اهمیت استغفار در زندگی  + فیلم
اهمیت استغفار در زندگی  + فیلم

استغفار از انواع آفات مادّى و معنوى پیشگیرى مى کند و برکات دنیوى و اُخروى را براى انسان به ارمغان مى آورد.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من،از منظر قرآن و احادیث اسلامى استغفار؛ افزون بر پاکسازى گناهان، شیطان را از انسان دور مى کند، دل را جلا مى دهد، نور علم را در دل جلوه گر مى سازد، غم و اندوه را از دل مى برد، به روزى وسعت مى بخشد و در یک جمله
کسی که دعا می کند همواره در زندگی خود امیدوار است چراکه انسان با درخواست از خداوند متعال ناامید نمی شود.
خداوند متعال از بندگان خود می‌خواهد که همواره او را بخوانند تا او پاسخ دهنده نیازهای انسان باشد بندگانی که خواسته های خود را از کوچک و بزرگ به خداوند متعال عرض می کنند به قدرت لایزال پروردگار عالم اعتقاد داشته و مبدا هستی خود را از آن می دانند این افراد هیچ گاه ناامید نمی شوند چرا که خواسته های خود را به پروردگار عالم عرضه کرده اند.
اما انسان ها به واسطه ضعف و ناتوانی هایی که دارند ممکن است به خطا و گناه آلوده شوند یکی از آثار دعا و درخواست از خداوند، آموزش و طلب بخشش گناهان است.اما این طلب بخشش می تواند پیشگیرانه باشد یعنی آن که انسان پیش از آنکه به گناه و خطا آلوده شود از خدا بخواهد که او را  از لغزش ها حفظ کند.
همه روزهای سال متعلق به خداوند متعال است انسان در هر روز می تواند رشد و حرکت داشته باشد اما برخی از روزها به واسطه وجود برخی از اذکار و امتیازات، مورد توجه ویژه خداوند قرار گرفته است و به برکت آن روزها می توان با سرعت بیشتری به سرمنزل مقصود رسید.
انواع استغفار وجود دارد
خوب است مردم ما بدانند که استغفار کردن انواع مختلفی دارد بر این اساس استغفار به دو نوع دفعی و رفعی تقسیم می شود. یعنی آنکه گاهی انسان استغفار می کند تا گناهان گذشته خود را در مورد بخشش و رفع درد قرار دهد اما نوع دیگر از استغفار وجود دارد که در آن انسان به واسطه وجود لغزشگاه ها و ورطه های خطرناک غفلت و گناه، پیشگیری کرده و از خداوند طلب استغفار می کند که  در این لغزشگاه ها   گمراه نشود.
بر همین اساس است که در روایات و احادیث حضرات معصومین علیهم السلام از خداوند طلب استغفار می کند در واقع معصومین  علیهم السلام هیچگاه گناه نمی‌کنند اما این استغفار از نوع دفعی است. یعنی این حضرات از خداوند متعال می خواهند که لغزش آن گاه های گناه را از آنها دفع کند.
فرهنگ استغفار در میان مردم ما باید به این سمتی برود که دفعی باشد  یعنی استغفار به جای آن که جنبه  آمپول داشته باشد  و پس از هر گناه درمان بخش شود افراد به جایی برسند که گناه کمتر کرده و استغفار دفعی داشته باشند تا جنبه واکسن پیدا کند و آنها را در برابر لغزش کارها و گمراهی ها حفظ کند.
در دعای روز پنجم ماه رمضان می خوانیم:اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرِینَ وَ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنْ عِبَادِکَ الصَّالِحِینَ الْقَانِتِینَ‏ وَ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنْ أَوْلِیَائِکَ الْمُقَرَّبِینَ بِرَأْفَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِین‏
خدایا مرا در این روز از توبه و استغفار کنندگان قرار ده و از بندگان صالح مطیع خود مقرر فرما  و هم در این روز مرا از دوستان مقرب درگاه خود قرار ده به حق لطف و رأفتت اى مهربانترین مهربانان عالم.
شرابط استغفار
استغفار شرایط دارد ؛ کسی که مال حرام خورده با استغفار درست نمی شود بلکه باید صاحبان مال را راضی کند تا استغفار او پذیرفته شود ؛ اگر بدنت از مال حرام فربه و چاق شده است باید با روزه و کم خوردن آن گوشت های حرام را آب کنی ؛ اگر قبلا شب تا به صبح در مجلس طرب و گناه بسر می برده؛ الان که می خواهد توبه کند باید شب ها عبادت کند و احیاء بگیرد تا جبران گذشته بشود .
