آیا عوامل ابتلا به سرطان رحم را می دانید؟
آیا عوامل ابتلا به سرطان رحم را می دانید؟

سرطان رحم یکی از انواع سرطان‌هایی است که زنان زیادی را در جهان گرفتار کرده است. این نوع بیماری در نتیجه رشد غیرعادی سلول‌های گردنه رحم که به تومور‌های بدخیم تبدیل می‌شوند بروز می‌کند.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، رحم یک اندام گلابی شکل است که در لگن زنان قرار دارد و از سه لایه تشکیل شده است. آندومتر، داخلی‌ترین لایه در رحم است که وقتی تخمدان‌ها دچار تغییرات می‌شوند روی این لایه اثر می‌گذارد. لایه میانی یا متوسط، لایه میومتر نامیده می‌شود که بافت ماهیچه‌ای دارد و باعث انقباضات رحم در طول قاعدگی و بارداری می‌شود. لایه خارجی رحم نیز اپیمتر نام دارد که رحم را به بافت‌های داخلی بدن متصل می‌کند. یکی از شایع‌ترین انواع سرطان‌های تهاجمی در دستگاه تناسلی زنان، سرطان رحم یا آندومتر است. در این نوع سرطان، سلول‌های بدخیم در بافت آندومتر رحم به وجود می‌آید. سرطان دهانه رحم زمانی پیش می‌آید که سلول‌های دهانه رحم حالت غیرعادی پیدا می‌کنند و سریعاً تکثیر می‌شوند

 در این مطلب قصد داریم با عوامل موثر در ابتلا به این نوع سرطان بیشتر آشنایتان کنیم.

