تصاویری از زیباترین غار‌های یخی اروپا
تصاویری از زیباترین غار‌های یخی اروپا

غار‌های یخی بخشی از زیبایی‌های پنهان سیارۀ زمین هستند؛ اما روند گرم شدن هوا در سیارۀ ما ممکن است خیلی زود آخرین ردپا‌های این گنجینه‌های حیرت‌انگیز طبیعی را هم از بین ببرد.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، در زیر سطح بیرونی کوهستان‌های اروپا، یک دنیای پنهان وجود دارد که زیبایی‌اش نفس‌گیر و خیره‌کننده است. ما معمولا غار‌ها را با قندیل‌های آهکی، خفاش‌ها و جریان آب در ذهن‌مان تصور می‌کنیم. اما غار‌های یخی دنیای متفاوتی هستند؛ دنیایی شبیه قصر‌های خیالی؛ با قندیل‌های یخی، آبشار‌های یخ‌زده و صفحاتی قطور از یخ که دانشمندان عمر بعضی از آن‌ها را تا ۱۰ هزار سال تخمین می‌زنند.
اما در حال حاضر سیارۀ ما با یک جور بحران از دست دادن یخ مواجه شده است! از قطب جنوب گرفته تا قطب شمال، سرزمین‌های یخی، یخچال‌ها، دریا‌های منجمد و غار‌های یخی با سرعتی هشداردهنده در حال ناپدید شدن هستند. دمای هوای زمین از دویست سال قبل تا امروز حدود دو درجه گرمتر شده است و این روند افزایش در سال‌های اخیر تشدید شده است.
غار‌های یخی در طی دهه‌های گذشته مقدار زیادی از یخ‌هایشان را از دست داده‌اند و ممکن است این قلمرو‌های جادویی و بلورین، در آینده‌ای نه چندان دور دیگر وجود نداشته باشند.
اما هنوز این اتفاق نیافتاده و شگفتیِ پنهان این غار‌ها هنوز در معرض دید ما قرار دارد. در اینجا تصاویری خیره‌کننده از شگفت‌انگیزترین غار‌های یخی اروپا را ملاحظه می‌کنید.
 
۱. آیس‌ریزن‌ولت؛ اتریش

این بزرگترین غار یخی دنیاست که یک ساعت با شهر سالزبورگ فاصله دارد. مردم محلی قرن‌ها از وارد شدن به این غار خودداری می‌کردند، چون معتقد بودند آنجا دروازۀ جهنم است و باد سردی هم که همیشه به سمت دهانۀ غار می‌وزد نَفَس شیطان است. الکساندر فون مورک در اولین سال‌های قرن بیستم به جستجو در این غار پرداخت و دنیایی شگفت‌آور و زیبا از ستون‌ها و دیواره‌های یخی را کشف کرد. او آنقدر مسحور زیبایی این غار شد که وصیت کرد بعد از مرگ خاکسترش را در آن غار بگذارند.

۲. اسکارای‌شوارا، رومانی

این غار دومین یخچال بزرگ زیرزمینی در اروپا است. بازدید کنندگان این غار باید از یک دالان ۵۰ متری پایین بروند تا به «تالار بزرگ» برسند؛ یک محوطۀ بزرگ پوشیده از یخ‌های ۱۰ هزارساله. از این جا به بعد غار به چهار مسیر مجزا تقسیم می‌شود که هر کدام شگفتی‌های خودش را دارد. ورود نور طبیعی به این غار، در برخورد با قندیل‌های ۴ متری، تصویری عجیب و رازآلود می‌آفریند که شبیه به شمع‌های غول‌آسای روشن شده در یک اتاق تاریک است. شاید به همین خاطر است که اسم یکی از بخش‌های این غار را «کلیسا» گذاشته‌اند.

۳. دوبشینسکا؛ اسلواکی

این غار که یونسکو آن را به عنوان یک میراث جهانی به ثبت رسانده است، آنقدر بزرگ است که می‌شود ۴۰ استخر الپیک را با یخ‌های موجود در آن پر کرد. در تالار بزرگ این غار صفحه‌ای از یخ با ضخامت ۲۰ متر تمام کف غار را پوشانده است. در ادامۀ مسیر، یک تونل یخی بازدیدکنندگان را به سمت قسمت‌های عمیق‌تر غار می‌برد.

۴. داخشتاین؛ اتریش

هر سال هزاران نفر به کوهستان‌های هالشتات اتریش سفر می‌کنند تا بتوانند یکی از زیباترین غار‌های یخی در کوهستان‌ها آلپ را مشاهده کنند. این غار پر از پیکره‌هایی بزرگ و چشمگیر از جنس یخ است که از کف غار سربرآورده‌اند. در این غار یک پل معلق هم وجود دارد که از روی گودالی با عمق ۱۲ عبور می‌کند و بازدید کنندگان را به بیرون غار هدایت می‌کند.

 
منبع: فرادید