دلیل اصلی بیرون زدگی دیسک کمر چیست؟
دلیل اصلی بیرون زدگی دیسک کمر چیست؟

مهمترین علت ابتلا به بیرون زدگی دیسک کمر، عاملی است که از بدو تولد با ماست.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من ، سالهاست که محققان علت خشک شدن دیسک کمر و دیسک گردن را بررسی می کنند؛ زیرا این بیماری ها بسیار شایع هستند و به راحتی فرد را از روند زندگی عادی خارج می کنند. اما شاید تا مطالعه آخر این یادداشت نتوانید حدس بزنید که مهمترین علت آن چیست.
قطعا فشارهای فیزیکی نقش بسزایی در این موضوع دارند؛ نشستن طولانی روی صندلی محل کار یا اتومبیل خصوصا اگر صندلی هم نامناسب باشد، خم و راست شدن مکرر بویژه برای بلند کردن اجسام سنگین، خوابیدن به شکم در طول شب، اضافه وزن و کم تحرکی را میتوان به عنوان مثال هایی از این فشارها ذکر کرد.

فشارهای فیزیکی نقش بسزایی در بیرون زدگی دیسک کمردارند
سن شایع ابتلا به این بیماری حدود ۳۰ تا ۵۰ سالگی است زیرا در سن کمتر معمولا دیسکها هنوز خشک نشده‌اند و در سن بالاتر هم معمولا حجم زیادی از دیسک از بین رفته و بیرون زدگی قابل توجهی رخ نخواهد داد. اما لازم است نوعی فشار فیزیکی که در سالهای اخیر باعث ابتلای جوانان به این عارضه شده را مطرح کنیم: ورزش نامناسب که اغلب به علت بی احتیاطی در انجام حرکات و یا نبود اطلاعات کافی در مورد نحوه و شدت اجرای آنها در باشگاه‌های بدنسازی می تواند آسیب رسان باشد.
کمی عجیب به نظر می رسد اما مصرف سیگار در بروز این بیماری هم اثر دارد و افراد سیگاری با فشار فیزیکی کمتری دچار بیرون زدگی دیسک کمر میشوند چرا که دیسک این افراد زودتر از دیگران آب خود را از دست میدهد.
آقایان بیشتر از خانمها در معرض خطر بیرون زدگی دیسک کمر هستند و عامل اثر بخش دیگر، هر نوع ضربه یا فشار ناگهانی حاد روی ستون فقرات مثل سقوط از ارتفاع یا تصادف است.

ژنتیک و ارث، مهمترین عامل ابتلا به بیرون زدگی دیسک کمر
اما عامل خطری که در سالهای اخیر به عنوان مهمترین علت ابتلا به بیرون زدگی دیسک کمر شناخته شده، عاملی است که از بدو تولد با ماست: ژنتیک!!! گواه آن هم خانواده هایی هستند که احتمالا شما نیز با آنها برخورد داشته اید و بیماریهای مرتبط با دیسک کمر، افراد زیادی را در این خانواده‌ها درگیر و گرفتار خود کرده است. گرچه این موضوع ممکن است سبب نگرانی شود ولی بهتر است با اطلاع از آن برای مراقبت از خود، پیشگیری را مد نظر قرار دهیم؛ به این معنی که اگر در خانواده شما سابقه ابتلا به بیرون زدگی دیسک کمر و بخصوص جراحی آن وجود دارد، شما بیشتر از افراد دیگر نیاز به پرهیز از فشارهای فیزیکی، اضافه وزن و سیگار دارید و ورزش صحیح و منظم باید بخش جدایی ناپذیر زندگی شما باشد؛ و اگر خوشبختانه این سابقه خانوادگی را ندارید بهتر است از این فرصت استفاده کنید و با رعایت موارد فوق، مانع گرفتار شدن خود با این بیماری شوید.
منبع: دکتر علیرضا طیب خویی، هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران- بیتوته