آیا به نسبت سن خود تناسب اندام دارید؟
آیا به نسبت سن خود تناسب اندام دارید؟

ورزش نمی‌تواند اثرات سن را پاک کند، اما مطمئناً می‌تواند به جلوگیری از اثرات پیری کمک کند.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، ‌ورزش می‌تواند به جلوگیری از اثرات پیری کمک کند. در واقع تناسب اندام یکی از بهترین کار‌هایی است که می‌توانید برای سلامت جسمی و روانی خود انجام دهید.
اسکات چیتام، دکترای DPT، استاد حرکت شناسی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، دومینگوئز هیلز، می‌گوید: «تناسب بدنی به کاهش خطر بیماری‌های مزمن و کاهش فشار خون کمک می‌کند و می‌تواند علائم اضطراب و افسردگی را در برخی افراد کاهش دهد.»
اگرچه تناسب اندام تعداد شمع‌های روی کیک تولد شما را تغییر نمی‌دهد، اما از نظر عملکردی می‌تواند شما را سال‌ها جوان‌تر کند. میشل اولسون، دکترا، استاد بالینی ارشد علوم ورزشی در کالج هانتینگدون در مونتگومری، می‌گوید: «اگر تناسب اندام دارید، می‌توانید برای داشتن سلامت فردی ۱۰ تا ۱۵ سال جوانتر تلاش کنید.».
اما «مناسب» دقیقاً به چه معناست؟ به نظر می‌رسد، این یک اصطلاح گسترده با چندین معانی است و نیازی به شبیه شدن به یک ورزشکار المپیکی ندارد.
چیتام می‌گوید: به طور کلی، مناسب، «به این معناست که بتوانیم قدرت عضلانی، استقامت، قدرت، تحرک مفاصل و انعطاف‌پذیری کلی را برای انجام وظایف یا فعالیت‌های بدنی بدون خستگی مفرط یا تلاش زیاد داشته باشیم».
 
آنچه برای تناسب اندام لازم است
رسیدن به تناسب اندام، انجام شدنی‌تر از آن چیزی است که شما ممکن است فکر کنید. آخرین دستورالعمل‌های فعالیت بدنی دولت ایالات متحده برای آمریکایی‌ها همه چیز را توضیح می‌دهد.
چیتام می‌گوید: «این دستورالعمل‌ها یک الگوی تمرینی کلی برای بیشتر افراد ارائه می‌کنند و همه باید تلاش کنند تا توصیه‌هایشان را برآورده کنند یا از آن‌ها فراتر بروند.»
 
