پل معلقی که کمتر کسی آن را می‌شناسد + فیلم
پل معلقی که کمتر کسی آن را می‌شناسد + فیلم

وقتی صحبت از پل معلق میشود اکثرا پل معلق مشگین شهر یا پل شیشه‌ای هیر که این اواخر ساخته شده است را به یاد می‌آورند، اما آیا با پل معلق پیرتقی و جاذبه‌های آن آشنایی دارید؟

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، پل‌های معلق که تاریخچه احداث آن‌ها به قرن ۱۹ میلادی بازمی‌گردد، با اینکه کاربری گذشته را ندارند، اکنون یکی از جاذبه‌های گردشگری در سراسر دنیا محسوب می‌شوند و عبور از آن‌ها لذت و هیجان بی‌‌اندازه‌ای را به‌همراه دارد. پل معلق پیر‌تقی در دره‌های عمیق و زیبای شهر هشتجین قرار دارد.
طراحی این پل به‌گونه‌ای است که طبیعت چشم‌نواز را با وحشت و هیجان در هم می‌‌آمیزد و گردشگران بسیاری را مجذوب خود می‌کند؛ هرچند تداوم استقرار این پل معلق نه‌چندان ایمن، نیاز به تامل بیشتری دارد.
آنچه باید درباره پل معلق پیرتقی بدانید:
  پل معلق پیر‌تقی در  ۱۰ کیلومتری شهر هشتجین، بین تونل ۹ و ۱۰ در استان اردبیل  شهرستان خلخال قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی این منطقه محسوب می‌شود و محل اتصال دو رودخانه گیوی چای و قزل‌اوزن است.
روستای پیرتقی که در نزدیکی پل مشاهده می‌شود، تنها یک خانوار ساکن دارد و پیش از این، مورد استفاده پژوهشگرانی بود که برای مطالعه و احداث سد در پایین‌دست این رودخانه به منطقه سفر می‌کردند.
پل معلق پیرتقی با ارتفاع ۶۰ متر از رودخانه دیرش، طول ۱۶۵ متر و عرض یک متر، امروزه یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های اردبیل برای عکاسی به‌حساب می‌‌آید و گردشگران در مسیر بازدید از آبشارها و چشمه‌های پرتعداد هشتجین، تماشای این پل را از دست نمی‌دهند.
به‌دلیل آنکه پل معلق پیرتقی در ابتدا به‌منظور پروژه مطالعاتی و احداث سد به‌طور موقت ساخته شده بود، برای رفت‌و‌آمد زیاد گردشگران استاندارد نیست؛ به‌ همین دلیل، مسئولان سازمان میراث فرهنگی استان اردبیل گردشگران را از عبور و مرور روی پل اکیدا برحذر می‌دارند. حتی پژوهشگران و کارکنان سدسازی نیز هنگام عبور از پل با نفر قبل و بعد خود ۱۰ متر فاصله داشتند؛ زیرا این پل هیچ پایه‌ای ندارد.
این پل کاملا شبیه تصاویری است که از پل‌های خطرناک دنیا مشاهده می‌شود. پلی بلند و طولانی با طناب‌هایی که چوب‌های لرزان را کنار هم نگه‌ داشته‌اند و از روی دره‌های عمیق می‌گذرند؛ بااین‌همه، تبدیل شدن پل معلق پیرتقی به جاذبه توریستی و کمک به رونق گردشگری منطقه، مسئولان را از برچیدن این پل بازداشته است.
مسیر دسترسی به پل معلق پیرتقی
راحت‌ترین مسیر دسترسی به پل پیرتقی، این است که از خلخال به‌سمت‌ سه‌راه سرچم حرکت کنید؛ بعد از گذاشتن از شهر کیوی و سه‌راه فیروزآباد، ۱۲ تونل پیش روی شما است که بین تونل ۹ و ۱۰ در سمت راست، قهوه‌خانه‌ای دیده می‌شود که جاده‌ای خاکی در کنار آن وجود دارد. با طی کردن این جاده خاکی در طول ۳۰۰ متر، درختی کهنسال را در کنار چشمه‌ای جوشان خواهید دید. وسیله نقلیه خود را در حوالی چشمه پارک کنید و باقی مسیر را پیاده بروید.
بهترین زمان بازدید از پل معلق پیرتقی
بهترین زمان بازدید از پل معلق پیرتقی، فصل تابستان است. در فصل بهار هوای این منطقه هنوز سرد به‌نظر می‌رسد و بارندگی‌های پرتعداد، مسیر دسترسی خاکی به پل را سخت و صعب‌العبور می‌کند. فصل پاییز و زمستان نیز به همین دلیل برای بازدید از پل معلق هشتجین مناسب نیست.
هرگز از پل معلق پیرتقی عبور نکنید؛ چراکه این پل فاقد هرگونه تدابیر ایمنی و اصولی است.
 عکاسی، کوهنوردی و تماشای مناظر اطراف، بهترین فعالیت‌ها هنگام بازدید از پل معلق پیرتقی است.
   بازدید از پل معلق پیرتقی رایگان است.
    محدوده پل معلق پیرتقی فاقد هرگونه امکانات رفاهی است.
    هنگام سفر به محدوده پل معلق پیرتقی، در حفظ طبیعت کوشا باشید.
نویسنده: میلاد روانبخش/ پوریا محمدی پیوند منبع :سایت کجا رو

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی