کدام کوکی‌ها را هنگام وبگردی نباید نادیده گرفت ؟
کدام کوکی‌ها را هنگام وبگردی نباید نادیده گرفت ؟

احتمالا هنگام وبگردی و ورود به سایت‌های مختلف با انواع تبلیغات، کوکی‌ها و عوامل مزاحم دیگر مواجه شده اید که معمولا اعصاب شما را خرد کرده و همه را می‌بندید. در این میان دانستن این که کدام کوکی مفید و کدام یک بی مصرف هستند بسیار مهم است.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، کوکی‌های وب سایت، فایل‌های کوچکی از اطلاعات هستند که یک صفحه وب به رایانه شما پیشنهاد می‌دهد تا آن‌ها را ذخیره کرده و بعداً به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. اندازه این کوکی‌ها معمولا در حدود ۴۰۹۶ بایت است که چندان بزرگ محسوب نمی‌شود، اما زمانی که هر وب سایت از رایانه شما می‌خواهد ۵۰ کوکی یا بیشتر را ذخیره کند، این موضوع باعث دردسر شده و به مرور سرعت سیستم شما را کاهش می‌دهد. به همین دلیل باید بدانید کدام کوکی‌ها مفید بوده و کدام یک بی فایده هستند.به طور کلی سه نوع کوکی در دنیای وب وجود دارد: کوکی‌های عادی، کوکی‌های دائمی و کوکی‌های شخص ثالث. وقتی روی مدیریت تنظیمات برگزیده کوکی کلیک می‌کنید، دو نوع اول ممکن است در گروه کوکی‌های ضروری یا پیش فرض فهرست شوند، در حالی که کوکی‌های شخص ثالث ممکن است در گروه انواع تبلیغات، بازاریابی یا تجزیه و تحلیل فهرست شوند.کوکی‌های عادی فقط زمانی دوام می‌آورند که آن صفحه وب را باز می‌کنید. آن‌ها اغلب مفید هستند و برای مثال یک فروشگاه آنلاین را قادر می‌سازند تا مواردی را که شما در سبد خرید قرار داده اید به خاطر بسپارد. اگر بخواهید این کوکی‌ها را مسدود کنید، بسیاری از وب سایت‌ها از جمله رسانه‌های اجتماعی، خرید آنلاین و بانکداری در کامپیوتر شما کار نمی‌کنند.کوکی‌های دائمی که به عنوان کوکی‌های شخص اول، شناخته می‌شوند به طور دائمی در سیستم شما ذخیره شده و به این راحتی از بین نمی‌روند. این کوکی‌ها ترجیحات شما مانند اطلاعات ورودی، انتخاب زبان و نشانک‌ها را به خاطر می‌سپارند. وجود آن‌ها تجربه وبگردی شما را کار آمدتر و آسان‌تر می‌کنند. مسدود کردن کوکی‌های شخص اول امکان پذیر است، اما ممکن است برخی از وب سایت‌ها در صورت انجام این کار به درستی کار نکنند.کوکی‌های شخص ثالث یا تبلیغاتی که به عنوان ردیاب نیز شناخته می‌شوند، موذیانه‌تر عمل می‌کنند. آن‌ها برای ردیابی رفتار آنلاین شما استفاده شده و بررسی می‌کنند، روی چه چیزی کلیک می‌کنید، چه چیزی می‌خرید، چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی را دوست ندارید. داده‌های این کوکی‌ها به طور مخفیانه توسط وب سایت‌ها به شرکت‌های بازاریابی فروخته شده و سپس از آن در پروفایل شما برای تبلیغات شخصی یا کمپین‌های بازاریابی استفاده می‌کنند.
شما می‌توانید تمام این کوکی‌ها را از حالت انتخاب خارج کرده یا حتی همه کوکی‌های شخص ثالث و تبلیغاتی را در مرورگر خود مسدود کنید. به یاد داشته باشید مرور گر‌هایی مانند سافاری، فایر فاکس و کروم به صورت پیش فرض این ردیاب‌ها را غیرفعال می‌کنند. اگر این کوکی‌ها را غیرفعال کنید، دیگر آگهی‌های شخصی سازی شده را نخواهید دید و داده‌های شما کمی امن‌تر خواهند بود و صفحات وب نیز به خوبی کار خواهند کرد.منبع: sciencefocus