طبق دستورالعمل، بزرگسالان باید:
حداقل ۱۵۰ دقیقه تا ۳۰۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط (مانند پیاده روی تند یا بالا رفتن از حیاط) یا ۷۵ دقیقه تا ۱۵۰ دقیقه ورزش شدید (مانند دویدن یا شرکت در یک کلاس تناسب اندام) در هفته داشته باشند.
فعالیت‌های تقویت عضله برای تمام گروه‌های عضلانی اصلی دو یا چند روز در هفته داشته باشند.
در طول روز کمتر بنشینند و بیشتر حرکت کنند.
کالج آمریکایی پزشکی ورزشی می‌گوید که انجام این کار خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی را کاهش می‌دهد و اگر اقدامی انجام ندهید، اقداماتی را که سال‌ها می‌توانند انجام دهند، عقب می‌اندازد.
والت تامپسون، دکترا، رئیس سابق این دانشگاه می‌گوید: «با افزایش سن طبیعی، توده عضلانی و تراکم استخوان کاهش می‌یابد و اگر به قلب و ریه‌ها فشاری فراتر از فعالیت‌های روزانه وارد نکنید، تناسب اندام قلبی تنفسی شما آسیب خواهد دید.»
چیتام می‌گوید که شما در واقع حدود ۳ تا ۵ درصد از عضلات خود را در هر دهه پس از ۳۰ سالگی از دست می‌دهید. انعطاف پذیری و تحرک نیز با افزایش سن کاهش می‌یابد و اگرچه در سنین ۱۷ تا ۳۰ سالگی به اوج توده استخوانی می‌رسید، پس از ۵۰ سالگی به سرعت آن را از دست می‌دهید.
به همین دلیل است که سن بالاتر به شما اجازه نمی‌دهد دستورالعمل‌های فعالیت بدنی را رد کنید. در واقع، دستورالعمل‌ها توصیه می‌کنند که افراد ۶۵ ساله و بالاتر نیز تمرینات تعادلی را انجام دهند.
چیتام می‌گوید، با این حال، ممکن است شرایط پزشکی یا محدودیت‌های فیزیکی داشته باشید که شما را از رسیدن به این نقاط عطف ورزشی هفتگی باز می‌دارد. اگر چنین است، باید توصیه‌های دستورالعمل‌ها را دنبال کنید تا تا آنجا که توانایی‌ها و شرایط شما اجازه می‌دهد از نظر بدنی فعال باشید و بدانید که ممکن است با افزایش سن نیاز به تغییر فعالیت‌ها داشته باشید.
به عنوان مثال، دویدن ممکن است در دهه ۲۰ و ۳۰ سالگی شما فعالیت اصلی شما بوده باشد. اما اگر اکنون که بزرگتر شده اید و درد بیشتری احساس می‌کنید، ممکن است بخواهید به فعالیت‌های کم تاثیرتری مانند پیاده روی سریع یا دوچرخه سواری روی بیاورید.
همچنین، عاقلانه است که اگر قبلاً آن‌ها را انجام نداده اید، به تدریج تمرینات کاردیو، تمرینات قدرتی و تعادل را به تدریج اضافه کنید. اگر وضعیت سلامتی دارید که ممکن است بر کاری که انجام دهید تأثیر بگذارد، ابتدا از پزشک خود بپرسید. فقط حرکت کنید و آن را تا حد ممکن سرگرم کننده کنید، بنابراین به آن پایبند خواهید ماند.
 
روی معیار‌های سنی تناسب اندام وسواس نداشته باشید
اولسون می‌گوید پیروی از دستورالعمل‌های رسمی یکی از راه‌های اطمینان از تناسب اندام شما و حتی از بین بردن درد‌هایی است که اغلب از زندگی روزمره ناشی می‌شوند.
می‌توانید تست‌های تناسب اندام را که توسط یک مربی شخصی واجد شرایط انجام می‌شود انجام دهید. همچنین ممکن است گزینه‌هایی در خانه پیدا کنید، مانند تست نشستن، تست فشار، تست رسیدن و دویدن ۱.۵ مایلی.
مقالات آنلاینی وجود دارد که می‌گوید هنجار‌های مربوط به سن برای این تمرینات برای مردان و زنان چیست. با این حال، هنجار‌ها نحوه عملکرد مردان و زنان دیگر را در این وظایف مقایسه می‌کنند؛ آن‌ها معیاری نیستند که شما باید رعایت کنید.
همچنین چیزی به نام سن تناسب اندام شما وجود دارد که نشانگر آمادگی قلبی تنفسی شما است. اگرچه چیتام می‌گوید که ممکن است لزوماً معیار معتبری برای سطح کلی تناسب اندام شما نباشد، این خودآزمایی آنلاین سن تناسب اندام که از دانشگاه علم و صنعت نروژ ارائه شده است، می‌تواند سرگرم کننده باشد.
این به سادگی شامل پاسخ دادن به یک سری سوال است.
با این حال همه این‌ها با یک هشدار همراه است. چیتام می‌گوید: «به این معیار‌های وابسته نشوید، زیرا باید بر اساس نیازها، اهداف و فعالیت‌های بدنی شما باشد.»
در پایان به یاد داشته باشید که هر حرکتی بهتر از عدم حرکت است و حرکت بیشتر باید هدف نهایی شما باشد.
تامپسون می‌گوید: «شما یک روز تصمیم نخواهید گرفت که فقط از نظر بدنی آماده باشید، به خصوص به این دلیل که هنوز همه دلایلی را که در گذشته برای عدم تحرک استفاده می‌کردید، دارید. در عوض، به فعالیت‌هایی که دوست دارید انجام دهید فکر می‌کنید و هر روز آرزوی انجام آن‌ها را دارید.»
 
منبع: سلامت نیوز