لایه استراتوسفر می‌چرخد.

گرداب قطبی، ۲۰۰۴این تصویر مجموعه‌ای از عکس‌های گرفته شده توسط W.M. از رصدخانه Keck در Mauna Kea، هاوایی است. مربع سیاه در سمت راست پایین نشان دهنده داده‌های از دست رفته است. بر خلاف قطب شمال در شش ضلعی زحل، تنها وجود یک تند باد در قطب جنوب کشف شده است – که برخی کارشناسان می‌گویند ممکن است نتیجه یک شفق جدید باشد.

دمای عجیب در ماه میماسیکی از قمر‌های کوچک درونی زحل، میماس یا زحل اول، در سال ۱۷۸۹ توسط ستاره شناسی به نام ویلیام هرشل کشف شد. در اساطیر یونان به نام یکی از تیتان‌ها نامگذاری شده است و الگویی عجیب از دمای روز را به نمایش می‌گذارد. همانطور که کاسینی نشان می‌دهد، طرف چپ این ماه گرم وطرف راست کاملاً سرد است. یک مرز V شکل غیرقابل توضیح در این بین وجود دارد.

منبع: فرادید