سرطانی زنانه
علی رغم اینکه با پیشرفت علم پزشکی، تشخیص و درمان سرطان گردن رحم ساده‌تر شده است، اما این بیماری همچنان چهارمین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان ۳۰ تا ۵۹ ساله است. در اکثر موارد، ارتباط مستقیمی بین این بیماری و ویروس پاپیلومای انسانی HPV دیده شده است. با این وجود، عوامل دیگری نیز در ابتلا به این بیماری دخیل هستند.
ویروس پاپیلومای انسانی۹۸ درصد زخم‌های پانکراس که به سرطان گردنه رحم تبدیل می‌شوند، ارتباطی با یکی از انواع پاپیلوماویروس دارند. این ویروس در حین رابطه جنسی و از طریق تماس پوستی انتقال می‌یابد. خطر ابتلا به سرطان گردنه رحم در خانم‌هایی که دارای نوع خطرناک این ویروس هستند، دویست برابر خانم‌های سالم است.
بیشتر بدانید؛  سرطان دهان و راه‌های تشخیص و درمان آن
متاسفانه تا کنون دارویی برای درمان بیماری زگیل تناسلی ناشی از این ویروس ساخته نشده است و تنها راه آن، پیشگیری از طریق زندگی زناشویی سالم است. البته یکی از موثرترین روش‌های مقابله با این ویروس، واکسن است که باید از ۹ تا ۴۵ سالگی در سه دوز زده شود. اما در هر حال، روابط جنسی خارج از ازدواج و تماس‌های جنسی پرخطر از عمده عوامل آلوده شدن به این ویروس تلقی می‌شوند.
ازدواج در سن کم 
شروع رابطه جنسی برای زنان کم سن آسیب رسان است، چون رحم هنوز به درجه‌ای از آمادگی برای شروع رابطه جنسی نرسیده است و آسیب‌پذیری بیشتری در برابر ویروس‌ها و بیماری‌ها دارد؛ لذا آموزش‌های جنسی در سنین پایین لازم است.
مصرف دخانیات 
متاسفانه این روز‌ها در سطح شهر خانم‌های زیادی را می‌بینیم که سیگار می‌کشند و سبکی خطرناک در زندگی پیش گرفته اند. مصرف دخانیات اولین عامل اصلی سرطان ریه و همچنین عاملی تاثیرگذار در ابتلا به دیگر انواع تومور‌های بدخیم است.خانم‌هایی که هر روز سیگار می‌کشند، در مقایسه با خانم‌هایی که در معرض دود سیگار نیستند، چهار برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان گردنه رحم قرار می‌گیرند. 
 مصرف طولانی مدت قرص‌های ضدبارداری 
با وجود اینکه امروزه قرص‌های ضدبارداری با ترکیباتی بهتر و کم خطرتر تولید می‌شوند، اما با این حال مصرف این قرص‌ها بیش از پنج سال مداوم خطر ابتلا به سرطان دهانه گردن رحم را افزایش می‌دهد. با وجود اینکه تاثیر این قرص‌ها در مقایسه با تاثیر ویروس HPV کمتر است، اما بهتر است همه جوانب را در نظر گرفت و از روش‌های دیگری برای پیشگیری از بارداری استفاده کرد.
بی‌تحرکی و خانه نشینی 
خانم‌هایی که اضافه وزن دارند و بی تحرک هستند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان گردنه رحم در سنین بالاتر قرار می‌گیرند. بی‌تحرکی و خانه نشینی مشکلاتی در جریان خون ایجاد کرده و به همین دلیل، بدن را در معرض ابتلا به بیماری‌ها قرار می‌دهد.علاوه بر این چربی زیاد و مازاد سموم آن باعث افزایش سرعت تکثیر سلول‌های سرطانی شده و به مشکل دامن می‌زنند. در نتیجه، افزایش فعالیت بدنی و انجام ورزش منظم باعث بهبود جریان خون و پیشگیری از چاقی و مشکلات ناشی از آن می‌شود.
عفونت کلامیدیا
کلامیدیا یکی از باکتری‌های رایجی دستگاه تناسلی است که خانم‌ها را مبتلا می‌کند. این عفونت باکتریایی به سادگی از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود و یکی از عوامل بروز ناباروری محسوب می‌شود، چون باعث عفونت دستگاه تناسلی و التهاب لگن می‌شود و روی باروری تاثیر منفی می‌گذارد.
بیشتر بدانید؛ آیا واکن سرطان موثر است؟
از طرف دیگر در آزمایشات خون مشاهده شده است خانم‌هایی که دچار عفونت باکتریایی ناشی از کلامیدیا هستند و یا بوده اند، بیشتر در معرض سرطان گردنه رحم قرار می‌گیرند. در اکثر موارد خانم‌هایی که دچار این باکتری می‌شوند، علائم خاصی مشاهده نمی‌کنند و این مشکل توسط پزشک متخصص زنان کشف می‌شود.
سابقه خانوادگیسرطان گردنه رحم همانند دیگر انواع سرطان می‌تواند منشا ژنتیکی داشته باشد. خانم‌هایی که اعضای نزدیک خانواده‌شان دچار این بیماری بوده‌اند، دو تا سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان قرار می‌گیرند. نتایج بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد که این عامل خانوادگی می‌تواند ناشی از شرایط وراثتی باشد که سیستم ایمنی بدن را در مقابله با ویروس HPV ناکارآمدتر می‌کند.
در این شرایط تحت نظر پزشک بودن و انجام آزمایش‌های تشخیصی می‌تواند بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا باشد. سیتولوژی واژینال، تست پاپ اسمیر و تست HPV جزو روش‌های کلیدی برای تشخیص سرطان گردنه رحم در مراحل ابتدایی محسوب می‌شوند.

بطور خلاصه عوامل مؤثر بر سرطان رحمعوامل ژنتیکیافزایش سن خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می‌دهد.چاقی بیش از اندازه نیز مؤثر است.هورمون درمانی افراد مبتلا به سرطان پستاناحتمال ابتلا به سرطان رحم، در زنانی که حداقل یک بارداری داشته اند کمتر از افرادی است که اصلاً باردار نشده اند.افزایش سطح استروژن در بدنداشتن دیابتسابقه خانوداگی سرطان تخمدان، پستان و رودهسندروم تخمدان پلی کیستیک 
منبع: تبیان/ radiologymarkazi/ abidipharma.