خشک کردن لباس در خانه ممنوع!
خشک کردن لباس در خانه ممنوع!

خشک‌کردن لباس‌ها در خانه مخصوصاً اتاق‌خواب، آن هم زمانی که هوا برفی و بارانی باشد، باعث افزایش بیش از حد رطوبت می‌شود برای سلامتی افراد بسیار مضر است.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، یکی از عوارض بیماری زای خشک کردن لباس در فضای داخل خانه انتشار نوعی قارچ است که موجب بروز عفونت خطرناک ریوی می‌شود.
بیشتر بخوانید: خطر انتقال ویروس آبله میمون از طریق لباس و حوله
برای جلوگیری از ابتلا به بیماری عفونت ریوی هرگز خشک کردن لباس را در خانه و فضای بسته اتاق انجام ندهید. تحقیقات حاکی از آن است که بخار ناشی از خشک کردن لباس‌ها در داخل خانه برای سلامتی افراد مضر است. به همین دلیل خشک کردن لباس‌ها در داخل خانه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.
پهن کردن لباس‌های خیس داخل خانه باعث افزایش رطوبت هوا شده و محیط را آماده‌ی تکثیر هر چه بیشتر حشرات موذی می‌کند.در محیط‌هایی که رطوبت آن بیش از حد طبیعی است، قارچی به نام آسپرژیلوس فلاووس فرصت رشد پیدا می‌کند.عوارض خشک کردن لباس در خانه با انتشار قارچ آسپرژیلوس فلاووساین قارچ در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند باعث بروز عفونت‌های ریوی شده و تنفس را برای مبتلایان به آسم سخت می‌کند.پس می‌توان گفت خشک کردن لباس‌ها در داخل خانه باعث ابتلای انسان به بیماری ریوی بسیار خطرناکی به نام آسپرژیلوس می‌شود.بیماری آسپرژیلوس نوعی بیماری قارچی است که از استشمام گردوخاک و میکروب‌ها ناشی می‌شود.

این بیماری می‌تواند سینوس ها، ریه‌ها و سلول‌های خونی را درگیر کرده و گاهی در برخی موارد بسیار سریع در خون منتشر می‌شود و بر مغز، قلب، کبد و کلیه‌ها تاثیر می‌گذارد.بیماری در این مرحله آسپرژیلوس گازی نامیده می‌شود که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند.لازم به ذکر است خشک کردن لباس‌ها در داخل خانه نسبت رطوبت را ۳۰ درصد بیشتر افزایش می‌دهد.پزشکان هشدار می‌دهند که خشک کردن لباس در داخل خانه می‌تواند خطر جدی برای افراد مبتلا به آسم یا افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، داشته باشد.

لباس‌هایی که بر روی شوفاژ و یا رخت آویز در داخل خانه خشک می‌شوند، می‌توانند سطح رطوبت را در داخل خانه تا ۳۰ درصد افزایش دهند که این شرایط مطلوبی برای پرورش قارچ‌ها فراهم می‌کند.بیشتر افراد در برابر این قارچ‌ها که در شرایط مرطوب رشد می‌کنند یا ایمن هستند و یا سیستم سالمی برای مبارزه با آن دارند. اما در افراد مبتلا به آسم این شرایط می‌تواند موجب بروز سرفه و خس خس سینه شود.همچنین در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف و یا آسیب دیده دارند مانند بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند، بیماران مبتلا به ایدز و افراد مبتلا به بیماری خود ایمنی، این قارچ‌ها می‌توانند موجب ابتلا به بیماری آسپرژیلوس ریوی شود؛ لذا محققان به مردم توصیه می‌کنند که لباس‌های شسته شده را تا حد امکان در خارج از خانه خشک کنند.گزارش شده است که یکی از افرادی که این هشدار را نادیده گرفته است به عفونت ریه مبتلا شده است و به علت دچار شدن به قارچ‌هایی که به سبب خشک کردن لباس روی شوفاژ در اتاق پذیرایی در بدن او بوجود آمده اند او را با مشکلات ریوی شدیدی روبه رو شده است.پزشک معالج او گفته است که اگر هرچه سریع‌تر خشک کردن لباس‌ها را در داخل خانه متوقف نکند، بیماری او بدتر از این خواهد شد. به این علت او به مدت دوازده ماه با کنار گذاشتن این کار و تغییر روش خشک کردن لباس ها، توانسته است پیشرفت‌های بسیار خوبی را در روند درمان بیماری خود تجربه کند.
منبع: نمناک