سردترین نقطه زمین از نظر ناسا
سردترین نقطه زمین از نظر ناسا

در آستانه سال نو میلادی مردم بسیاری از کشور‌ها دوست دارند در جایی اقامت داشته باشند که برف ببارد و حال و هوای کریسمس را برایشان زنده کند.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، هرکس با توجه به تجربه زیستی خود، می‌تواند سردترین حالت هوا را متصور شود. اما برخی اعداد خارج از تصور و تجربه‌های ما هستند؛ تصور دمای ۹۰- درجه سانتی گراد احتمالا برای بیشتر انسان‌ها غیرقابل درک است، ولی نکته جالب توجه این است که نقاطی در زمین وجود دارد که چنین دمایی دارد.
 
بیشتر بخوانید: سربیشه سردترین شهر کشور
 
سردترین مکانی که ماهواره‌های ناسا روی زمین پیدا کرده اند، یک خط الراس بلند در فلات شرقی قطب جنوب است. ناسا می‌گوید دمای این خط الراس در شب‌های زمستان می‌تواند تا ۹۲ درجه زیر صفر کاهش یابد. در آن سرما حتی بنزین هم یخ می‌زند.
 
ناسا اولین بار در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که سردترین نقطه کره زمین را پیدا کرده است و از آن زمان تاکنون این فلات هر سال رکورد سردترین نقطه جهان را به خود اختصاص داده است.
 
ناسا می‌گوید که مرکز ملی داده‌های برف و یخ پس از تجزیه و تحلیل ۳۲ سال داده‌های چندین ماهواره، به این نتیجه رسید که حفره‌های موجود در این فلات سردترین نقطه در زمین است.
 

 
میزان برودت این حفره‌ها به سبب سکون بیش از حد هوا درون آنهاست و به مرور زمان باز هم از میزان گرمای آن‌ها کاسته خواهد شد؛ چرا که دمای داخلی خود را به محیط بیرون ساطع می‌کنند. پایین‌ترین دمایی که ماهواره‌ها شناسایی کرده‌اند ۹۳.۲ – درجه سانتی‌گراد، در ۱۰ آگوست ۲۰۱۰ بوده است.
 

 
به گفته کارشناسان، با این حال این فلات سردترین نقطه مسکونی جهان نیست. چرا که سردترین منطقه‌ای که انسان‌ها در آن سکونت دارند در شمال شرقی سیبری قرار دارد، جایی که دما در ورخویانسک روسیه در سال ۱۸۹۲ و روستای اویمیاکن در سال ۱۹۳۳ به منفی ۶۷.۸ درجه سانتیگراد کاهش یافت.
منبع: روزیاتو