تشخیص سریع بیماری کبد با کف بینی!
تشخیص سریع بیماری کبد با کف بینی!

بیماری‌های کبد علائم مختلفی دارند. یکی از علائم اولیه که می‌توانید سریع آن را تشخیص دهید، ایجاد مشکلاتی بر روی پوست کف دست است.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، در یک بدن سالم، کبد، مدام در حال انجام فعالیت است. این عضو در مراحلی چون پردازش مواد غذایی ، کنترل مواد سمی ، بالا بردن میزان ایمنی بدن و بسیاری موارد دیگر نقش موثری دارد. اگر چه بسیاری از ما نسبت به موضوعاتی که به شدت تهدید کننده سلامت کبد هستند، اطلاعی نداریم اما این عضو یکی از حساس ترین و حیاتی ترین اعضای بدن هر انسانی است.

در صورتیکه برخی افراد تصور می کنند بروز بیماری های کبدی شان مربوط به مسائل ژنتیکی است، باید گفت بعضی عوامل زیست محیطی نیز گاهی در این خصوص دخالت دارند، از جمله قرار گرفتن در معرض ویروس های خاصی چون هپاتیت، مصرف الکل و چاقی.
به تدریج این عوامل موجب بروز بیماری سیروز کبدی و زخم ناحیه کبد می شود، به نوعی که در نهایت، کبد از کار می افتد. بنابراین باید به علائم بارز بیماری کبد توجه کافی داشت و یکی از این راهکار ها تشخیص از طریق دست ها است. چنانچه دست ها به حالتی ملتهب و قرمز درآمده ، ممکن است نشان دهنده بروز بیماری کبد باشد.
تغییری در کف دست که علامت بیماری کبدی است
طبق یک سری مطالعات انجام گرفته التهاب و قرمزی کف دست می تواند دلیل بر اختلال جدی عملکرد کبد باشد. این علامت به نام اریتم (التهاب) ثانویه کف دست شناخته شده است و در واقع نخستین علامتی است که نشان می دهد اختلالی در بدن رخ داده است.
بنا به مطالعات انجام شده، حدود ۲۳درصد افراد مبتلا به بیماری سیروز کبدی، التهاب و قرمزی کف دست را تجربه کرده اند. اگر چه همچنین در حالت مشابه این علامت تحت عواملی چون اختلالات ژنتیکی نادر که بدن میزان مس زیادی تولید می کند و نیز در مواردی که اختلال عملکرد متابولیسم آهن بدن وجود دارد، با بالا رفتن میزان آهن بدن نیز بروز می یابد.
هنگامی که فرد دچار حالت اریتم و التهاب پوست دست شده، در واقع کف هر دو دست بیمار و به ویژه در قسمت زیر انگشتان، به حالت التهاب و قرمزی در می آید، البته در برخی موارد خود انگشت ها دچار التهاب می شوند و فرد احساس داغی و تا حدی سوزش در این قسمت ها می کند و در عین حال احساس درد وجود ندارد.
در واقع میزان شدت این التهاب و قرمزی منوط است به شدت میزان علائم بیماری.

 
اهمیت توجه به سلامت دستها و کبد
کارشناسان بر این باورند که دقت به سلامت دست ها یکی از بهترین مشخصه های ظاهری در تشخیص بیماری های تهدید کننده کبدی است. در واقع این التهاب و قرمزی مربوط است به اتساع و گشادی مویرگ های خونی و هر چقدر این میزان درجه التهاب بیشتر باشد، ( البته در صورت وجود بیماری) دلیل شدت هر گونه بیماری پایه است.
طی انجام تحقیقاتی، برخی افراد که دچار حالت شدید التهاب و قرمزی کف دست بودند، اظهار داشتند که این التهاب و قرمزی دستهای شان منوط است به عواملی چون میزان دما، قرار گرفتن در شرایط احساسی، فشار دادن دست ها و یا قرار گرفتن بازو ها در جهت بالا که البته باید گفت این گونه عوامل موجب بروز التهاب خیلی شدید نمی شوند.

علل دیگر التهاب کف دست
التهاب کف دست می تواند علامت ابتلا به دیگر بیماری های تهدیدکننده نیز باشد. علاوه بر اینکه التهاب کف دست می تواند نشانه وجود بیماری های کبدی باشد ، باید گفت این علامت می تواند نشانه ابتلا به دیگر بیماری های تهدیدکننده نیز باشد.
به عنوان مثال در حدود ۶۰ درصد افراد مبتلا به روماتیسم و التهابات مفصلی و در حدود ۱۸ درصد افراد مبتلا به بیماری‌های تیروئید، چنین علامتی را تجربه کرده اند. همچنین بنا به گفته تحقیقات پزشکی التهاب کف دست در مورد ۳۰ درصد خانم‌های باردار به دلیل تغییرات عروقی و هورمونی بدن بروز یافته بود.