هسته ستارگان آهسته‌تر از تصورات پیشین می‌چرخد
هسته ستارگان آهسته‌تر از تصورات پیشین می‌چرخد

دانشمندان سال‌ها است به بررسی نحوه چرخش هسته داخلی ستاره‌ها توجه داشته اند و تصور می‌شد هسته داخلی ستاره‌ها سریعتر از لایه‌های بیرونی شروع به چرخش می‌کنند…

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، نحوه چرخش هسته داخلی یک ستاره از طریق مکانیسم‌های انتقال و اختلاط ناشناخته‌ای بر تکامل ستاره‌ها تأثیر می‌گذارد. در حقیقت میدان‌های مغناطیسی می‌توانند حرکت زاویه‌ای و عناصر شیمیایی را انتقال دهند. دانشمندان سال‌ها است به بررسی نحوه چرخش هسته داخلی ستاره‌ها توجه داشته اند و تصور می‌شد هسته داخلی ستاره‌ها سریعتر از لایه‌های بیرونی شروع به چرخش می‌کنند. مطالعات جدید حوزه اختر لرزه شناسی که نوسانات ستارگان را مطالعه می‌کند، نشان می‌دهد هسته ستارگان کندتر از تصورات پیشین می‌چرخد.
طی این مطالعه، سه دانشمند فرانسوی این موضوع را بررسی کرده و برای مطالعه دقیق سرعت چرخش هسته داخلی ستارگان از شبیه سازی‌های عددی استفاده کردند تا نشان دهند که چگونه یک فرایند چرخش ستاره‌ای می‌تواند در لایه‌های صرفاً تشعشعی شکل بگیرد. در ادامه این دانشمندان یک انتقال زیربحرانی از جریان آرام به تلاطم ناشی از تولید یک دینام مغناطیسی را شناسایی کردند.
شبیه سازی‌های عددی آن‌ها که جریان پلاسما را در لایه‌های عمیق یک ستاره مدل سازی می‌کند، نشان داده است که یک میدان مغناطیسی داخلی می‌تواند باعث کاهش سرعت هسته داخلی ستارگان شود. بر این اساس مشخص شد به طور خاص تر، جریان پلاسما می‌تواند یک میدان مغناطیسی را تا حدی تقویت کند که حرکات جامد متلاطم ایجاد کند. چنین تلاطمی ممکن است میدان مغناطیسی را به میزان بیشتری تقویت کند تا زمانی که باعث شود هسته ستاره با سرعت کمتری بچرخد.
لازم به ذکر است نتایج شبیه سازی‌های این تیم تحقیقاتی با مشاهدات اخترشناسی ستاره‌ای متعدد مطابقت دارد. علاوه بر این، شبیه سازی‌های علمی نشان می‌دهند که میدان مغناطیسی با لایه‌های بیرونی ستاره پنهان می‌شود که دلیل موضوع فوق این است که چرا هنوز هیچ میدان مغناطیسی از این نوع با استفاده از روش‌های مدرن شناسایی نشده است.منبع: techexplorist