هرگز به این روش گوشت را یخ زدایی نکنید
هرگز به این روش گوشت را یخ زدایی نکنید

موارد زیر اشتباهات رایج در بازکردن یخ گوشت هستند که بهتر است از انجام آن‌ها خودداری کنید.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من،  بسیاری از ما برای یخ زدایی گوشت از روش‌هایی استفاده می‌کنیم که ممکن است برای سلامت مضر و حتی خطرناک باشد. بعضی از این روش‌ها می‌تواند ما را در معرض برخی از باکتری‌های بالقوه کشنده قرار دهد. موارد زیر اشتباهات رایج در بازکردن یخ گوشت هستند که بهتر است از انجام آن‌ها خودداری کنید.گوشت را در آب داغ قرار می‌دهیداین کار باعث می‌شود محلی مناسب برای رشد باکتری‌های خطرناک ایجاد شود. به جای این کار بهتر است گوشت را در یک ظرف آب سرد قرار دهید تا روند ذوب یخ گوشت را به شیوه‌ای ایمن سرعت ببخشید.قبل از بازشدن یخ گوشت ادویه و چاشنی‌ها را به آن اضافه می‌کنیدبا این کار ممکن است باعث بیمار شدن خود و اعضای خانواده تان شوید. توجه داشته باشید پیش از افزودن هر گونه چاشنی به گوشت، یخ آن باید کاملا باز شده باشد.
گوشت را برای یخ زدایی روی پیشخوان آشپزخانه قرار می‌دهیدرایج‌ترین اشتباه، قراردادن گوشت منجمد در دمای اتاق برای یخ زدایی است، اما این کار شوک حرارتی ایجاد می‌کند که می‌تواند برای گوشت مضر باشد. بهترین کار این است که گوشت را از فریزر به یخچال منتقل کنید و اجازه دهید یخ گوشت به تدریج و بدون آسیب رساندن به آن ذوب شود.در دمای یخچال، باکتری‌ها دیرتر از زمانی که گوشت را روی پیشخوان آشپزخانه قرار می‌دهید رشد می‌کنند. حتما گوشت را در ظرف یا کیسه فریزر بگذارید تا آب یا خون آن بقیه غذا‌ها را آلوده نکند.
گوشت منجمد را زیر شیر آب می‌شوییدبسیاری از ما عادت داریم برای سرعت بخشیدن به روند ذوب، گوشت منجمد را زیر آب شیر بشوییم، اما دلیلی برای شستن گوشت یخ‌زده وجود ندارد و با این کار فقط باکتری‌ها را به سینک‌ها، میز و اسفنج‌ها منتقل می‌کنید.
گوشت منجمد را مستقیم به قابلمه یا مایکروویو منتقل می‌کنیداین روش بی‌خطر است، اما ممکن است نتیجه خوبی به دنبال نداشته باشد. به خاطر داشته باشید که وقتی گوشت منجمد در تماس با حرارت مستقیم قرار می‌گیرد، سفت می‌شود.گوشت منجمد را با سشوار یخ زدایی می‌کنیداین روش ذوب نه تنها بسیار وقت‌گیر است، بلکه یخ گوشت را به طور یکنواخت ذوب نمی‌کند و می‌تواند باعث افزایش تکثیر باکتری‌ها شود.بعد از دست زدن به گوشت منجمد دست هایتان را نمی‌شوییدیخ زده بودن گوشت به این معنی نیست که مقدار زیادی باکتری در سطح آن وجود ندارد. همیشه دست‌های خود را بعد از دست زدن به گوشت منجمد بشویید.منبع: بهداشت نیوز