بلوط؛ شاه ماهی میوه ها
بلوط؛ شاه ماهی میوه ها

درختان بلوط چه از نظر دارویی و چه از نظر سایر جنبه‌های دیگر از دیرباز مورد توجه و اهمیت فراوان بوده اند. در نخستین منابع طب سنتی ایران از خواص درمانی بلوط در درمان زخم معده اشاره شده است.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، در قرن بیست و یکم که قرن بازگشت به طبیعت و استفاده از گیاهان در درمان نام گرفته است، ما شاهد گسترش روز افزون تحقیقات در زمینه­ گیاهان دارویی بوده و مشاهده می‌کنیم که روز به روز عرضه‌ی دارو‌های جدید گیاهی ابعاد گسترده تری می‌یابد. باکتری‌ها رایج‌ترین عواملی هستند که موجب بیماری در انسان می‌شوند که برای کنترل آن‌ها از آنتی بیوتیک‌ها استفاده می‌شود.در سال‌های اخیر تعدادی از آنتی بیوتیک ها، سودمندی خود را به دلیل توسعه و رشد سویه‌های مقاوم که اغلب به خاطر بیان ژن‌های مقاومت است از دست داده اند. ارزیابی فعالیت ضد باکتریایی پوست میوه بلوط ایرانی روی تعدادی از باکتری‌ها صورت گرفته است.به طور کلی اهمیت درمانی درختان بلوط بیشتر مربوط به تاننی است که در اعضای مختلف آن‌ها از جمله میوه‌ها فراهم می‌شود. تانن یک نام کلی برای گروهی از مواد است که جزء یکی از کلاس‌های مهم متابولیت‌های ثانویه در گیاهان محسوب می‌شوند.در مطالعات انجام شده بر روی قسمت‌های مختلف شامل: پوست تنه، پوست میوه و برگ و میوه، مشخص شد که اثر ضد میکروبی پوست تنه، پوست میوه و برگ مشابه یکدیگراست وبیشترین تاثیر مربوط به میوه بلوط می‌باشد به عبارت دیگر میوه بلوط بیشترین خاصیت ضد میکروبی را داراست.
این فعالیت ضد باکتریایی به خاطر وجود تانن­های موجود در بلوط می‌باشد (که این امر را می‌توان به مقدار بیشتر ماده­ی مؤثر گیاه در این قسمت نسبت داد). اختلاف در خاصیت ضد میکروبی قسمت‌های مختلف گیاه نیز می‌تواند به دلیل وجود مقادیر متفاوت این ترکیب در آن‌ها باشد. تانن‌ها اثرات بازدارندگی عمومی بر روی پروتیئن‌ها مانتد آنزیم‌ها و گیرنده‌ها دارند و به همین دلیل اثرات میکروب کشی ویروس کش، کرم کش، ضد التهابی و بند آورنده خون دارند.
منبع: صدآنلاین