اگر کودکان با موبایل زیاد بازی می‌کند…
اگر کودکان با موبایل زیاد بازی می‌کند…

از آنجایی که نوجوانان امروزی در تکنولوژی محورترین جامعه در طول تاریخ رشد می‌کنند، طبیعی است که والدین نگران میزان زمانی باشند که فرزندانشان در طول روز از موبایل و رایانه استفاده می‌کنند.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، تحقیقات جدید در ژاپن نشان می‌دهد:سپری کردن زمان زیاد روی صفحه نمایش در دو سالگی منجر به ضعیف‌تر شدن مهارت‌های ارتباطی و زندگی روزمره در سن چهار سالگی می‌شود. با این حال، محققان می‌گویند بازی کودکان در فضای باز می‌تواند اثرات این آسیب را تا حد زیادی کاهش دهد.کنجی جی سوچیا، استاد دانشگاه اوزاکا وسرپرست این تیم تحقیقاتی، در رابطه با موضوع فوق توضیح می‌دهد: اگرچه هم مهارت‌های ارتباطی و هم مهارت‌های زندگی روزمره در کودکان ۴ ساله‌ای که در ۲ سالگی به میزان زیادی از صفحه نمایش استفاده می‌کردند بدتر بود، اما زمان بازی در فضای باز تأثیرات بسیار متفاوتی بر این دو پیامد رشد عصبی داشت. ما با کمال شگفتی دریافتیم که بازی در فضای باز واقعاً تأثیرات منفی مدت زمان استفاده از موبایل و تجهیزات الکترونیکی مشابه را بر ارتباطات کودکان تغییر نمی‌دهد البته این رویکرد یعنی بازی در فضای باز تأثیری قابل توجه بر افزایش مهارت‌های زندگی روزمره کودکان دارد.
محققان پس از بررسی شرایط ۸۸۵ کودک ۱۸ ماهه تا چهار ساله به این یافته‌ها دست یافتند. آن‌ها بر اساس یک استاندارد مطالعه شده، رابطه بین میانگین زمان تماشای صفحه نمایش توسط کودک در دو سالگی، میزان بازی در فضای باز در دو سال و هشت ماهگی و پیامده‌ای رشد عصبی مانند ارتباطات اجتماعی، زندگی روزمره و مهارت‌های اجتماعی شدن در چهار سالگی این کودکان را با کمک ابزار ارزیابی به نام مقیاس رفتار تطبیقی Vineland-II. بررسی کردند.بر این اساس اعلام شد والدین می‌توانند مهارت‌های اجتماعی فرزندشان را در ۱۶ ماهگی تقویت کنند. محققان همچنین دریافتند که زمان بازی در فضای باز می‌تواند اثرات مضر تماشای صفحه نمایش بر مهارت‌های زندگی روزمره را تا ۲۰ درصد کاهش دهد. علاوه بر این، پژوهشگران این تیم مطالعاتی دریافتند که مهارت‌های اجتماعی شدن در میان کودکان چهار ساله‌ای که در سن دو سال و هشت ماهگی زمان بیشتری را در خارج از خانه می‌گذرانند، بهبود یافته است.توموکو نیشیمورا، از پژوهشگران ارشد این مطالعه، در رابطه با موضوع فوق می‌گوید: در مجموع، یافته‌های ما نشان می‌دهد که بهینه سازی زمان استفاده از صفحه نمایش در کودکان خردسال برای رشد عصبی مناسب وی بسیار مهم است. ما همچنین دریافتیم که زمان استفاده از موبایل با نتایج اجتماعی ارتباطی نداشته و حتی اگر زمان استفاده از موبایل در کودکان نسبتاً زیاد باشد، تشویق بیشتر وی به بازی در فضای باز می‌تواند به حفظ سلامت و رشد مناسب کودکان کمک کند.بر کسی پوشیده نیست که همه گیری کرونا بسیاری از افراد را در سراسر جهان وادار کرد تا بیشتر به دستگاه‌های دیجیتال وابسته شوند. این موضوع به ویژه در مورد کودکان صادق بود.در این میان کودکان به جز نیاز به کلاس‌های آنلاین مدرسه در اوقات فراغت به دلایل مختلفی از جمله سرگرمی و بازی از صفحه نمایش استفاده می‌کردند. این موضوع باعث اختلال در بسیاری از کودکان شد که پیش از همه گیری کرونا به صورت حضوری به مدرسه رفته و با دوستانشان در فضای باز بازی می‌کردند. از آنجایی که محدود کردن زمان استفاده از موبایل در کودکان خردسال همچنان دشوار است، تحقیقات بیشتر برای درک بهتر خطرات و مزایای استفاده از فناوری دیجیتال ضروری است.شرح کامل این یافته‌ها در مجله JAMA Pediatrics منتشر شده است.