پس اینکه می گوییم ؛ خدایا من را از مستغفرین قرار بده به این معناست که واقعا از گذشته خویش پشیمان باشم و حقوق مردم را ادا کنم ؛ طوری نباشد که اگر گناهی کرده ام حالا که به آن گناه فکر میکنم از فکر کردن به آن  گناه لذت ببرم ؟! باید توبه راستین کرد.
ممدوح بودن استغفار زبانی :
اگر مقید باشید هر روز به تعداد مشخصی  استغفار زبانی بکنید خوب است  بعد از نماز عصر هفتاد بار استغفار کردن خوب است که در روایت هم وارد شده است .
بااستغفار زیاد چه بدست می آوریم؟
خواص استغفار
الف-رهایی از غم و غصه
کسی که زیاد استغفار کند چهار چیز بدست می آورد ؛ کسی که استغفار می کند و اهل استغفار است خدا غم و غصه را از دل و جان او بر می دارد ؛ گاهی بدون هیچ دلیلی احساس غم و غصه کرده ام ؛ و استغفار که می کنم ؛ حالم خوب می شود شما هم این مطلب را امتحان کنید .
ب- ایجاد امنیت
انسان از خبر های هولناک می ترسد مثلا ؛ میگویند زلزله ای در راه هست ؛ یا آمریکا میخواهد به ایران حمله کند و…. اینجا استغفار کن ؛ که آن ترس و خوف را برطرف می کند و هیچ اتفاقی هم نمی افتد ؛ آمریکا هم هیچ غلطی نمی تواند بکند .
ج- نجات از تنگنا های زندگی
اگر در زندگی به بن بست خورده ای و مشکلاتت زیاد شده است  استغفار کن  ؛ ازدواج کرده ای و صاحبخانه جوابت کرده ؛ هرچی میگردی جا پیدا نمی کنی ؟! برو استغفار کن ، خدا به دل یکی می اندازد تا مشکل تو را حل کند و….پس اگر در مشکلات و گرفتاری ها هستی و حاجتی داری استغفار کن! البته ؛ شرایط استغفار را هم رعایت کن.
د- زیاد شدن روزی
اگر استغفار کنی ؛ خداوند روزی تو را از محلی که گمان نداری می فرستد  ؛ مثلا شمای طلبه هم مباحثه خوب نداری اگر اهل استغفار باشی خدا یک هم بحث خوب به شما می دهد ؛ زن خوب نصیبت می شود  ؛ همسفر خوب پیدا می کنی و…!
و این را هم بدانیم که منظور از رزق تنها مال و ثروت مادی دنیا نیست ؛ فقط پول نیست! بلکه رزق شامل امور معنوی هم می شود ،
رفیق خوب رزق است ؛ همسفر خوب رزق است .
خدایا من را از بندگان صالح خودت قرار بده ؛ من را فرمانبردار خودت قرار بده اگر انسان اهل اطاعت از  خدا باشد ؛ خدا هم او را دوست خواهد داشت 
بیشتر بخوانید : راهکارهای قرآنی برای آرامش روحی
خداوند دوستان و بندگانی دارد که مقربین درگاه الهی هستند ایشان «فی مقعد صدق عند ملیک مقتدر» هستند در مقام حضور الهی هستند ، در بهشت خاص الهی وارد شده اند ، خود بهشت مراتب دارد  این گروه که عاشقان  الهی بوده اند و عبادت ایشان بخاطر خدا بوده   مخاطب به این آیه قرآن هستند « فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی ». اگر داخل در بندگان خدا شدی آنگاه در بهشت خاص الهی هم وارد خواهی شد .
خدایا این دعاهای ما را به رافت و مهربانی خودت مستجاب کن ای کسی که رحمت از همه رحم کنند گان بیشتر است ؛ در روایت آمده است که مهربانی و رحمت صد جزو است و در پدر و مادر یکی از آن صد تا قرار دارد پس ببینید خداوند چقدر مهربان و رحیم است ؛ فقط کافی است بگویی خدا تا در آغوش رحمت الهی جای بگیری ؛ تو اگر یک قدم بسوی خدا قدم بداری خدا ، هروله کنان و دوان دوان به سوی  تو  قدم بر می دارد « من جاهد فینا لنهدینکم سبلنا » منبع ۱: خبرگزاری شبستان منبع ۲:سایت روشنا

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی