آموزش کاشت سبزه عید عروسکی با جوراب
آموزش کاشت سبزه عید عروسکی با جوراب

دیگر کاشت سبزه‌ها مانند سابق به صورت گرد نیست و تنوع زیادی در اشکال کاشت سبزه‌ها به وجود آمده است. امروزه تزئین سبزه‌ها به شکل حیوانات و عروسک‌ها، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، سبزه عید نوروز امسال را می‌توانید با کمترین هزینه و ساده‌ترین لوازم درست کنید و با سبزه‌های عروسکی سفره هفت سین فانتزی و زیبایی داشته باشید.

سبزه‌ها در اندازه‌ها و اشکال مختلف در بازار وجود دارد، اما خیلی از افراد مایل هستند، سبزه عید خود را خودشان تزئین کنند. اینکه کدام مدل سبزه را می‌خواهید بر سر سفره هفت سین قرار دهید، کاملا امری سلیقه‌ای است و در برخی مواقع، به فرصت باقیمانده تا ایام عید نیز بستگی دارد.
کاشت سبزه‌ها به شکل حیوانات و عروسک‌ها بسیار مورد توجه کودکان است و البته تهیه کردن آن‌ها کمی سخت‌تر است. اما با کمی صبر و حوصله می‌توان سبزه‌های زیبایی را آماده کرد.
برای آماده کردن سبزه‌ها، می‌توانید از فرزندان خود نیز کمک بگیرید.
زیرا علاوه بر آموزش کاشت گیاه، برای آن‌ها بسیار هیجان انگیز خواهد بود. در ادامه دو مدل تزئین سبزه فانتزی را به شما آموزش خواهیم داد.
سبزه عروسکی به شکل خار پشت
برای تزئین سبزه به شکل عروسک خار پشت، به ابزار کمی نیاز است. به راحتی می‌توان با انجام مراحل زیر، عروسک بامزه‌ای پوشیده از سبزه را تزئین نمود.وسایل مورد نیاز:
یک عدد جوراب راه راه و یا ساده
کود
بذر از نوع دلخواه
سنگ تزیینی و منجوق برای تزیین
مراحل انجام کار:
جورابی به سایز دلخواه انتخاب کنید و داخل آن را با بذر و کود پر کنید و سپس، سر جوراب را گره بزنید و اضافه جوراب را با قیچی، کنار بگذارید.
با استفاده از وسایل تزئینی، چشم و گوش و دهان خارپشت را درست کنید.
جوراب را درون یک بشقاب بگذارید تا در زمان آبیاری که آب از منافذ جوراب به بیرون می‌آید، دوباره جذب آن شود.
تنها سطح پشت خارپشت را آبیاری کنید تا در قسمت سر عروسک، سبزه کمتری رشد کند. در این صورت، پشت عروسک پر از سبزه خواهد شد. در صورت رشد سبزه‌های اضافی، می‌توانید آن‌ها را هرس کنید.
با گذشت ۱۰ روز، سبزه شما آماده قرار گرفتن در سفره هفت سین خواهد شد.
کاشت و تزئین سبزه عید به شکل خرگوش
برای کاشت و تزئین سبزه به شکل خرگوش و یا حیوانات دیگر باید از بذر شاهی، خرفه و یا خاکشیر استفاده نمائید، زیرا این بذرها به هنگام ترکیب با آب، حالت ژله‌ای و چسبناک به خود می‌گیرند و به راحتی به سطوحی مانند ابر، اسفنج و … می‌چسبند.بذر خاکشیر، سبزه زیبایی را به وجود می‌آورد، همچنین به سرعت رشد می‌کند. به همین دلیل برای کسانی که فرصت کافی برای کاشت سبزه ندارند، انتخاب مناسب تری است.وسایل مورد نیاز برای کاشت سبزه، با طرح خرگوشبرای داشتن سبزه به شکل خرگوش، ابتدا باید عروسک مورد نظر را تهیه کنید و یا خود، عروسک خرگوش را درست کنید. عروسک‌های آماده باید از جنس ابری و یا پنبه‌ای باشند. اگر خودتان  می خواهید عروسک را درست کنید، باید از ابر یا اسفنج، بذر، نایلون، پارچه نازک توری (جوراب) و آبپاش استفاده کنید.
مراحل انجام کار
اسفنج یا ابر را به شکل خرگوش و یا حیوان دلخواه برش بزنید.
پارچه توری و یا جوراب را روی خرگوش قرار دهید و با سنجاق و سوزن آن را محکم کنید.
بذر مورد نظر را به مدت ۵ تا ۶ ساعت با آب کافی خیس کنید. به ازای هر مقدار بذر شاهی، ۵ برابر آب نیاز است.
سطح مورد نظر را با آبپاش، خیس کنید.
بذر‌های خاکشیر یا شاهی که لعاب دار و ژله‌ای شده اند را با دستان خیس به صورت یک لایه نازک و یک دست بر رویتمام سطح اسفنج بریزید.
روی بذر را با نایلون به طوری بپوشانید که امکان نفوذ هوا به بذر‌ها وجود داشته باشد. برای این کار، چند سوراخ روی نایلون ایجاد کنید. دقت کنید که نایلون به سطح موش نباید بچسبد.
سبزه خود را به دور از آفتاب و در محیط اتاق قرار دهید و در دو روز اول، آن را آبپاشی نمائید.
نایلون را بعد از دو روز از روی سبزه بردارید، زیرا این مدت زمان کافی برای جوانه زدن سبزه بوده است.
روی جوانه‌ها روزی دو بار آبپاشی کنید.
بعد از گذشت دو روز اول می‌توانید سبزه را روزی چند بار در هوای آزاد قرار دهید.
سبزه‌ها بعد از چند روز رشد کرده، سطح عروسک را می‌پوشانند.