عکس‌های وهم‌انگیز از «کشتی‌های ارواح» در دریای بالتیک
عکس‌های وهم‌انگیز از «کشتی‌های ارواح» در دریای بالتیک

در اینجا منتخبی از عکس‌های خیره‌کننده و شفافی را خواهید دید که منظرۀ خاموش و پنهان کشتی‌های غرق شده در دریای بالتیک را به ما نشان می‌دهند.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، ‌ده‌ها هزار کشتی غرق شده از دوره‌های مختلف تاریخی در اعماق خاموش دریای بالتیک آرام گرفته‌اند. آب سرد و شور دریا بسیاری از این کشتی‌ها را به شکلی شگفت‌آور و حیرت‌انگیز در درون خودش حفظ کرده است.
از کشتی‌های جنگی ۳۰۰ ساله و کشتی‌های چوبی قرن هیجدهمی گرفته تا رزم‌ناو‌های جنگ جهانی دوم را می‌توان در اعماق این دریا پیدا کرد. آنجا مثل یک موزۀ ترسناک و وهم‌انگیز از تاریخ کشتیرانی است؛ جایی که انگار زمان در آن متوقف شده است.
حالا کارل داگلاس (Carl Douglas) باستان‌شناس دریایی و یوناس دام (Jonas Dahm) غواص و عکاس حرفه‌ای، با کمک یکدیگر عکس‌هایی خیره‌کننده از بسیاری از این کشتی‌ها گرفته‌اند و آن‌ها را در قالب کتابی با عنوان «کشتی‌های ارواح در دریای بالتیک» (Ghost Ships of the Baltic Sea) منتشر کرده‌اند.
داگلاس و دام برای تهیۀ این عکس‌ها از تازه‌ترین تکنیک‌های عکاسی استفاده کرده‌اند که امکان عکسبرداری با نوردهی بالا در زیر آب را برایشان فراهم کرده است. نتیجه واقعا خارق‌العاده است؛ عکس‌هایی واضح و شفاف از کشتی‌هایی چندصدساله که انگار ملوانان و خدمه‌شان تا همین چند ساعت قبل آنجا بوده‌اند.
در اینجا منتخبی از این عکس‌ها را ملاحظه می‌کنید.

تصویری از SMS Undine؛ یک کشتی جنگی آلمانی که در اواخر قرن نوزدهم ساخته شد و در سال ۱۹۱۵ با اژدر‌های شلیک شده از یک زیردریایی بریتانیایی غرق شد. بیشتر خدمۀ این کشتی نجات پیدا کردند.

کشتی آلمانی Cap Guir که در جریان جنگ جهانی دوم توسط هواپیما‌های شوروی غرق شد؛ ۷۷۴ نفر جان خود را در این کشتی از دست دادند.

کارل داگلاس در حال کاوش در یک زیردریایی روسی غرق شده؛ مربوط به جنگ جهانی دوم

یک کابین مسافر در کشتی بخار Aachen؛ این کشتی برای جابه‌جایی مسافر و بار بین اروپا و آمریکای جنوبی ساخته شده بود. اما نیروی دریایی آلمان در جنگ جهانی اول از آن به عنوان مین‌روب استفاده می‌کرد و نهایتا با اژدر یک زیردریایی انگلیسی غرق شد.

این کفش زنانه که در یک کشتی غرق‌شدۀ پر از مسافر پیدا شده است، مثل نمادی از همۀ زندگی‌هایی است که در جریان سفر‌های دریایی از دست رفتند. در همین کشتی یک سبد پر از کفش‌های کودکانه هم پیدا شده است.

جستجو در یک کشتی باری که پر بوده است از ظروف چینی، بطری، ساعت‌های جیبی و ساز‌های موسیقی. این کشتی به احتمال زیاد در اثر طوفان غرق شده است.

این کشتی جنگی که حدود ۳۵۰ سال قدمت دارد، در جریان نبرد دریایی سوئد با دانمارک و هلند که یکی از بزرگترین نبرد‌های دریایی در تاریخ سوئد بود غرق شده است. لولۀ توپ جنگی کشتی هنوز از بدنۀ کشتی بیرون مانده است.

کشتی مسافربری آلمانی Almazora که ۲۲ روز قبل از پایان جنگ جهانی دوم توسط یک هواپیمای شوروی هدف قرار گرفت و قبل از اینکه غرق شود ساعت‌ها در آتش می‌سوخت. بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر در این حادثه جان باختند.

 

 
 
منبع: فرادید