قاره‌های جهان را چگونه نامگذاری کرده اند؟
قاره‌های جهان را چگونه نامگذاری کرده اند؟

آیا تا به حال شده به معنی نام قاره‌ها فکر کرده باشید؟ معنی‎شان چیست؟ از کجا آمده اند؟ چطور این اسم‌ها برایشان انتخاب شده است؟

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، در این مقاله در مورد ریشه اسم قاره‌ها صحبت میکنیم و سعی میکنیم به سوالات بالا جواب دهیم. برای مطالعه جزییات بیشتر از نحوه و معنای نامگذاری قاره‌ها، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.
بیشتر بخوانید : مناطق قطبی کره زمین در حال گرم شد ن است
آسیااین نام برگرفته از واژه “Ἀσία’ ” از یونان باستان است. در ابتدا از آن برای اشاره به ساحل شرقی دریای اژه استفاده شد، اما بعد‌ها برای اشاره به منطقه آناتولی به کار رفت. رومیان قبل از کاربرد گسترده خود از آن برای اشاره به منطقه لیدیان استفاده کردند. معنای عمیق تری می‌توانست از واژه اژه “Asis ” به معنای گل و یا ” Asu” سامی به معنای روشنایی یا افزایش باشد.
آمریکاآمریکای شمالی و جنوبی هر دو نام آمریکا را به اشتراک می‌گذارند. برخی ادعا می‌کنند که این نام از همتای ایتالیایی وسپوجی نشات می‌گیرد. از زمانی که اولین بار کارتوگراف باور کرد که کل منطقه یک قاره است به او افتخار می‌کند.سرانجام آمریکای شمالی این نام را به تصویب رساند. شخص دیگری فرض کرد که این نام برگرفته از Amerike یا ap Meryk,است، با توجه به خطی که او دید، اما شواهد کمی برای حمایت از این نظریه وجود دارد.
اروپامنشا این نام برگرفته از کلمه لاتین “Europa ” است، که ریشه در زبان یونانی دارد. یک مکتب فکری معتقد است که به اساطیر یونان باستان باز می‌گردد. در افسانه یونانی، دختر پادشاه فنیقی به نام ققنوس بود. عاشق زئوس شد و سه پسر داشت.نظریه دیگر، همان طور که ارنست کلین پیشنهاد کرد، نام از ریشه سومری به “Ereb ” منشا گرفته است. ارنست استدلال می‌کند که سومری‌ها از این نام برای اشاره به موقعیت نسبی اروپا به بین النهرین، آناتولی، سواحل خاوری، و بوسفور استفاده کردند؛ بنابراین کلمه ” Ereb ” برای اشاره به اروپا به عنوان سرزمینی که خورشید غروب می‌کند و یا نام کلی‌تر ” سرزمین غربی ” استفاده می‌شود.یونانی‌ها از کلمه ” اروپا ” برای اشاره به یونان، یعنی منطقه‌ای که در آن ساکن هستند، استفاده کرده اند. در دوران مدرن، چیزی که اروپا نامیده می‌شود به معنای منطقه‌ای بین یوگسلاوی سابق و ترکیه است. در طول زمان، امروزه به کل اروپا اشاره دارد.
آفریقااین نام را می‌توان به رومیان منتسب کرد که به تونس امروزی اشاره دارد در مورد منشا کلمه “افریقا ” چندین نظریه وجود دارد که برخی از آن‌ها می‌گویند که از زبان یونانی و لاتین‌های دیگر سرچشمه می‌گیرد و نظریه‌های دیگری نیز وجود دارند.این نام گسترش یافت تا منطقه‌ای بزرگ‌تر از تونس را در بر گیرد زمانی که چندین استان از جمله تریپلوتین (استان سابق لیبی) به افریقا افزوده شدند. گسترش بیشتر این نام توسط اروپایی‌ها در طول قرون وسطی در زمانی که به دنبال افزایش آگاهی آن‌ها از افریقا بودند، تسهیل شد.
اقیانوسیهمنشا این اسم نسبتا ساده است. اقیانوسیه از واژه انگلیسی ” اقیانوس ” ناشی می‌شود که به بدنه بزرگ آب اشاره دارد. اما در نهایت از واژه یونانی “Okeanos ” می‌آید که به معنی یک بدنه بزرگ آب (آب و یا رودخانه) اطراف زمین است.منبع: آکا ایران